Ból pleców

Lumbago to ból pleców, zespół, który jest związany z patologiami kręgosłupa i charakteryzuje się pojawieniem się ostrego bólu w dolnej części pleców. Dolegliwości mogą trwać od kilku minut do kilku godzin, w większości przypadków wynikają z osteochondrozy i jej powikłań tzn. przepukliny międzykręgowej. Objawy lumbago są bardzo wyraźne: nie można usiąść, stać, a tym bardziej chodzić.

Przyczyny choroby lumbago

Rozwój lumbago zawsze przebiega według tego samego wzoru: jeśli wystąpi przemieszczenie lub deformacja kręgów i krążków międzykręgowych, przy nadmiernym obciążeniu zakończenia nerwowe zaczynają być bardziej wrażliwe. Rezultatem jest ostry ból i skurcz mięśni.

Głównym powodem pojawienia się lumbago jest przepracowanie i przeciążenie mięśni okolicy lędźwiowej z powodu nagłych ruchów, zwiększonego wysiłku fizycznego.

Czasami diagnozowane są destrukcyjne zmiany w kręgosłupie. W odpowiedzi na podrażnienie zakończeń nerwowych i receptorów zlokalizowanych w obszarze włóknistego pierścienia krążka międzykręgowego następuje odruchowy skurcz mięśni, któremu towarzyszy silny ból.

Wyróżnia się następujące przyczyny choroby lumbago:

  • Uszkodzenie dysku międzykręgowego, które może wystąpić przy nadmiernym wysiłku fizycznym

  • Przemieszczenie kręgów – konsekwencja postępującej i zaawansowanej osteochondrozy

  • Nieprawidłowości w rozwoju kręgów o wrodzonej naturze

  • Łagodne lub złośliwe guzy z lokalizacją w tkankach otaczających kręgosłup

  • Reumatyzm różnego rodzaju

  • Proces zapalny, który występuje bezpośrednio w kręgosłupie.

Lumbago jest stanem patologicznym, który może być pierwotny i występować w wyniku związanych z wiekiem zmian w kręgosłupie lub wtórnych, w tym przypadku patologia jest przejawem innej choroby. W większości przypadków lumbago ma charakter wtórny i występuje w wyniku innego procesu patologicznego.

Lumbago nie występuje u dzieci i młodzieży, ale może występować u osób w młodym i średnim wieku, rzadziej u osób w podeszłym wieku. Najczęściej jest chorobą przewlekłą.

Objawy lumbago

Ból lędźwiowy jest tak intensywny, że uznaje się go za główny objaw. Często ludzie skarżą się, że dyskomfort nie ma dokładnej lokalizacji i jest podawany, jako pośladkowy lub udowy. W tym przypadku mowa jest rwie kulszowej stanie, w którym nerw kulszowy jest spazmatyczny.

Istnieją inne oznaki lumbago:

  • Silny skurcz mięśni, odruchowo powstający na tle bólu. Najczęściej obejmuje pośladki i biodra

  • W okolicy lędźwiowej nie ma ruchliwości – osoba w momencie bólu lędźwi zatrzymuje się w jednej pozycji i od silnego bólu po prostu nie jest w stanie się poruszać.

  • Warto zauważyć, że osoby podczas bólu pleców nie mogą zginać ani rozpinać dolnej części pleców, ani przez siebie, ani przez osoby z zewnątrz. Jeśli w czasie ataku bólu osoba znajduje się w pozycji na brzuchu, wówczas odruchowo przyciąga nogi do brzucha.

Lumbago objawy

Wrażenia bólowe są tak wyraźne, że dosłownie paraliżują człowieka przez pewien czas. W rzadkich przypadkach chory może stracić przytomność. Ból może polegać na strzelaniu, pulsowaniu, promieniowaniu do sąsiednich tkanek i narządów. Choremu wydaje się, że jego dolna część pleców jest ograniczona, co wynika z ostrego napięcia mięśni. Czasami sztywność mięśni pośladków i nóg jest rozłożona, a ciało jest lekko pochylone do przodu. Zgięcie w dolnej części pleców staje się niemożliwe. W łóżku osoby leżą na plecach z nogami uniesionymi do brzucha lub na brzuchu z poduszką.

Diagnoza i leczenie lumbago

Intensywne objawy powodują, że chory natychmiast szuka pomocy medycznej. A w placówce medycznej zostanie najpierw wysłany na diagnostykę, która obejmuje:

  • Badanie dotykowe okolicy lędźwiowej

  • Badanie rentgenowskie kręgosłupa

  • Tomografia kości i tkanek miękkich pleców.

Badania laboratoryjne krwi i moczu pomogą zidentyfikować proces zapalny w organizmie. W przypadku bólu pleców należy przyjąć pozycję na plecach z lekko uniesionymi nogami, pozwoli to rozluźnić mięśnie i złagodzić skurcz. W niektórych przypadkach pacjent leży na brzuchu, pod którym wymagane są 2-3 wysokie poduszki.

Bez wątpienia lekarze przepisują leki na lumbago. Najczęściej przepisywane są:

  • Leki przeciwzapalne

  • Silne leki przeciwbólowe

  • Maści, które szybko wnikają w skórę.

Lumbago leczenie

Starają się nie podawać zastrzyków w celu leczenia lumbago, ponieważ to zewnętrzne podrażnienie może prowadzić do zwiększenia intensywności skurczu. Dlatego stosuje się tabletki, maści, żele i kompresy. Aby zapewnić choremu spokojny sen, a zatem relaksację, środki uspokajające i tabletki nasenne mogą być wdrożone do leczenia. Z reguły lumbago często się powtarza, więc lekarz prowadzący musi odpowiedzieć na pytanie pacjenta, jak leczyć ostry ból pleców w dolnej części pleców, w nodze. W domu, aby złagodzić ten stan, trzeba wykonać następujące czynności:

  • Położyć się w pozycji poziomej z nogami uniesionymi i zgiętymi w stawach kolanowych

  • Brać leki przeciwbólowe

  • Wykonać ciepły kompres bezpośrednio do obszaru kończyny dolnej, w którym zlokalizowany jest ból.

W przypadku lumbago leczenie maściami znieczulającymi może tymczasowo stłumić atak bólu. Jeśli jednak nie podejmie się niezbędnych środków terapeutycznych, atak bólu z pewnością wystąpi ponownie z hipotermią, niewygodnym ruchem, podnoszeniem ciężarów lub bez wyraźnego powodu. Aby nie żyć w strachu przed atakiem, aby niezawodnie łagodzić ból, trzeba wyeliminować jego przyczynę. To właśnie robi leczenie lumbago metodami medycznymi, dzięki czemu: przywracane są normalne procesy metaboliczne w tkankach krążków międzykręgowych, uwalniane są zaciśnięte zakończenia nerwowe, eliminowane są skurcze mięśni, znormalizowane obciążenie kręgosłupa, poprawia się ukrwienie i odżywianie zakończeń nerwowych.

Eliminację bólu w leczeniu lumbago osiąga się albo przez łączne zastosowanie akupresury, akupunktury, łagodnej terapii manualnej, hirudoterapii (leczenie pijawkami) lub wyznaczenie przebiegu poszczególnych procedur. Jeśli objawy lumbago są spowodowane wypadnięciem krążka międzykręgowego (przepuklina międzykręgowa), będzie to wymagało dłuższego leczenia w celu wyeliminowania przepukliny (bez operacji), a tym samym wyeliminowania ucisku nerwu kulszowego.

Okres rekonwalescencji

Po głównym leczeniu, lumbago, gdy ostry ból i skurcz mięśni już nie przeszkadzają, można zacząć przywracać sprawność. Ćwiczenia i masaż, fizjoterapia zapewnią szybką rehabilitację i długą remisję. W ramach działań po terapii lekarze mogą przepisać terapię błotną, nosić gorset i zabiegi spa.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Kris on Porady J8.pl

Ból przy lumbago jest naprawdę mocny.