Fotowoltaika to od paru lat bardzo popularne hasło. Fotowoltaika to nic innego jak panele fotowoltaiczne, które działają na zasadzie zamiany energii pochodzącej z promieni słonecznych na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne montuje się zazwyczaj na dachu domu albo na gruncie, należy je skierować jak najbardziej na południe tak aby uzyskać największe nasłonecznienie.

Dzięki fotowoltaice mamy możliwość uzyskania nie tylko tańszego prądu, ale również możemy wykorzystać go do podgrzania wody, a także ogrzania całego domu.

Fotowoltaika zalety

Do głównych zalet należą:

  • oszczędność,
  • ochrona środowiska,
  • darmowy prąd,
  • gwarancja dotyczące produkcji prądu,
  • bez obsługowość,
  • możliwość sprzedaży nadwyżki prądu,
  • instalacja nie generuje kosztów,
  • brak emisji CO2,
  • brak hałasu.

Fotowoltaika dofinansowania

Dofinansowanie na fotowoltaikę może pochodzić z takich źródeł jak:

  • dofinansowanie pochodzące z programów krajowych,
  • dofinansowanie ze środków samorządowych,
  • dofinansowane z Unii Europejskiej.

Fotowoltaika dofinansowania, programy

W obecnej chwili możliwe jest uzyskanie dofinansowania z:

  • programu „Czyste powietrze”, w którym to pożyczki na finansowanie fotowoltaiki zostaną udzielone na 15 lat, z oprocentowaniem wynoszącym 2,4% na dzień dzisiejszy, niestety jest ono zmienne,
  • programu „Prosument”, którego realizacja obejmuje lata 2014-2020, jego głównym celem jest redukcja transmisji CO2,
  • programu „Bocian”, w którym istnieje możliwość uzyskania pożyczki na montaż paneli słonecznych w wysokości nawet 85%, jest to program przewidziany na lata 2015-2023,
  • Regionalnego Programu Operacyjnego, jednak tutaj każde województwo ma swoja pulę pieniędzy do wydania oraz określoną grupę beneficjentów, którzy z tego programu mogą skorzystać.

Fotowoltaika jak uzyskać dofinansowanie?

Fotowoltaika zalety

W celu uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę trzeba przejść przez dość długi i czasami męczący proces weryfikacji i sprawdzania wniosków, dlatego po złożeniu wniosku razem z całym kompletem dodatkowych dokumentów warto uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zamierzamy uzyskać dofinansowanie należy złożyć takie dokumenty jak:

  • – wniosek,
  • – projekt planowanej instalacji fotowoltaicznej,
  • – certyfikat,
  • – poświadczenie, które wyda Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.
  Jak dbać o len?

Sam projekt instalacji fotowoltaicznej powinien zawierać takie informacje jak:

  • schemat instalacji,
  • opis planowanej instalacji,
  • parametry techniczne instalacji fotowoltaicznej,
  • kosztorys instalacji,
  • obliczenia dotyczące możliwości wytworzenia energii z planowanej instalacji.

Projekt na instalację fotowoltaiczna powinien zostać wykonany przez osobę, która ma do tego odpowiednie kwalifikacje, w innym wypadku wniosek ulegnie odrzuceniu. Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z instytucjami, które zajmują się udzielaniem dofinansowania oraz w jakim zakresie można liczyć na ich pomoc. Warto sprawdzić urzędy miast, gmin, a także poszukać informacji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. WFOŚiGW na pewno uzyskamy najwięcej informacji dotyczących możliwości dofinansowania do fotowoltaiki. Jeśli mamy wszystkie potrzebne dokumenty i wiemy gdzie możemy uzyskać dofinansowanie, nie pozostaje nam nic innego jak złożyć wniosek i cierpliwie czekać na odpowiedź.

Fotowoltaika jak to działa?

Fotowoltaika a właściwie ogniwa fotowoltaiczne działają na zasadzie wyłapywania światła słonecznego, które zostaje pochłonięte przez krzem znajdujący się na ogniwach, a następnie zostaje wybity elektron ze swojej pierwotnej pozycji, przez co zostaje zmuszony do ruchu. Ruch ten to nic innego jak przepływ prądu elektrycznego, a poprzez połączenie złączy półprzewodników, dochodzi do połączenie procesu w sieci elektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne mają za zadanie zmienić energie powstająca z promieni słonecznych na energie elektryczną. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt panele powinny zostać zamontowane w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu, ponieważ w innym razie taka instalacje jest po prostu nieopłacalna. Głównym zaleceniem jest montaż paneli na dachu domu, który jest skierowany na południe, a jego kont nachylenia powinien wynosić 35 º. Fotowoltaika najlepiej sprawdza się w miejscach nasłonecznionych, jednak nie wyklucza swojego działania również przy częściowym nasłonecznieniu, w takim jednak przypadku jej efektywność znacznie spada, a to z koli wydłuż czas zwrotu kosztów, jakie ponieśliśmy na jej instalację.

  Układanie płytek cena

Fotowoltaika ceny

Fotowoltaika ceny

Koszt związany z założeniem instalacji fotowoltaicznej zależy w głównej mierze od rodzaju paneli, które mogą być polikrysztaliczne czy monokrysztyliczne, ich jakości, marki oraz montażu. Warto jednak przygotować się na koszty zaczynające od 18 000 złotych, do nawet 25 000 tysięcy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na instalację fotowoltaiczna a nie mamy tyle środków pieniężnych wówczas warto skorzystać z możliwości dofinansowania.

Fotowoltaika kwoty dofinansowania

Stawiając na uzyskanie dofinansowania do fotowoltaiki, są różne i oczywiście zależą od rodzaju programu jaki wybierzemy. Z reguły stanowią one dużą część planowanej inwestycji, w niektórych programach mogą pokryć całkowity koszt instalacji. Wszystko zależy jednak czy decydujemy się na dotację, czy tez wybieramy pożyczkę. Należy jednak liczyć się z możliwością uzyskania dofinansowania w wysokości od 40 do 90 % kosztów, które są kwalifikowane w całej inwestycji. A procent dofinansowania zależy od dochodu, jaki zostaje uzyskany na każdą osobę w gospodarstwie domowym. W przypadku wyboru pożyczki zostaje ona udzielona na 15 lat a jej oprocentowanie niestety ciągle się zmienia. Dlatego też lepiej jest wybrać dofinansowanie do fotowoltaiki.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Mirek on Porady J8.pl

trzeba pamiętać żeby dom był od dobrze nasłonecznionej, południowej strony, bo inaczej nie wiele to da

by Kani on Porady J8.pl

Mam tak dom, że zwrot miałbym chyba po 30 latach więc zupełnie nieopłacalne w moim przypadku.

by Minins on Porady J8.pl

Jestem na etapie budowy więc informacje się przydadzą. Muszę dopytać w naszym urzędzie jeszcze odnośnie dopłaty do paneli