Wstajesz rano i pierwsze co robisz, to podążasz w stronę kuchni. Z trudem otwierasz oczy i sięgasz po czajnik. Tak bardzo chciałbyś już poczuć zapach świeżo zaparzonej kawy… ale patrzysz i oczom nie wierzysz – znowu ten biały nalot w środku twojego czajnika. Niejednemu z nas , przeszłaby na taki widok ochota na kawę. 

Przygotowujesz śniadanie dla całej rodziny i jesteś już na finiszu. Potrzebujesz już tylko zaparzyć herbatę. Bierzesz do ręki czajnik i nagle coś przykuwa twoja uwagę. CO TO JEST? I jak się tego pozbyć ? 

Takie dylematy, można spotkać w każdym domu. Dlaczego? Ponieważ w kuchni czajnik to rzecz niezbędna i niezwykle przydatna – ale kamień który osadza się w środku niego, już niekoniecznie. Skąd się bierze i jak możemy się pozbyć, tego nieproszonego gościa z naszych czajników? 

Uporczywy kamień – skąd się bierze? 

Dobra wiadomość jest taka, ze wina nie leży po stronie czajników. Niestety w tym wypadku pod lupę, trzeba wziąć wodę. To jej twardość powoduje, ze kamień osadza się na ściankach urządzenia. Ponieważ źródło wody, która płynie w naszych kranach, jest głęboko pod ziemią, spodziewać się trzeba, ze jest w niej dużo minerałów. Minerały same w sobie oczywiście są dobre, ale ich nadmiar może powodować negatywne skutki. I tak na przykład, zbyt duża ilość magnezu i wapnia we wodzie, skutkuje tym, że robi się ona „twarda”. 

Dlaczego warto się tym w ogóle zainteresować? 

Po co wiedza, na temat tego skąd się bierze kamień w czajniku i jak można go usunąć? Ktoś mógłby powiedzieć, ze jest mu to obojętne i wcale mu nie przeszkadza. Oczywiście czysty i zadbany czajnik to znak rozpoznawczy każdej dobrej gospodyni domowej. Jednak okazuje się, że nie chodzi jedynie o względy estetyczne. 

Kamień wpływa na smak wody – a co za tym idzie, psuje smak kawy czy herbaty. Poza tym osadza się nie tylko na ściankach czajnika (oczywiście skracając jego żywotność). Efekty jego negatywnego działania, możemy zobaczyć na szklankach czy innych naczyniach. 

Sprawdzone sposoby naszych mam 

Osad w czajniku

Nie od dziś wiadomo, ze ocet poradzi sobie z wieloma problemami w domu. Podczas sprzątania, jest to nieodzowny element zastępujący nawet najlepsze, chemiczne środki czystości. No właśnie. Główna jego zaleta, to silne działanie, które jednocześnie jest ekologiczne – bo całkowicie pozbawione chemii. Czy jest to pracochłonna metoda? Absolutnie nie.

  Bezpieczeństwo w podróży dziecka - jak o nie zadbać?

Wystarczy, że do czajnika wlejesz trochę wody. Następnie dodajesz ocet. Musi wypełnić on przynajmniej połowę czajnika. Zagotowujesz całość. Niech Cię nie zdziwi specyficzne „syczenie” i mnóstwo bąbelków. To znak. że jesteś na drodze do sukcesu w pozbyciu się kamienia. Po zagotowaniu, pozostaw wodę z octem na jakiś czas, najlepiej minimum godzinę.

Następnie włącz czajnik ponownie. Kiedy dojdzie do wrzenia, gorący napar wylej do zlewu ( przy okazji, przeczyścisz sobie z kamienia rury ). Dobrze jest po takim zabiegu, przegotować samą wodę w czajniku przynajmniej dwa razy. Gotowe! Brzmi to może poważnie, ale nie potrzeba wiele, żeby w ten sposób pożegnać kamień. To też dobry pomysł na zapobieganie całej sytuacji. Po prostu raz na jakiś czas, zagotuj wodę z octem i pozbądź się małej ilości kamienia za jednym razem. 


Wiele doświadczonych pań domu stwierdza, że po wlaniu octu, wodę należy jedynie podgrzać, nie trzeba jej jednak zagotować. To również daje skuteczny efekt. Jednak cały proces usuwania kamienia znacznie się wydłuży. Plusem za to jest fakt, że nie trzeba później intensywnie wietrzyć mieszkania przez długie godziny, ale o tym za chwilę. Jednak bez względu na to, czy ocet z wodą zagotujemy, czy jedynie podgrzejemy, możemy być pewni spodziewanego efektu.

Pamiętaj jeszcze, że jeżeli masz w swoim czajniku filtr przy tak zwanym „dziubku”, to on też wymaga oczyszczenia z kamienia. Wystarczy, że go wyjmiesz i wrzucisz do roztworu w czajniku. 

cytryna usuwa kamień w czajniku

Kwasek cytrynowy przychodzi z odsieczą!

Kwasek cytrynowy to kolejny ekologiczny środek na kamień, który znajduje się w każdej polskiej kuchni. Działanie ma bardzo podobne do octu. Ale między nimi jest jedna bardzo ważna różnica. Jeżeli zamiast octu, użyjesz kwasku, to z pewnością poczujesz przyjemniejszy zapach w powietrzu. Ocet niestety niesie ze sobą specyficzną woń. Natomiast kwasek jest w zasadzie bezzapachowy, ewentualnie wyczuć można nutkę cytryny…

Więc przystępujemy do działania. Do dzbanka wsypujemy całe opakowanie kwasku cytrynowego. Dolewamy dwie/trzy szklanki wody. Zagotowujemy. W tym wydaniu, duża ilość bąbelków to też dobry znak. Musimy poczekać, żeby woda wystygła. W tym czasie kwasek będzie powoli rozpuszczał kamień ze ścian czajnika. I ponownie, gotujemy całość, wylewamy i płuczemy dzbanek. Dziecinnie proste, prawda?  

Jeżeli chodzi o pochodne cytryn, to możemy jeszcze użyć bezpośrednio soku. Potrzebnych będzie kilka owoców. Wyciskamy z nich sok i kiedy uzbieramy mniej więcej szklankę płynu, wlewamy ją do naszego czajnika. Zostawiamy na godzinę do dwóch. Wylewamy płyn razem z kamieniem i dokładnie czyścimy czajnik. Następnie, cieszymy się czystością i pięknym zapachem. 

Jaki jeszcze mamy środek w kuchni, którego możemy użyć zarówno do gotowania jak i do sprzątania? Tak, oczywiście jest to soda oczyszczona. I chyba nikogo nie zdziwi fakt, że za pomocą sody również pozbędziemy się niechcianego kamienia. Wystarczy wsypać kilka łyżek i poczekać. 

  Jak odkamienić czajnik elektryczny?

A co zrobić, jeżeli po obiedzie mamy stos obierków po ziemniakach? Przed wyrzuceniem ich na kompostownik, pomyśl, jak mógłbyś je jeszcze wykorzystać. Spróbuj wrzucić je na dno czajnika. Dolej wody i zagotuj. Efekt będzie powalający! Oczywiście wtedy, takie obierki od razu wyrzuć a do czajnika wlej świeżą wodę i zagotuj ją jeszcze raz. Gotowe. Wyczyszczone. Teraz zjedz spokojnie obiad i wypij pyszną, zdrową herbatę bez kamienia. 

Pamiętaj jeszcze, że po każdym usuwaniu kamienia, spokojnie możesz umyć cały czajnik – i w środku i na zewnątrz, płynem do mycia naczyń. Nie bój się tego robić, na pewno nic nie uszkodzisz a czajnik będzie dokładnie wyczyszczony. Nie zapomnij jednak,  żeby po takiej kąpieli, dokładnie wytrzeć go do sucha. Możesz użyć ręczników papierowych albo suchej ściereczki. Zadbaj szczególnie o elementy, które są związane z prądem. 

Profesjonalna chemia do odkamienienia czajnika


Czy zauważyłeś, co jest wspólnym mianownikiem wszystkich podanych wyżej sposobów? CZAS. W przypadku ekologicznych środków czystości, czas jest niezbędny. Po prostu musimy poczekać trochę dłużej na efekt. Ale za to, możemy stosować te środki zupełnie spokojnie, ponieważ w żaden sposób, nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie. Jest to wyjątkowo ważne, kiedy wśród naszych domowników są dzieci. Ale z drugiej strony, jeżeli chcemy usunąć kamień szybko i bardzo dokładnie za jednym razem, to czego użyć?
Kiedy zależy nam na czasie, możemy skorzystać z profesjonalnych, chemicznych środków odkamieniających.  Przed zakupem i użyciem silnie drażniących środków, upewnij się, że wybrany przez Ciebie produkt, można stosować w urządzeniach, które mają kontakt z żywnością. Jest to niezwykle ważne. Na rynku dostępne są między innymi specjalne tabletki, które rozpuszczone w środku naszego czajnika, skutecznie usuną nagromadzony kamień. Ale koniecznie po użyciu tego typu środków, musisz co najmniej kilka razy wypłukać i zagotować wodę ponownie. 

  Co jeść, aby poprawić wygląd cery?

Zapobieganie kamieniowi w czajniku

Czy istnieje idealny sposób, na to, żeby kamień w czajniku w ogóle się nie pojawił na dnie i ściankach naszych dzbanków? Idealny może nie. Przynajmniej dlatego, że będzie droższy. Ale skuteczny na pewno. Co możemy zrobić? Kupić dzbanek z filtrem i tylko takiej, przefiltrowanej wody, używać do gotowania. Filtr taki należy wymieniać co jakiś czas a jego cena, waha się w granicach od kilku do kilkudziesięciu złotych. Kolejna możliwość, to zainwestowanie w system zmiękczający wodę już bezpośrednio w kranie. Jednak trzeba się tutaj liczyć z dość dużą ceną, bo takie filtry mogą kosztować nawet do 2000 złotych.

Słowem podsumowania niech będzie mała przestroga. Niezależnie od tego, jaki środek wybierzecie, żeby odkamienić wasz czajnik, pamiętajcie, żeby podczas czyszczenia nikt nie zaparzył sobie w nim wody na herbatę albo kawę. Bo o ile przy naturalnych środkach takich jak kwasek czy soda, cała sytuacja może być zabawna – to przy użyciu chemii, nie będzie już tak wesoło. Powodzenia! 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Działa! on Porady J8.pl
Ten sposób na kamień w czajniku działa!

Wszystko zgodne z prawdą, testowałem 2 sposoby na kamień w czajniku i czyściutko już 🙂

by Manio on Porady J8.pl
kwasek cytrynowy na kamień

Potwierdzam, że kwasek cytrynowy załatwił problem kamienia w czajniku 🙂 nie ma to jak domowe sposoby