Domowe oczyszczanie wody w basenie

Podczas upalnych dni, basen może być idealnym miejscem, w którym chcemy się zrelaksować i schłodzić. Żeby nie korzystać z publicznych basenów, w których gromadzi się duża ilość ludzi, żeby nie przepłacać, warto zainwestować we własny basen. Jednak po paru dniach użytkowania, woda w basenie staje się brudna, zanieczyszczona, zielona.

Trzeba zatem dbać o jego wygląd i bezpieczeństwo, a co za tym idzie, trzeba utrzymać czystą wodę. Jak samemu poradzić sobie z wymianą wody? Tutaj znajdziesz kilka domowych sposobów na czystą wodę.  

Pielęgnacja wody w basenie – cztery etapy

1. Pierwszym etapem jest sprawdzenie pH wody.

Co to znaczy? Wartość pH wody mówi nam o tym, czy woda ma odczyn kwaśny lub zasadowy. Do przeprowadzenia tego etapu potrzebny jest konkretny tester, który wskazuje również poziom chloru, twardość wody. Jeśli poziom pH jest odpowiedni, sprzyja to skutecznemu działaniu środków dezynfekcyjnych. Kontrolowanie wody powinno się robić co najmniej raz w tygodniu. Idealna wartość, która nie szkodzi skórze, to pH od 7,0 do 7,4.

Dodatkowo, musimy wiedzieć, że podczas upałów pH idzie w górę, a podczas deszczu maleje. Zakupienie odpowiedniego testera to już połowa sukcesu. Jeden zestaw wystarcza na przeprowadzenie wielu testów. Trzeba pasek wsadzić do wody i chwilę go przytrzymać. Po kilku sekundach pojawią się na nim kolory odpowiadające ilości pH. Wtedy należy porównać kolory z tymi na opakowaniu. Gdy okaże się, że woda w Twoim basenie ma mniej lub więcej pH, należy użyć odpowiednich środków podwyższających lub obniżających odczyn. 

2. Następny krok to dezynfekcja wody w basenie. 

Czyszczenie basenu

Mikroorganizmy, które rozmnażają się w basenowej wodzie są przyczyną powstawania mętności, śliskich osadów na dnie i ścianach basenu. Już mała ilość bakterii wywoła zagrożenie dla kąpiących się ludzi. To sygnał, że od samego początku trzeba korzystać ze środków dezynfekcyjnych. Istnieją dwie metody czyszczenia: tlenowa i chlorowa. Do tego procesu potrzebne są granulaty i tabletki zawierające chlor. 

  Powłoka ceramiczna na samochód

3. Kolejny etap: zmaganie się z algami. 

Algi mogą pojawić się już po pary godzinach, potrzebują tyle czasu na rozmnożenie się. Związki powstające wskutek pojawienia się alg zanieczyszczają wodę. Gdy wyżej wymienione preparaty chemiczne nie pomagają, trzeba użyć kolejnego środka – mocniejszego, bezzapachowego i bezsmakowego. 

4. Ostatni krok – koagulacja. 

Po zastosowaniu dużej ilości środków, z wody należy pozbyć się cząstek, związków i chemicznych roztworów. Potrzebny do tego jest środek koagulacyjny, który minimalizuje zmętnienia w basenie. 

Inne sposoby oczyszczania wody w basenie

Witamina C

Odkryto, że witamina C bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem czystości wody w basenie. Użycie jej naprawdę korzystnie wpływa na czyszczenie wody – zazwyczaj. Niestety w niektórych przypadkach witamina C wchodzi w reakcje z innymi składnikami znajdującymi się w wodzie lub potrafi czasem odbarwić nasz zbiornik. 

Sól

Gdy dodamy soli do wody, jej przydatność wydłuży się nawet o kilka dni. Jednakże nie sprawi, że nie powstaną wtedy glony, mimo że w słonym środowisku mają ten proces utrudniony. Z drugiej strony, przebywanie w osolonej wodzie może mieć zły wpływ na naszą skórę. Co więc zrobić? Dobrze byłoby zaopatrzyć się w środki chemiczne (bezpieczne), które skutecznie poradzą sobie z zanieczyszczającą się wodą. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy wydamy mniej pieniędzy, niż gdy systematycznie będziemy wymieniać wodę, starą na nową i tak w kółko. 

Filtr czyszczący wodę w basenie

Dzięki filtrowi nie znajdziemy w basenie liści czy włosów. Najczęściej korzysta się z trzech rodzajów filtra. Najpierw jest ten ze stali nierdzewnej, ponieważ ze wszystkich jest najbardziej wytrzymały. Później jest ten z polietylenu – w dobrej cenie i  z długotrwałym działaniem. Zalicza się też do nich filtr z poliestru – jakoś adekwatna do ceny. 

Basenowy odkurzacz

Basenowy odkurzacz

Taka forma oczyszczania również jest skuteczna. Odkurzacz zachowuje ściany i dno basenu w idealnej czystości. Ciśnienie, które powstało dzięki pompie rusza szczotkami odkurzacza. Ma on jednak jeden minus. Z uwagi na jego kształt, nie zawsze porusza się dokładnie, zostawi w basenie niedomyte zakamarki. Jego cena nie jest wysoka.

  Wybieramy baterie wannowe Deante do nowoczesnej łazienki!

Chlor

Jeśli chcemy mieć czystą wodę w basenie nie możemy zapomnieć o chlorze. Należy pamiętać, żeby nie przesadzać z jego ilością, ponieważ zbyt duże natężenie tego środka podrażni skórę. Drugim środkiem, który jest alternatywą, jest aktywny tlen. Co prawda ma mniejszą skuteczność, ale nie wydziela żadnego zapachu i nie wywołuje reakcji uczulających. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Jadus on Porady J8.pl

i wszystko jasne, już wiem jak uratować w basenie wodę 🙂

by Agnieszka on Porady J8.pl

koniecznie używać chloru, to zwiększa żywotność czystej wody w domowym basenie

by Baska on Porady J8.pl

i właśnie takich informacji szukałam przez 30 min w internecie 🙂

by Max on Porady J8.pl

W weekend będę czyścił basen, zobaczymy czy dam radę