Jak objawia się kolka nerkowa w ciąży, i czym grozi nieleczona?

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety, gdzie musi wyjątkowo dbać o swój organizm, ale również o dziecko które się w niej rozwija. Jednak często nawet mimo zdrowego stylu życia i stosowania się do zaleceń lekarza pojawić się mogą w tym okresie pewne przypadłości, które skutecznie odbierają radość z oczekiwania na dzidziusia.  

Jedną z takich przypadłości jest kolka nerkowa, która określana jest przez kobiety jako ból często większy niż sam poród. Czym się charakteryzuje to schorzenie i co warto wiedzieć na ten temat? Czy da się je wyeliminować?

Choroba nie wszystkich ciężarnych

Kolka nerkowa pojawia się jedynie u kobiet ciężarnych, jednak nie każdej brzemiennej kobiety ten problem faktycznie dotyczy. Jest to schorzenie które pojawia się skutkiem zgromadzenia kamieni w nerkach. W trakcie trwania tej przypadłości często trudno jest oddać mocz z powodu dużego bólu.

Kamienie na nerkach pojawiają się natomiast z kilku przyczyn, np. wad nerek czy infekcji dróg moczowych, jednak sam styl życia w trakcie ciąży również ma decydujący wpływ na powstanie kolki nerkowej, np. dieta zbyt bogata w witaminę D, odwodnienie, ale również epizody z tym schorzeniem w przeszłości.

Istnieją pewne produkty żywnościowe których należy bezwzględnie unikać w ciąży, jeśli chce się uchronić przed tą bolesną chorobą, np. unikanie jedzenia dużych ilości drobiu i ryb, a także rabarbaru oraz szpinaku. Niezbędne także jest odpowiednie nawodnienie, czyli wypijanie dziennie około 2 litrów wody niegazowanej.

  Oczyszczanie organizmu z pasożytów domowe sposoby

Jak rozpoznać tą przypadłość?

Pierwszym, i najczęściej bagatelizowanym objawem kolki nerkowej jest częsty ból dołu pleców, który usprawiedliwiany jest najczęściej ciężarem brzucha i zmianą postawy w związku z rosnącym płodem. W rzeczywistości jednak to pierwszy poważny symptom, który warto skonsultować z lekarzem, a w przypadku pojawienia się krwi w moczu lub nieprawidłowego jego koloru, jest to wręcz musem by udać się do lekarza.

Każda taka zmiana w organizmie może być niebezpieczna dla ciąży, a szybka interwencja lekarska może pozwolić na uniknięcie nie tylko powikłań, ale przede wszystkim uciążliwego bólu przy oddawaniu moczu. W skrajnych przypadkach tej przypadłości pojawiają się również wymioty i wysoka gorączka – wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniej suplementacji lekowej.

Leczenie kolki nerkowej u ciężarnych

Leczenie kolki nerkowej

Ze względu na ciążę wiele przypadłości które dotykają kobiety w tym okresie są leczone specjalnymi lekami, które nie szkodzą dziecku. Nie inaczej jest w przypadku kolki nerkowej u ciężarnych, która powoduje ogromny dyskomfort przy oddawaniu moczu oraz przewlekłe bóle pleców. Zaleca się wówczas delikatne leki przeciwbólowe, a w przypadku małych kamieni nerkowych są one wydalane z moczem samoistnie w sposób naturalny.

W przypadku większych naleciałości na nerkach stosuje się operacyjne ich usunięcie, jednak w przypadku ciężarnych jest to nieco skomplikowana procedura. Podstawą jednak jest duża ilość wody wypijana przez ciężarną, by kamienie które pojawiły się w moczu zostały jak najszybciej wydalone.

Czy to zagraża ciąży?

Kolka nerkowa występująca w trakcie ciąży nie powinna zagrażać ani zdrowiu matki, ani tym bardziej dziecka, jednak pod warunkiem, że jest odpowiednio leczona oraz ciężarna znajduje się pod stałą opieką lekarza. Niektóre kobiety nawet po porodzie mają nawracające objawy takiej kolki, jednak docelowo nie prowadzi ona do żadnych poważnych powikłań ani trudności z oddawaniem moczu.

S

Nie należy jednak bagatelizować tego schorzenia, bowiem nieleczone może prowadzić nawet do zaprzestania pracy nerek lub do niedrożności dróg moczowych, a za tym idzie szereg problemów zdrowotnych oraz bolesna rekonwalescencja pooperacyjna. Jeżeli pojawiają się pierwsze objawy opisane wyżej, nie warto czekać – tylko odpowiednie leczenie oraz opieka lekarska może pomóc w pozbyciu się tej krępującej często przypadłości.

  Czy warto stosować naturalne kosmetyki?

Skrajne przypadki kolki nerkowej w ciąży

Jako że ta choroba polega na odkładaniu się materiału nieprzefiltrowanego przez nerki, w końcu powstają tam złogi materiału, który musi być bezwzględnie usunięty.

W przypadku ciężarnych należy działać szybko, by kamienie były możliwe do wydalenia poprzez cewkę moczową. W innych przypadkach konieczna jest hospitalizacja oraz przeprowadzenie zabiegu usunięcia materiału z przewodów moczowych oraz samych nerek.

Nieleczona kolka nerkowa może prowadzić do przewlekłych bóli pleców, ale co najgorsze, również do przedwczesnego porodu czy nawet poronienia, nie wspominając o trwałym uszkodzeniu nerek. Dlatego też konieczna jest stała obserwacja i wizyty u lekarza urologa, by uniknąć niepotrzebnych powikłań i dyskomfortu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Kaja on Porady J8.pl

Nigdy nie miałam kolki ciążowej