Każdy, kto posiada czajnik elektryczny, raz na jakiś czas zauważa, że na dnie i ściankach pojawia się charakterystyczny biały nalot. To kamień, który powoduje nie tylko zmianę smaku wody czy wygląda nieestetycznie. Spożywanie go w dużych ilościach może w efekcie przyczynić się do kamicy nerkowej. Nie jest główną przyczyną choroby, jednak często pite napoje z kamieniem mogą w rezultacie doprowadzić do odkładanie się go w drogach moczowych.

Czajnik, w którym gromadzi się kamień jest zdecydowanie mniej wydajny. Woda gotuje się znacznie dłużej niż w czystym czajniku. Wiąże się to jednocześnie ze znacznie podwyższonymi rachunkami za energię elektryczną – wzrasta bowiem zużycie prądu.

Dbanie o dobry stan czajnika oraz brak osadzającego się kamienia jest jedną z ważniejszych rzeczy. Jak tego dokonać? Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się kamienia? Jak często powinno się czyścić czajnik? A może jest sposób, by w ogóle pozbyć się kamienia na dobre?

Skąd się bierze kamień w czajniku elektrycznym?

Pojawiający się biały nalot w czajniku, czyli kamień, to wytrącające się z wody drobinki … Im większa ich zawartość w wodzie wlewanej do czajnika, tym grubsza warstwa się tworzy. Osad kamienny może zbijać się w bardzo twarde a co za tym idzie trudne do usunięcia warstwy. Dlatego niezwykle ważne jest regularne odkamienianie czajnika. 

Rodzaje sposobów na odkamienianie czajnika elektrycznego

Najogólniej sposoby odkamieniania czajnika elektrycznego można podzielić na trzy grupy:

  • chemiczne (z wykorzystaniem gotowych środków czyszczących dostępnych w sklepie);

  • mechaniczne (polegające na usuwaniu kamienia metodą ręczną lub z użyciem sprzętów);

  • domowe (do odkamieniania używane są specyfiki wyprodukowane z użyciem dostępnych w domu produktów).
  Układanie płytek cena

Sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego – chemiczne

Kamień w czajniku

Do kupienia w sklepach z chemią czy supermarketach jest wiele reklamowanych, markowych czy nieznanych szerszej grupie odbiorców środków przeznaczonych do odkamieniania czajnika elektrycznego. Proszek wsypuje się najczęściej do około pół litra zimnej wody i wymieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Roztwór należy podgrzać, wyłączając przed zagotowaniem. Następnie należy wylać przegotowany roztwór, dokładnie wypłukać wnętrze czajnika i przegotować kilkakrotnie wymienianą wodę. Procedurę kończy przetarciem wnętrza czajnika miękka ściereczką lub gąbeczką

Środki chemiczne należy stosować bardzo ostrożnie. Polecane są do stosowania na szczególnie uporczywy i trudny do usunięcia innymi metodami kamień nawarstwiający się w czajniku elektrycznym przez dłuższy czas.

Sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego – mechaniczne

Mechaniczne sposoby odkamieniania czajnika elektrycznego polegają na zdzieraniu warstwy osadu kamiennego za pomocą np. specjalnej szczoteczki czy gąbeczek. Jest to metoda dość czasochłonna wymagająca niezwykłej precyzji i delikatności, aby nie uszkodzić elementów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie sprzętu (np. grzałki). Najczęściej jest łączona ze sposobami chemicznymi czy domowymi. Po odkamienieniu warto przetrzeć wnętrze czajnika miękką ścierką lub gąbką  w celu maksymalnie dokładnego zebrania powstałego wewnątrz osadu.

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego

Do domowych sposobów odkamieniania czajnika elektrycznego zalicza się te środki, które można przygotować z produktów dostępnych „pod ręką” w kuchni. Są zdecydowanie bardziej łagodne od swoich chemicznych odpowiedników a jednocześnie równie skuteczne. Szczególnie przy regularnym stosowaniu metody domowe cechują się wysokim poziomem skuteczności.

Do najbardziej popularnych należą roztwory wodne wytworzone na bazie takich produktów jak:

  • kwasek cytrynowy (proporcja 5 łyżeczek na 1 litry wody, zagotować, odstawić na kilka godzin – nawet na całą noc -, wylać, przepłukać, przegotować kilka razy, by pozbyć się posmaku) – idealny sposób w czajnikach metalowych czy mocno zakamienionych;

  • sok z cytryny (szklankę soku wlać do czajnika, odstawić na 1 – 2 godziny, wylać, dokładnie przepłukać, w razie potrzeby przegotować czystą wodę do momentu pozbycia się nieprzyjemnego posmaku);

  • coca-cola lub pepsi (szklanka napoju na czajnik, zagotować, wylać, przepłukać 2 – 3 razy) – sprawdza się przy delikatnych powierzchniach, np. czajnikach ceramicznych;

  • soda oczyszczona (proporcja 2 łyżki sody na czajnik wody, zagotować, wylać, przepłukać dokładnie kilka razy);

  • świeże obierki z ziemniaków (zagotować kilkakrotnie w wodzie – zmieniając za każdym razem obierki, wylać, przetrzeć miękką szmatką, przegotować kilka razy);

  • ocet (proporcja z wodą 1:1, zagotować, odstawić na około godzinę, wylać, przegotować kilka razy, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu) – polecany szczególnie w czajnikach szklanych.
  Sposób na kamień w czajniku

Ich działanie polega przede wszystkim na rozpuszczeniu kamienia zalegającego w czajniku. Po zastosowaniu każdego z tych roztworów przed wykorzystaniem czajnika elektrycznego do gotowania wody przeznaczonej do picia konieczne jest kilkukrotne przegotowanie samej wody. Dzięki temu zostaną usunięte pozostałości kamiennego osadu a także posmak np. octu czy cytryny.

Jak zabezpieczać czajnik elektryczny przed powstawaniem kamienia?

Odkamienianie czajnika elektrycznego

Regularnie użytkowany czajnik elektryczny powinien być również systematycznie odkamieniany. Używanie wody filtrowanej (przy użyciu specjalnej nakładki na kran czy dzbanka filtrującego) lub mineralnej może pomóc znacząco spowolnić proces odkładania się białego nalotu. Ponadto każdorazowe przepłukanie czajnika po użyciu sprawia, że warstwa osadu o wiele wolniej będzie się pojawiała na wewnętrznych ściankach sprzętu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 5 reviews
by Dud on Porady J8.pl

obierki z ziemniaków pomogły 🙂

by Iza on Porady J8.pl

W sumie wszystkie te sposoby na kamień w czajniku działają, nawet coca cola co wydaje się z pozoru dziwnym pomysłem 🙂

by Marta on Porady J8.pl

Zawsze wlewam do czajnika wodę już odfiltrowaną takim sepcjalnym czajnikiemz filtrem węglowym - Dafi czy inne.

by Minka on Porady J8.pl

dziękuję

by Anka on Porady J8.pl

Niezawodny sok z cytryny odkamieni jak trzeba 🙂