Czym są kopytka?

Kopytka są rodzajem klusek robionych z ugotowanych ziemniaków z dodatkiem mąki pszennej, mąki ziemniaczanej i jajka. Do robienia kopytek najlepiej używać ziemniaków, które są najbardziej mączyste. Takie ziemniaki po ugotowaniu będą bardziej suche i sypkie, przez co kluski nie będą się rozpadały a ich konsystencja będzie odpowiednia. 

Jak zrobić kopytka?

Kopytka robi się z ciasta przygotowanego z gotowanych ziemniaków. Ciasto na kopytka powinno być lekkie, a jednocześnie na tyle twarde, aby nie rozpadło się w czasie formowania, krojenia czy też gotowania. Podczas robienia większej ilości kopytek warto zrobić dwie porcje ciasta, ponieważ kopytka, które długo czekają na ugotowanie stają się miękkie. 

Kopytka wyjdą najlepsze, kiedy do ich zrobienia użyjemy ziemniaków ugotowanych poprzedniego dnia. Sprawi to, że ciasto będzie dużo bardziej zwarte i elastyczne. Kopytka nie wyjdą, jeżeli do ich zrobienia użyjemy ciepłych ziemniaków. Warto także pamiętać, aby nie ugniatać ciasta zbyt długo, trzeba to zrobić jak najszybciej, w przeciwnym razie ciasto będzie robiło się coraz rzadsze. 

Kopytka – składniki

Podstawowe składniki, niezbędne do przygotowania kopytek:

  • 1 kg ziemniaków

  • 2 szklanki mąki pszennej 

  • 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

  • szczypta soli

  • opcjonalnie: 2-3 jajka
Ciasto na kopytka

Należy zwrócić uwagę, aby ilość mąki dodana do kopytek była odpowiednia, inaczej staną się one twarde. Jeżeli nie wiesz ile mąki dosypać istnieje prosty sposób, który Ci to ułatwi.

Utłuczone ziemniaki, z których będziesz robić kopytka, uklep w misce, następnie podziel masę ziemniaczaną na 4 części i wyjmij jedną z nich – przekładając ją na pozostałe ziemniaki. W puste miejsce wsyp mąkę – w ten sposób zawsze odmierzysz idealną ilość niezbędną do zrobienia dobrych kopytek. 

  Przepis na domowy cydr

Kopytka – przepis

Przygotowanie kopytek jest bardzo proste, można je wykonać w zaledwie kilku nieskomplikowanych krokach:

  • Obrać, ugotować i dobrze ostudzić ziemniaki.

  • Przestudzone kartofle przepuścić przez praskę lub maszynkę.

  • Dodać mąkę pszenną oraz ziemniaczaną i delikatnie wyrabiać ciasto. Na tym etapie można także dodać jajka.

  • Po wyrobieniu ciasta odrywać kawałki i formować z nich rulony. Kiedy ciasto będzie się bardzo lepiło należy dodać mąki.

  • Pociąć uformowane rulony na kawałki, o długości mniej więcej 3 cm. 

  • Kopytka wrzucić na gotującą się wodę i gotować przez 1 minutę od momentu wypłynięcia na powierzchnię.

  • Wyłowić kopytka i podawać z ulubionymi dodatkami.

Kopytka bezglutenowe

Osoby z nietolerancją glutenu mogą zrobić kopytka bezglutenowe. Ich przygotowanie wygląda bardzo podobnie jak robienie tradycyjnych kopytek, z tym, że mąkę pszenną należy zastąpić mąką kukurydzianą. Tak więc w przepisie znajdą się:

  • 1 kg ziemniaków

  • 2 szklanki mąki kukurydzianej

  • 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

  • szczypta soli

  • 2-3 jajka

Cały proces zagniatania, formowania i gotowania wygląda tak samo jak przy zwykłych kopytkach.

Z czym jeść kopytka?

Sos grzybowy do kopytek

Kopytka można jeść jako osobne danie, podawane zarówno na słono jak i na słodko, ale także z różnego rodzaju dodatkami. Do kopytek pasują różnego rodzaju sosy, np. sos grzybowy, sos pieczeniowy, sos z gorgonzoli, sos boloński, ale także smażona cebulka, roztopione masło z cukrem lub miód. Kopytka mogą stanowić także dodatek do głównego dania, np. do pieczeni, gulaszu, a nawet niektórych zup. 

Przechowywanie kopytek

Jeżeli wyjdzie Ci za dużo kopytek – bez obaw, możesz je zamrozić. Kopytka można przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni od momentu ugotowania, więc jeżeli wiesz, że nie zjesz ich w tym czasie, to warto je zamrozić.

Mogą być one mrożone zarówno ugotowane, jak i surowe. Mrożąc surowe kopytka warto podsypać je mąką i porozkładać na tacce, tak aby się ze sobą nie stykały, po czym wsadzić do zamrażarki. Kiedy będą już kompletnie zamrożone można przełożyć je do jednego woreczka.

  Dżem z czarnej porzeczki

W przypadku gotowanych kopytek dobrze sprawdzi się użycie odrobiny oleju do ich posmarowania, zanim wsadzimy je do zamrażarki. Surowe kopytka można przechowywać do 6 miesięcy, natomiast te ugotowane należy zjeść przed upływem mniej więcej trzech miesięcy. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Nina on Porady J8.pl

Kopytka z sosem grzybowym to mój faworyt