Rozmowa rekrutacyjna

Zastanawiasz się, o co pytać rekrutera podczas rozmowy o pracę? I słusznie, ponieważ dobre pytania mogą zdecydować o tym czy przejdziesz dalej w procesie rekrutacyjnym, a nawet o tym czy dostaniesz ofertę pracy. Dlatego właśnie ważne jest, by na rozmowę przyjść przygotowanym, z dobrze przemyślanymi pytaniami, które możesz wprowadzić do samej rozmowy lub zadać na jej końcu. Żeby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy porady w sprawie najlepszych pytań, które warto zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Pytania, które znajdują się poniżej działają bardzo dobrze same w sobie, ale pamiętaj, że możesz je odpowiednio zmodyfikować, by dopasować do sytuacji na podstawie wiedzy, którą masz o potencjalnym pracodawcy. Wtedy zrobisz jeszcze lepsze wrażenie.

O co warto zapytać rekrutera?

Najłatwiej jest podzielić potencjalne pytania na trzy kategorie:

  • pytania o firmę i dział, do którego aplikujesz,

  • pytania o rekrutera,

  • pytania o pracę

Najprawdopodobniej nie będziesz miał/a czasu na zadanie wszystkich pytań, a odpowiedź na część z nich może paść wcześniej w trakcie rozmowy, dlatego warto się skupić na mniej więcej dwóch w każdej kategorii.

Pytania o firmę i dział

Gdy rekruter prosi Cię na końcu rozmowy o zadanie pytań, łatwo jest czasem zająć się  pytaniami o same obowiązki na danym stanowisku i zapomnieć o zapytaniu o firmę oraz dział, w którym masz pracować. To błąd, ponieważ zadanie takich pytań pokazuje rekruterowi, że interesujesz się całą firmą, a nie tylko sobą. Możesz zapytać na przykład:

  • Jaka kultura organizacyjna panuje w firmie?

  • Jakie są plany firmy na najbliższe 3-5 lat?

  • Jakie wartości są w firmie uważane za najważniejsze?

Pytania o rekrutera

Rozmowa rekrutacyjna

Większość ludzi lubi mówić o sobie, a ci, którzy przeprowadzają rekrutacje nie są tu wyjątkiem. Jeśli tylko pytania nie przekraczają granicy prywatności i nie zbaczają całkowicie z tematu rozmowy kwalifikacyjnej, pomogą Ci stworzyć rodzaj pozytywnej więzi między Tobą a rekruterem. Dobre pytania pozwolą drugiej stronie opowiedzieć trochę zarówno o sobie, jak i o firmie, dzięki czemu w większym stopniu poczujecie, że jest to rozmowa między dwojgiem ludzi, a nie rodzaj egzaminu, podczas którego musisz jak najlepiej się zaprezentować. Zapytaj na przykład:

  • Co najbardziej lubi Pan/i w tej pracy?

  • Jak długo już Pan/i tu pracuje i jak bardzo w tym czasie zmieniły się Pan/i obowiązki?

  • Czy gdyby to od Pana/i zależało, to coś by się w firmie zmieniło?

Takie pytania możesz zadać oczywiście pod warunkiem, że rozmawiasz z osobą pracującą w samej firmie, a nie w agencji rekrutacyjnej. Ale jeśli rozmowę prowadzisz z osobą z zewnątrz, to również warto spróbować dowiedzieć się, jak ona postrzega firmę do której aplikujesz.

Pytania o pracę

Oczywiście musisz również zadać pytania o samą pracę. Warto, by były one nakierowane w myśleniu na przyszłość, ale też pokazały, że już przygotowujesz się do pracy i dotyczyły tego, w czym możesz się swojemu ewentualnemu pracodawcy przydać. Na przykład:

  • Jak będzie wyglądał mój normalny tydzień pracy na tym stanowisku?

  • Jeśli dostanę tę pracę, co chcielibyście bym osiągnął/osiągnęła  w ciągu pierwszych 3 miesięcy?

  • Jakie są możliwości mojego rozwoju na stanowisku, na które aplikuję?

  • Jak będzie dalej przebiegał proces rekrutacji i kiedy planują Państwo podjąć decyzję?

Dopasuj pytania do stanowiska

Pamiętaj, że najlepsze pytania zawsze bazują na Twojej wiedzy o firmie, dziale i samym stanowisku. Dobrze jest przyjrzeć się pytaniom, które zaproponowaliśmy powyżej i w ramach przygotowań do rozmowy postarać się samemu znaleźć odpowiedź przynajmniej na niektóre z nich. 

Jeśli na przykład uda Ci się dowiedzieć, jak w ciągu najbliższego roku nowa technologia może wpłynąć na branżę, w której działa Twój potencjalny nowy pracodawca, to możesz na rozmowie zadać bardziej szczegółowe pytania, które pokażą, że interesujesz się tematem, np. „Jak planują Państwo poradzić sobie z wyzwaniami, które niesie nowa technologia dla branży?” Przygotowanie do rozmowy jest niezwykle ważne. Jeśli przeprowadzisz je rzetelnie, to myśli o tym, czego chcesz się dowiedzieć znacznie łatwiej przyjdą Ci do głowy i idąc na rozmowę poczujesz się o wiele pewniej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Miro on Porady J8.pl

Naprawdę nie sądziłem, że takie detale mają wpływ na to czy nas ktoś zatrudni czy nie kto by pomyślał

by Matynka on Porady J8.pl

a macie jakieś porady o napisaniu listy motywacyjnego? szukam czegoś naprawdę konkretnego

by alex on Porady J8.pl

ja bardzo stresuje się rozmową kwalifikacyjną