W zależności od tego, gdzie konkretne płytki podłogowe będą umieszczane, muszą one spełniać dane wartości użytkowe: płytki do pomieszczeń, w jakich użytkownicy poruszają się boso, bądź w delikatnym obuwiu muszą cechować się właściwą wytrzymałością na wycieranie (odmienną dla płytek szkliwionych oraz nie szkliwionych) oraz wytrzymałością na plamienie.
Spis treści artykułu
Klasa ścieralności płytek
Określana jest znakiem PEI. To miara wytrzymałości płytek szkliwionych na wycieranie zewnętrzne – im większa wartość PEI, tymże płytka ma większą klasę ścieralności. W salonie można wykorzystywać płytki z oznaczeniem PEI 3/750, lecz do pomieszczeń aktywnie wykorzystywanych, jak korytarz lub kuchnia, lepiej dobrać owe o większej wytrzymałości, np. PEI 3/1500 lub 4/6000.
Klasy ścieralności płytek
Jeśli płytki podłogowe mają nam służyć poprzez dłuższy okres czasu, istotne jest żeby wybrać klasę ścieralności płytek do pomieszczenia gdzie będą położone. Badanie wytrzymałości na wycieranie płytek ceramicznych, oznaczone symbolem PEI. Wytrzymałość na wycieranie szkliwionych płytek ceramicznych normowana jest określana poprzez dwie normy: EN 154 i ISO 10545-7. Ścieralność płytek nieszkliwionych charakteryzuje norma ISO 10545-6 (ścieralność wgłębna). Wg tychże zasad mamy pięć klas ścieralności szkliwionych płytek ceramicznych:
Klasa 1. – płytki podatne na zadrapanie przestrzeni – winny być wykorzystywane na podłożach, gdzie poruszamy się boso bądź w delikatnych pantoflach, więc w sypialniach,
Klasa 2. – płytki o małej szansie zadrapania szkliwa – powinny być wykorzystywane w pokojach dziennych gdzie jest mały ruch pieszy,
Klasa 3. – stosujemy w kuchniach, przedpokojach, łazienkach, balkonach oraz tarasach więc wszędzie tam gdzie aktywnie się przemieszczamy,
Klasa 4. – podłogi, jakie mogą być zanieczyszczone innym produktem ściernym, takim jak piasek i o ogromnej intensywności ruchu pieszego – kawiarnie, stołówki, pensjonaty, szkoły, sklepy, szpitale,
Klasa 5. – posadzki o ogromnym obciążeniu ruchu pieszego np. obiekty użyteczności społecznej. Płytki w V klasie ścieralności poleca się wykorzystywać do pokrycia przestrzeni posadzek narażonych na zwiększony stały ruch pieszych, gdzie wnoszone są cząstki materiału ścierającego. Odpowiadają warunkom bardziej surowym np. miejsca publiczne, sklepy, hole, korytarze, jak i sale hotelowe.
W wypadku płytek nieszkliwionych to ich wytrzymałość jest mierzona kubaturą wytartego materiału. Im ta wielkość jest mniejsza tymże większa jest wytrzymałość na ścieranie. Płytki nieszkliwione powinniśmy wykorzystywać tam gdzie jest ogromny ruch pieszy oraz ogromne narażenie na naruszenia za pomocą piasku, żwiru itp.
Ceramiczne płytki nieszkliwione, takie jak np. płytki gresowe, serii Taurus, sprawdza się na bazie normy ISO 10545-6, jaka charakteryzuje tzw. ścieralność wgłębną. Jest wielkość wytartego, w okresie badania, z przestrzeni płytki materiału (w mm3). Wartość optymalna, dopuszczalna normą sięga 205 mm3. Im wartość mierzona mniejsza, tymże większa wytrzymałość na wycieranie sprawdzanego materiału. W wypadku nieszkliwionych płytek gresowych, jakich barwa jest w pełnej grubości jednakowa, ścieralność ma mniejsze znaczenie, ponieważ chociażby określone wytarcie przestrzeni nie wywołuje naocznych zmian ich wzoru.
Jakie płytki do łazienki?
Znając parametry płytek ceramicznych, można dopasować je do konkretnych wnętrz. Do łazienki dobre będą prawie wszystkie typy płytek, należy tylko pamiętać, iż powinny one być wytrzymałe na oczyszczanie środkami chemicznymi oraz antypoślizgowe, w wypadku kiedy decydujemy się wyłożyć nimi np. posadzkę pod prysznicem. Należałoby także zwrócić uwagę, aby były łatwe do utrzymania w czystości.
Jaka klasa ścieralności płytek do przedpokoju?
Do przedpokoju najlepiej dobierać płytki podłogowe o klasie ścieralności 4 (IV) bądź chociażby 5 (V), więc najdoskonalszej. Zwłaszcza ważna jest przestrzeń wejścia, w jakiej może się odnaleźć więcej piasku niesionego z obuwiem. Gdy przedpokój jest ogromny, możemy opcjonalnie wyodrębnić klasy ścieralności, więc 4-5 (IV-V) bliżej drzwi, natomiast 3 (III) – w głębi mieszkania lub domu.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Niestety w sklepach nie zawsze informują o tym..
jestem na etapie remontu i płytki w salonie już wiem jak dobrać 🙂