Niektórzy twierdzą, że nie da się przeziębić latem. Niestety to nie prawda – wystarczy osłabienie organizmu, osłabienie bariery immunologicznej (np. podczas cyklu miesiączkowego u kobiet), zmiany alergiczne nosa i gardła, czy nawet wyczerpanie psychiczne.
Te czynniki ułatwiające zakażenie mogą być przyczyną przeziębienia latem. Inną przyczyną infekcji może być również nagłe wychłodzenie ciała, które latem wiele osób uważa za słuszne przy ponad dwudziestostopniowych upałach. Niestety wyziębienie organizmu sprzyja rozwojowi wirusów, ponieważ zmniejsza odporność dróg oddechowych na infekcję. Jak więc radzić sobie z letnim przeziębieniem?
Spis treści artykułu
Na problemy z gardłem – nebulizacja
Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w walce z przeziębieniem w sezonie letnim, jest nebulizacja. Jest to zabieg medyczny, w którym za pomocą specjalistycznego urządzenia (nebulizator) podaje się choremu lek w postaci aerozolu bądź też, tak zwanej mgiełki. Nebulizacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów w walce z przeziębieniem w okresie jesienno-zimowym, niemniej jednak latem metoda ta jest równie skuteczna.
Nebulizacja to nic innego jak leczenie inhalacyjne. Zabieg przynosi ulgę w wielu dolegliwościach, nie tylko w przeziębieniu. Wysoki poziom skuteczności tej metody zapewnia jej sposób aplikacji leku – drogą wziewną. Przyczynia się on do szybszego ukojenia uporczywych dolegliwości i znacząco przyspiesza działanie leku. Dzięki nebulizacji można również osiągnąć znacznie większe stężenie preparatu leczniczego w drogach oddechowych.
Metoda ta jest całkowicie nieinwazyjna, bezbolesna i można ją stosować już od najmłodszych lat życia. Jak zatem wykonuje się taką nebulizację? Do leczenia metodą wziewną należy uzbroić się w, wcześniej już wspomniany, nebulizator.
Trzy najpopularniejsze odmiany nebulizatorów
Jeżeli chodzi o nebulizatory, to na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów tych urządzeń – dokładnie trzy. Każdy z nich wyróżnia się swoją specyfikacją, mocą oraz rodzajami leków, które mogą być za ich pomocą podawane.
W związku z tym wyróżnia się nebulizatory:
- Pneumatyczne – które wytwarzają leczniczą mgiełkę przy pomocy kompresora i sprężonego powietrza, dlatego można je również znaleźć pod tą nazwą (nebulizatory kompresorowe). Kompresor wytwarza ciśnienie, które popycha sprężone powietrze – te zaś przepływa przez roztwór i w ten sposób powstają mikroskopijne krople (aerozol).
- Ultradźwiękowe – które generują fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1-2 MHz. Ten rodzaj nebulizatora zawiera małą płytkę grzewczą, która wibruje, gdy urządzenie podłączy się do zasilania. Drgania płytki generują falę akustyczną, która wytwarza pożądany aerozol leczniczy.
- Siateczkowe – które do produkcji leczniczej mgiełki wykorzystują drgania wibrującej membrany. Lek przedostaje się przez umieszczoną w urządzeniu cienką siatkę (membranę), co w rezultacie powoduje powstawanie aerozolu.
Każde z wymienionych urządzeń działa w inny sposób, jednak każde z nich ma jedno i to samo zadanie – wspierać proces leczenia chorób i schorzeń układu oddechowego. Warto stosować nebulizację również profilaktycznie – dlaczego?
Innowacyjny sposób aplikacji leków
Nebulizacja jest bardzo skuteczna w przewlekłych przypadłościach związanych z układem dróg oddechowych. Łatwość użytkowania nebulizatorów oraz brak konieczności koordynacji wdech-wydech daje możliwość podawania leków tą metodą nawet u pacjentów niewspółpracujących.
Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by podawać leki metodą wziewną u małych dzieci i osób starszych. Leki podawane w formie aerozoli działają natychmiast i trafiają bezpośrednio do miejsca, w którym mają działać. Nebulizację można przeprowadzać zarówno w szpitalu, na oddziale ratunkowym, jak i w domu pacjenta.
Warto spytać lekarza o nebulizator, ponieważ jest to jedna z niezawodnych metod terapii chorób układu dróg oddechowych.
Submit your review | |