Spis treści artykułu
Czym właściwie jest cydr?
Cydr to delikatny, jabłkowy napój wynaleziony w Europie całkiem niedawno, bo dopiero w XXI wieku. Niektórzy nazywają go lekkim winem stołowym, inni pewnym rodzajem piwa owocowego. W każdym razie cydr to trunek alkoholowy, który powstaje podobnie jak piwo zresztą, metodą górnej fermentacji, czyli z przefermentowanego soku jabłkowego. Napój ten może uzyskać maksymalnie 7% alkoholu i w zależności od naszych preferencji możemy przyrządzić go w formie napoju niegazowanego, jak i musującego.
Cydr spośród wielu alkoholi wyróżnia się tym, że ma delikatny, orzeźwiający owocowy posmak, w związku z tym idealnie gasi pragnienie i nadaje się zarówno jak letni, chłodny trunek do wypicia w lecie, oraz rozgrzewający napój, po jego uprzednim podgrzaniu w jesieni bądź zimie.
Cydr najbardziej popularny jest w krajach takich jak Hiszpania, Francja czy Wielka Brytania. Od całkiem niedawna coraz częściej produkowany i spożywany jest również w Polsce, która znajduje się na trzecim miejscu w Europie, pod względem ilości produkowanych jabłek. Więc z pewnością to zobowiązuje.
Napój ten możemy przyrządzić na kilka sposobów. Może on być wytrawny, pół słodki oraz słodki, zależnie od naszych preferencji. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się z niego krok po kroku jak samodzielnie zrobić cydr w swoim domu.
Co będzie nam potrzebne?
Przede wszystkim będziemy potrzebowali jabłek. Ich dobór wbrew pozorom jest bardzo ważny, ponieważ najlepszej jakości cydr uzyskamy, stosując 60% jabłek słodkich, oraz 40% jabłek kwaśnych, Jeżeli jesteśmy początkującymi ”cydrowarami” możemy, zamiast jabłek użyć gotowego koncentratu soku jabłkowego, który znaleźć możemy w wielu sklepach specjalistycznych.
Przy czym należy uważać, aby nie kupować soku w kartonach dostępnego w większości sklepów spożywczych, z racji tego, że najczęściej zawierają one wiele konserwantów, w związku z tym nie nadadzą się do przyrządzenia cydru. W tym przepisie użyjemy soku z 15 kg jabłek.
Oprócz jabłek składnikiem niezbędnym do wytworzenia cydru będą oczywiście drożdże oraz pożywka dla nich, które bez problemu znajdziemy w wielu sklepach spożywczych. Do cydru można również dodać trochę soku z aronii, winogron lub bzu, co dodatkowo podkreśli smak.
Ile kosztuje przygotowanie takiego cydru?
W sklepach, za jeden litr cydru zapłacimy około 10 złotych. Jeżeli robimy cydr po raz pierwszy, cena będzie nieco wyższa i wyniesie około 120 -160 złotych za 6 litrów z racji tego, że musimy kupić fermentator lub balon, butelki, jak i kapslownicę.
Natomiast gdy robimy cydr po raz kolejny i wszystkie niezbędne naczynia do jego przyrządzenia posiadamy, musimy wyposażyć się głównie w jabłka, drożdże i pożywkę dla nich. Wtedy cena za 6 litrów nie powinna przekroczyć 30 zł.
Krok 1. Przygotowanie soku z jabłek
Po pierwsze, przygotowane jabłka należy dokładnie oczyścić, a następnie pokroić na mniejsze kawałki nie obierając ich ze skórki. I w tym kroku konieczny będzie odpowiedni sprzęt, który przekształci nam pokrojone jabłka w sok. Najlepiej użyć w tym celu sokowirówki lub wyciskarki.
Tak przerobiony sok odstawiamy następnie na około 4 godziny. Po upływie tego czasu należy zebrać z powierzchni soku zawiesinę, która się wytworzyła. Jest to bardzo ważny etap, jeżeli zależy nam na tym, aby nasz trunek był jak najbardziej klarowny.
Krok 2. Fermentacja
W kolejnym etapie przelewany sok do gąsiora, balonu lub fermentatora. Następnie dodajemy do niego drożdże oraz pożywkę dla nich. Najlepiej zastosować tutaj specjalne drożdże do cydru, jednak zwykłe drożdże również powinny się sprawdzić. Tak przygotowany cydr odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce, w którym maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 24 stopni Celsjusza, a minimalna powinna wynosić przynajmniej 18.
Po upływie około 7-10 dni powstanie nam cydr musujący. Jeżeli wolimy cydr łagodny, czekamy nieco dłużej, około dwóch tygodni. W tym momencie cydr jest gotowy do rozlania go do butelek.
Krok 3. Rozlanie cydru do butelek
Tak przygotowany cydr rozlewamy do szklanych butelek, mogą to być butelki po piwie lub szampanie, przy czym istotne jest, aby były one odporne na wysokie ciśnienie, w przeciwnym razie mogłyby pęknąć. Do każdej butelki następnie dodajemy cukier, około 4 gram na pół litra napoju. Butelki kapslujemy i odstawiamy na około 3 do 5 dni.
Następnie przenosimy butelki do chłodniejszego pomieszczenia (najlepiej od 5 do 10 stopni Celsjusza) i po upływie około 3 tygodni mamy cydr gotowy do spożycia. W taki sposób przyrządzony cydr spożywać możemy około przez rok. Po upływie tego czasu cydr zaczyna tracić swoje właściwości.
Na co uważać i czego nie robić w żadnym wypadku przy przyrządzaniu cydru?
Przede wszystkim warto wiedzieć, żeby używać tylko i wyłącznie świeżych i dojrzałych owoców. Niedojrzałe lub poobijane ich fragmenty należy usunąć. Ponadto warto zwrócić dodatkową uwagę na naczynia, których używamy.
Należy pamiętać, aby były one nieskazitelnie czyste. Dodatkowo należy uważać, aby nie dać do cydru za dużo cukru, bowiem może to spowodować wytworzenie się nadmiernej piany.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
uwielbiam cydr 🙂 a już domowo robiony to nie wiedziałem że tak prosto da się to zrobić
wolę cydr od piwa 🙂
czyli jakiejś specjalistycznej wiedzy wcale nie trzeba mieć, myślałem że to o wiele trudniejsze
Dodawał ktoś do cydru rodzynek??