Spis treści artykułu
Wiosenne pyszności
Podłużne, zielone lub kremowe, grube, długie roślinne paluszki. Goszczą na wszystkich bazarach od połowa kwietnia aż do końca czerwca, z apogeum sprzedaży w maju.
Szparagi, a właściwie szparag lekarski, inaczej Asparagus officinalis.
Biologicznie szparagi to byliny z gatunku szparagowatych, a szparag lekarski jest jedynym gatunkiem jadalnym. Obecnie uprawiane są na całym świecie, lecz głównym producentem są Chiny.
Warto przez chwile zatrzymać się przy słowie „lekarski” w nazwie szparagów. Otóż szparagom, tym jadalnym oczywiście od dawna przypisywano specjalne właściwości, przede wszystkim uznawano je za afrodyzjak. Starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Egipcjanie tę właściwość przypisywali szparagom ze względu na hm… falliczny kształt. Dawniej wywarami z korzeni i kłączy leczono nerki, podagrę i epilepsję.
Ta część rośliny, którą zajadamy się ze smakiem to pędy rośliny. Są bogate w witaminy i sole mineralne. Zaleca się je kobietom w ciąży ze względu na bardzo wysoka zawartość kwasu foliowego i witaminy C.
Ponadto mają witaminę E i karoten (działają upiększająco), potas oraz błonnik. Magnez, wit. z grupy B i żelazo działają wzmacniająco. Działają moczopędnie (oczyszczają nerki), zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych. Fitoestrogeny, w które bogate są szparagi w dawnych czasach stosowano do leczenia dysfunkcji seksualnych u kobiet.
Dlaczego niektóre szparagi są białe a inne zielone?
Tajemnica tkwi w sposobie uprawiania i zbierania rośliny. Białe są pędy zbierane, zanim wyrosną z ziemi, nie wytwarzają zielonego barwnika, zielone są zbierane już z powierzchni. Jadalne nie przekraczają 20-25 cm długości. Dłuższe robią się łykowate i niesmaczne.
Jak gotować szparagi?
Trzeba pamiętać o dwóch zasadach:
1. Zielonych się nie obiera, tylko przycina zdrewniałą część. Białe należy delikatnie obrać w kierunku od główki. Końcówkę trzeba odciąć.
2. Zarówno białe i zielone najlepiej gotować w wysokim garnku. Do wody trzeba dosypać łyżeczkę cukru oraz szczyptę soli, można dodać łyżeczkę masła.Wygodnie jest związać szparagi i wstawić tak, żeby główki wystawały ponad powierzchnię wody. Zielone gotujemy ok. 4 minuty, białe ok. 7 minut. Dobrze ugotowane powinny być kruche i miękkie, ale nie rozpadające się.
Tak przygotowane szparagi nadają się do prawie natychmiastowego spożycia lub jako podstawę do przepysznych dań.
Poniżej kilka propozycji, od najprostszych do bardziej wykwintnych (chociaż każde danie z tego specjału smakuje wyjątkowo):
• Szparagi prawie sauté.
Ugotowane, gorące szparagi ułożyć na półmisku, lekko posypać pieprzem, położyć na nich odrobinę wiórków z masła i ewentualnie ozdobić gałązką koperku.
• Szparagi w szynce parmeńskiej.
– Ugotowane szparagi należy owinąć plastrami szynki parmeńskiej (każdy z osobna), wstawić do żaroodpornego naczynia, posmarowanego masłem i zapiekać aż do zarumienienia się szynki (7-8 minut w piekarniku 180°),
– wersja w stylu włoskim – danie posypać startym parmezanem i ziołami (bazylia, oregano, tymianek) i zapiekać aż do zrumienienia (8-9 minut, 180°),
– wersja ekstra – przygotowane i ugotowane pędy zawinięte w szynkę parmeńską należy zalać sosem beszamelowym.
Podsmażoną na maśle mąkę (po 50 gramów) zalać szklanką mleka. Ciągle mieszając dodać po szczypcie soli, pieprzu i gałki muszkatołowej. Zapieczone z szynką szparagi należy zalać sosem, posypać startym parmezanem i ponownie zapiec (5-10 minut, 180°).
• Wiosenna zupa szparagowa
Składniki:
pęczek szparagów,
1 litr-1.5 litra bulionu,
pół szklanki słodkiej śmietanki,
pół kg młodych ziemniaków,
młoda marchewka,
starty ząbek czosnku (opcjonalnie).
pęczek drobno posiekanego koperku lub natki pietruszki.
Przygotowanie:
– osobno ugotować pokrojone w grubą kostkę lub ćwiartki młode ziemniaki,
– surowe szparagi należy podsmażyć na maśle (można dodać starty czosnek),
– posmażone szparagi dodać do gorącego, powoli gotującego się bulionu z pokrojoną w plasterki marchewką.
– dodać podgotowane ziemniaki,
– wlać śmietankę.
Całość gotować jeszcze ok. 10 minut na średnim ogniu. Doprawić sola i pieprzem, posypać koperkiem lub pietruszką i delektować się wyjątkową, pożywną i zdrową wiosenną zupą.
• Tagliatelle ze szparagami.
500 g surowych, pokrojonych w 4 cm kawałki szparagów,
500 g ugotowanego makaronu tagliatelle,
kilka ząbków przeciśniętego przez praskę czosnku,
oliwa
stary parmezan.
Przesmażyć na rozgrzanej patelni z oliwą czosnek i szparagi. Smażyć aż do miękkości.
Doprawić solą i pieprzem. Dodać gorące i odsączone tagliatelle. Na patelni wymieszać.
Wyłożone na talerze porcje posypać obficie parmezanem.
Goście będą zachwyceni!
Dań ze szparagami jest nieskończona ilość. Mogą być osobnym daniem, składnikiem zup, zapiekanek i zup. Można je gotować i zapiekać a nawet grillować. Zawsze i w każdej wersji są pyszne.
Pozostaje popuścić tylko wodze kulinarnych fantazji i życzyć smacznego.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Szparagi warto zastosować w diecie.