Spis treści artykułu
Firanki chronią nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, Stanowią też piękną ozdobę okna.
Z czasem jednak stają szare i pożółkłe. Jak przywrócić im świeżą biel? Najpierw trzeba wiedzieć, co powoduje szarzenie i zażółcenie firanek. Otóż osiada na nich kurz, smog, dym papierosowy i tłuszcz.Ta wiedza pozwala na zastosowanie odpowiednich środków wybielających. Wbrew pozorom, nie jest to trudne, nie wymaga stosowania specjalnych zabiegów i angażowania dodatkowych pieniędzy. Potrzebne produkty znajdują się prawie w każdym domu i z pewnością jest to kuchnia.
Warto zastosować się do 3 prostych zasad i 4 sposobów, by nasze okna zdobiły zawsze czyste, śnieżnobiałe firanki.
Zasada nr 1. Odtłuść.
Kurz, dym papierosowy i smog są tłuste, chociaż rzadko sobie z tego zdajemy sprawę. Tłuszcz na firankach osadza się również z powodu oparów kuchennych, szczególnie w mieszkaniach z tzw. otwartą kuchnią.
Bez względu na to, czego użyjemy do dalszego prania, warto firanki namoczyć na minimum godzinę w ciepłej wodzie ze zwyczajnym płynem do mycia naczyń. W ten sposób pozbawimy firanki tłustego brudu. Po namoczeniu trzeba je wypłukać w dużej ilości wody i można je wyprać ręcznie lub włożyć do pralki, używając zwykłego proszku do prania z wybielaczem.
Samo namoczenie firanek w płynie do mycia naczyń na ogół wystarcza do odzyskania śnieżnej bieli.
Zasada nr 2. Zastosuj odpowiednią temperaturę prania.
Białe materiały syntetyczne, z których na ogół wyprodukowane są firanki mają tendencje do żółknięcia pod wpływem gorąca.Temperatura prania powinna być dostosowana do składu materiału. Nie jest prawdą, że po wypraniu w gorącej wodzie firanki będą bielsze. Efekt może być wręcz odwrotny. Będą trwale zżółknięte i brzydkie. Wysoka temperatura prania firanek z zawartością syntetyków jest szczególnie niewskazana. Na wszelki wypadek sprawdź, jaka jest zalecana temperatura wody przez producenta i nigdy jej nie przekraczaj.
Zasada nr. 3 Użyj worka do prania.
Firanki są długie i lekkie. Można je prać w pralce, ale wówczas koniecznie trzeba je umieścić w specjalnym worku do prania. Uniknie się wówczas splątania materiału i mozolnego rozsupływania kolejnych sztuk. Worek do prania uchroni nasze firanki przez zniszczeniem i zmechaceniem. To szczególnie ważne, jeżeli materiał, z którego są uszyte jest z tkaniny wytłaczanej, np. podobnej do delikatnego żakardu.
Po zastosowaniu się do tych prostych zasad, można przystąpić do prania.
Sposobów na wybielanie firanek jest sporo. Najbardziej skuteczne i sprawdzone są jak zwykle te najprostsze i najtańsze. Oto one:
Soda oczyszczana.
Namoczone firanki z płynie do mycia naczyń wypierz w roztworze sody oczyszczanej i proszku do prania z wybielaczem optycznym. Wystarczy jedną- dwie łyżki sody dodać do proszku do prania. Soda zmiękcza wodę i powoduje odklejanie drobinek brudu od splotów tkaniny.
Proszek do pieczenia.
Jeżeli nie ma w domu sody oczyszczanej, to z pewnością znajdzie się proszek do pieczenia ciasta. To znany, domowy sposób na likwidowanie wszelkich plam. Znakomicie wybieli więc firanki. Do pojemnika na proszek do prania w pralce należy wsypać jedno opakowanie proszku do pieczenia. Dodać proszek i prać jak zwykle, w 30-40 stopniach.
Kwasek cytrynowy.
Można go użyć na końcu. Opakowanie kwasku cytrynowego należy rozpuścić w ciepłej wodzie i użyć do ostatniego płukania. Jeżeli pierzemy firanki w pralce, to roztwór należy wlać do pojemnika na płyn do płukania tkanin. Kwasek cytrynowy działa jak optyczny wybielacz, a na dodatek chroni przed osadzaniem się kurzu, więc biel będzie dłużej zachowana.
Firanek nie należy wirować ani suszyć w suszarce. Najlepiej powiesić je wilgotne, pozwalając na naturalne schnięcie. Ewentualne zagniotki bardzo łatwo się prostuje parownicą do ubrań. Jeżeli jednak decydujemy się na prasowanie, to trzeba bardzo ostrożnie nastawić temperaturę żelazka, żeby nie przypalić i tym samym trwale zniszczyć materiał.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
JAk zwykle bardzo praktyczne porady 🙂 dziękuję!!
Kwasek cytrynowy to działa prawie na wszystko 🙂 i do czyszczenia i do wybielenia jak widać
Ja firanki piorę w specjalnym płynie efekt jest widoczny nigdy nie stosowałam domowych sposobów.