Jak spać ze złamanym żebrem

 Złamanie żebra jest bardzo bolesne. Kaszel, oddychanie, obracanie się lub skręcanie, są wykonywane z wysiłkiem. Najbardziej bolesne jest podczas próby snu. Każdy ruch, skręcając się w lewo lub w prawo, wydobywa najbardziej rozdzierający ból. 

Spanie może okazać się niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli zakres urazu klatki piersiowej jest ciężki. Większość urazów żeber jest wynikiem bezpośredniego wpływu na jamę klatki piersiowej. Żebra są twarde, ale elastyczne. Ich elastyczność pozwala im dostosować się do każdego nacisku z zewnątrz. Jeśli wywierana siła zewnętrzna przekroczy pewien próg, może pęknąć. 

Spanie podczas siedzenia w pozycji wyprostowanej będzie idealne w takiej sytuacji. Jest to najlepsza pozycja do spania dla pacjentów ze złamanym żebrem. Ta pozycja może pomóc żebrom szybko się zagoić, znacznie szybciej niż leżenie w pozycji wyprostowanej na łóżku. Spanie podczas leżenia może wywierać niepożądany nacisk na kręgosłup, który może zostać przeniesiony na żebra.

To z kolei powoduje ból żeber, co utrudnia wstanie z łóżka. Będąc w tej pozycji do spania, upewnij się, że masz poduszkę na głowie i pod pachami. Umieszczenie poduszek pod pachami może znacznie zapobiec mimowolnym ruchom podczas snu. 

Poduszki są niezbędne dla tego rodzaju zjawisk, ponieważ zwiększają stopień komfortu. Wiele poduszek jest projektowanych z myślą o potrzebach pacjenta. Na przykład pacjent z wielokrotnymi złamaniami żeber ma wiele opcji przy zakupie tych niestandardowych poduszek, takich jak poduszka klinowa.

Jak długo boli złamane żebro?

Większość złamanych żeber goi się sama w ciągu sześciu tygodni. Ograniczenie aktywności i regularne oblodzenie obszaru może pomóc w gojeniu i łagodzeniu bólu. Ważne jest, aby uzyskać odpowiednią ulgę w bólu – jeśli boli głębokie oddychanie, możesz rozwinąć zapalenie płuc.

  Wypieki bez drożdży

Jeśli leki doustne nie pomagają wystarczająco, lekarz może zasugerować zastrzyki długotrwałego znieczulenia wokół nerwów, które zaopatrują żebra. Gdy ból jest pod kontrolą, lekarz może przepisać ćwiczenia oddechowe, które pomogą Ci oddychać głębiej, ponieważ płytkie oddychanie może narazić Cię na ryzyko rozwoju zapalenia płuc.

W przeszłości lekarze używali okładów kompresyjnych – elastycznych bandaży, które można owinąć wokół klatki piersiowej – aby pomóc szynie unieruchomić obszar, w którym występował problem. Okłady kompresyjne nie są już zalecane w przypadku złamanych żeber, ponieważ mogą powstrzymać Cię przed głębokim oddychaniem, co może zwiększyć ryzyko zapalenia płuc.

Ile czasu zrasta się żebro?

Żebra odrastają, tworząc nowe żebro. Trwa to około dwóch do trzech miesięcy. Kości występują w czterech głównych typach: długie, krótkie, nieregularne i płaskie. Żebra i czaszka to dwie najbardziej widoczne płaskie kości.

Normalna ludzka klatka piersiowa zawiera 24 żebra, składające się z dwóch zestawów po 12 żeber. Pierwsze siedem żeber jest połączonych z mostkiem za pomocą chrząstki.

Co robić przy pękniętym żebrze?

Złamane żebra jak spać

Urazy żeber są najczęściej spowodowane urazem klatki piersiowej, w wyniku wypadków samochodowych, kolizji sportowych lub upadku. Żebra mogą być również posiniaczone z powodu ciężkiego kaszlu.

Złamane (lub popękane) żebra są tak bolesne, jak całkowicie złamane żebra, ale nie są tak niebezpieczne. Postrzępiona krawędź złamanego żebra może uszkodzić główne naczynia krwionośne lub narządy wewnętrzne, jeśli nie jest odpowiednio leczona. 

Jednak w czasie rekonwalescencji ważne jest, aby uzyskać odpowiedni odpoczynek i dążyć do zniwelowania bólu, aby zoptymalizować gojenie. Obejmuje to:

  • Regularne przyjmowanie ibuprofenu lub paracetamolu przeciwbólowego,

  • Używanie okładu z lodu w celu zmniejszenia bólu i obrzęku wokół klatki piersiowej,

  • Odpoczywanie w razie potrzeby, co oznacza czas wolny od pracy, jeśli praca wymaga pracy fizycznej,

  Jakie technologie stosuje SEIKO podczas produkcji soczewek?

Jak boli pęknięte żebro?

 Dobra ulga w bólu w przypadku posiniaczonych lub złamanych żeber pomaga prawidłowo oddychać i kaszleć. Samo znoszenie bólu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może prowadzić do przyjmowania płytkich oddechów, a także braku kaszlu i rozwoju infekcji klatki piersiowej. 

W przypadku bolesnych urazów żeber najlepiej jest regularnie przyjmować środki przeciwbólowe. Nie czekaj, aż ból stanie się ciężki. Gdy żebra się goją, możesz stopniowo zmniejszać środki przeciwbólowe.  Lekarz lub pielęgniarka może zasugerować, które środki przeciwbólowe należy zastosować, ale ogólna porada to:

  • W przypadku łagodnego do umiarkowanego bólu należy przyjmować paracetamol

  • W przypadku umiarkowanego do silnego bólu należy przyjmować paracetamol, kodeinę lub paracetamol oraz przeciwzapalny środek przeciwbólowy 

Możesz również przyjmować paracetamol i kodeinę razem, ale badania sugerują, że wynikająca z tego ulga w bólu nie jest o wiele lepsza niż przyjmowanie jednego lub drugiego samodzielnie. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. 

Paracetamol prawdopodobnie nie wywoła skutków ubocznych. Kodeina i dihydrokodeina mogą powodować senność lub zaparcia. W przypadku zaparć można przyjmować standardowe środki przeczyszczające, takie jak tabletki na sen lub zwiększyć spożywanie owoców, błonnika i płynów w diecie.

Jak boli pęknięte żebro

Ważne jest, aby szybko leczyć zaparcia, ponieważ napięcie pogarsza ból żeber. Możesz kontynuować przyjmowanie kodeiny razem z wystarczającą ilością środka przeczyszczającego, aby złagodzić zaparcia. Przeciwzapalne środki przeciwbólowe (takie jak naproksen, ibuprofen lub aspiryna) mogą powodować wrzody żołądka lub krwawienie z żołądka. Wiele osób może je przyjmować bez problemów, ale niektórzy ludzie muszą być bardzo ostrożni w przyjmowaniu przeciwzapalnych środków przeciwbólowych. 

W zależności od lokalizacji złamania, pochylenie się lub skręcenie górnej części ciała może również wywołać nagły ból. Uderzenie lub naciśnięcie na złamanie spowoduje ból przez co najmniej kilka tygodni. Możesz również zauważyć obrzęk i zaczerwienienie wokół przerwy na ciele.

  Poduszka dla niemowlaka

W niektórych przypadkach możesz również zobaczyć siniaki na skórze w pobliżu przerwy.W zależności od poziomu bólu, lekarz może przepisać coś, co można wziąć w celu złagodzenia bólu. W ciągu pierwszych kilku dni po złamaniu żebra wstrzykiwana forma znieczulenia może pomóc znieczulić nerwy bezpośrednio wokół żebra. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Igi on Porady J8.pl

Boli strasznie i bardzo długo to trwa niestety

by andiak on Porady J8.pl

Miałam kiedyś złamane żebro, było ciężko, ale dałam radę.