Okres jesienno-zimowy, to czas, w którym wiele osób mierzy się z różnego rodzaju infekcjami. Najczęściej o tej porze roku dopada nas przeziębienie, którego chcemy się jak najszybciej pozbyć. Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na to, aby szybko wyzdrowieć.

Domowe sposoby na przeziębienie

  • Nawadniaj i rozgrzewaj organizm. Podczas grypy i przeziębienia osoba chora ulega znacznemu odwodnieniu, dlatego jedną z najistotniejszych rzeczy jest dbanie o odpowiednie nawodnienie. Podczas przeziębienia powinno się wypijać dużo wody mineralnej oraz ciepłych napojów. Najlepsze będą herbaty wzbogacone o miód, imbir i cytrynę – gdyż nie tylko odpowiednio nawodnią organizm, ale także rozgrzeją.
  • Dużo odpoczywaj. Organizm musi mieć dużo siły, aby móc walczyć z wirusami, dlatego odpowiednia ilość snu jest bardzo istotna. Wiele osób nie traktuje przeziębienia poważnie – co w konsekwencji prowadzi do nawrotu infekcji. Podczas przeziębienia należy zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku oraz w miarę możliwości skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
  • Weź gorącą kąpiel. Największe szanse na zatrzymanie postępu choroby masz wówczas, gdy zareagujesz na pierwsze objawy. Dlatego w pierwszej kolejności dobrze jest skorzystać z gorącej kąpieli, ponieważ wysoka temperatura utrudnia namnażanie się wirusów – co przyczynia się do zahamowania nasilających się objawów. Do kąpieli dobrze jest dodać kilka kropli olejku eterycznego, aby wspomóc w ten sposób sprawne oddychanie – może być to np. olejek sosnowy lub eukaliptusowy. Po wyjściu z wanny należy się dokładnie wytrzeć i udać od razu do łóżka.
  • Jedz dużo czosnku. Zapewne nieraz słyszałeś, że podczas przeziębienia należy spożywać dużo czosnku. Dzieje się tak nie bez powodu – czosnek w swoim składzie zawiera związki siarki oraz allicynę, dzięki czemu skutecznie niszczy chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego jeśli chcesz skutecznie zwalczyć przeziębienie powinieneś jeść świeże, rozdrobnione ząbki czosnku – np. na kanapce lub w połączeniu z twarożkiem. Podczas choroby lepiej jest unikać obróbki cieplnej czosnku, ponieważ wówczas traci on swoje zdrowotne właściwości. Jeśli bardzo nie lubisz smaku czosnku, to możesz zneutralizować jego smak poprzez dodanie innych produktów spożywczych. Smak czosnku idealnie złagodzi mleko, jednak można do niego dodać również odrobinę masła – te połączenia stworzą idealne i naturalne sposoby na pokonanie przeziębienia i bólu gardła.
  • Wykonuj inhalacje. Jeśli podczas przeziębienia męczy Cię uciążliwy katar, to możesz uporać się z nim, wykonując domowe inhalacje. Jeśli chcesz skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością, to zastosuj takie zioła, jak: mięta, rumianek, majeranek czy macierzanka. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na inhalacje jest wykonanie tak zwanej parówki z rumianku i rozmarynu – zioła te bez problemu kupisz w zwykłym sklepie spożywczym. Wystarczy, że włożysz zioła do dużej miski, zalejesz je gorącą wodą i pochylisz się nad wytworzoną parą.
  • Rób okłady na czoło. Jeśli podczas przeziębienia towarzyszy Ci także gorączka, to skuteczne okażą się kompresy na kark i czoło. Z czego można je wykonać? Spokojnie wystarczą mokre ręczniki, które należy położyć na skórze i odczekać około 15 minut, aż temperatura ciała się obniży.
  Dlaczego warto stosować ampułki do włosów?

Preparaty z apteki, które łagodzą objawy przeziębienia i grypy

Oprócz korzystania z domowych sposobów warto jest także zaopatrzyć się w podstawowe lekarstwa. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby skorzystać z apteki stacjonarnej, to z pomocą przychodzi apteka internetowa, w której znajdziesz wszystkie niezbędne leki na przeziębienie. Zadbaj szczególnie o swój nos, gdyż to on na co dzień oczyszcza i nawilża powietrze.

Gdy jego praca jest zakłócona, to można mieć do czynienia z uciążliwym katarem – wówczas można wdrożyć spray do nosa z ksylometazoliną, który udrażnia przewód nosowy i pozwala na swobodne oddychanie. Bywa także, że przeziębienie wynika ze stanu zapalnego, wówczas organizm jest osłabiony i nie może bronić się przed drobnoustrojami. Wówczas możesz kupić saszetki na przeziębienie, które zawierają kwas acetylosalicylowy – zwalczający stany zapalne – oraz chlorowodorek pseudoefedryny, pomagający w walce z dolegliwościami górnych dróg oddechowych.