Jak przygotować rosół, by był idealny w smaku?

Rosół to jedno z typowych dań polskiej kuchni. Przygotowywany jest z wykorzystaniem różnych warzyw, np. marchewki, selera, cebuli czy pietruszki, oraz mięsa. Najczęściej używa się części, które mają dużo kości lub chrząstek, by smak był pełniejszy. Często wykorzystuje się mięso i części drobiowe czy z wołowiny. Przepisy na rosół często przekazywane są z pokolenia na pokolenie, więc każda rodzina ma przepis, który wykorzystuje najczęściej.

Mimo tego, że przygotowanie rosołu nie wydaje się trudne, na ogół należy przestrzegać pewnych wytycznych, które sprawią, że smak bulionu będzie bardziej charakterystyczny i wyraźniejszy. Jest to np. przestrzeganie odpowiedniej temperatury wody – nie powinno się dopuszczać do tego, by woda w rosole zaczęła za bardzo się gotować i bulgotać. Innym dodatkiem jest np. przypieczenie całej cebuli i dodanie jej do garnka w takiej formie, a nie na surowo.

Gotowy rosół można podawać np. z makaronem jajecznym lub kawałkami chleba, można wykorzystać również warzywa oraz kawałki mięsa, które gotowały się razem z zupą. Jednak mięso z rosołu może mieć wiele innych zastosowań, a użycie go pozwoli nam również zaoszczędzić pieniądze.

Do czego można wykorzystać mięso z rosołu?

Farsze – do pierogów, klusek śląskich, naleśników czy krokietów

Ugotowane mięso należy przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa, a następnie dodać inne składniki farszu wedle uznania. Dobrze sprawdzi się tutaj np. drobno pokrojona cebula czy usmażone kapusta kiszona. Do farszu należy dodać przyprawy: sól i pieprz, można również dodać zioła lub czosnek w proszku.

Rosół

Ciasto należy nadziać farszem, a następnie ugotować. W zależności od tego, jaką potrawę przygotujemy, może ono być podane np. z gęstym sosem pieczeniowym, śmietaną lub skwarkami. Taki farsz jest bardzo uniwersalny i może być wykorzystany do wielu podobnych potraw, a wszystko zależy od pomysłu i upodobań osoby przygotowującej danie.

  Wpływ wody na nasz wygląd i zdrowie

Kotlety – z dodatkiem ryżu lub kaszy

Należy ugotować ryż lub kaszę do miękkości, a następnie dodać zmielone mięso oraz posiekany czosnek oraz cebulę. Wszystko razem wymieszać i dodać sól i pieprz oraz posiekaną pietruszkę. Całość ponownie wymieszać, uformować kotlety, obtoczyć je w bułce tartej (lub w klasycznej panierce z mąki, jajka i bułki tartej) i usmażyć na patelni.

Pasztet mięsny

Do tej potrawy można z powodzeniem wykorzystać również zmielone warzywa z rosołu, np. marchewkę. Należy zmielić mięso tak, by było w formie pasty, do niej należy dodać zmielone warzywa (cebula, marchewka) oraz pieczywo (powinno być namoczone), a następnie jajka. Przyprawić oraz dodać tłuszcz (sprawdzą się tu różne rodzaje tłuszczu, m.in. smalec).

Pasztet mięsny

Tak przygotowaną pastę należy umieścić w formie, a następnie zapiec w piekarniku. W ten sposób powstaje bardzo klasyczny pasztet, który jakością zdecydowanie przebija kupne pasztety w puszkach. Pasztet może być podawany z różnymi sosami lub jako dodatek do kanapek, sprawdzi się na święta, ale też jako domowy obiad lub przekąska.

Ugotowane mięso może być wykorzystane do wielu innych dań i dodatków:

  • mięso z rosołu sprawdzi się jako dodatek do sosów lub potrawek mięsnych. Możliwości są nieskończone. Mięso można dodać np. do sosu pomidorowego, śmietanowego lub grzybowego. W tym celu można podsmażyć cebulę i czosnek, a następnie podsmażyć pieczarki lub inny rodzaj warzyw. Jeśli chcemy, by mięso było delikatnie podsmażone, można po chwili dodać je do warzyw, ale z powodzeniem może też ono być dodane w późniejszej fazie gotowania potrawy.
  • różne rodzaje mięsa sprawdzą się też jako mięso, które można jeść od razu po ugotowaniu rosołu, np. z dodatkiem chrzanu, czy musztardy. Może być podane jako danie samo w sobie, np. z ugotowanymi ziemniakami lub ryżem oraz surówką lub sałatką. Jeśli odpowiada ci takie połączenie, to jest ono zdecydowanie najprostsze w przygotowaniu i nie zajmie ci zbyt dużo czasu!
  Herbata z pokrzywy

Nie wyrzucaj mięsa z rosołu – z powodzeniem da się je jeszcze wykorzystać

Mięso rosołowe na ogół nie pochodzi z najbardziej mięsnych części poszczególnych zwierząt. Jest ono zdecydowanie tańsze, jednak taki rodzaj mięsa znajdzie wykorzystanie. Nie bez powodu jest ono używane do przygotowania zupy, której głównym sekretem jest długie gotowanie i wydobywanie jak największej ilości różnych smaków i aromatów ze wszystkich składników, które się w niej znajdują. Mięso z rosołu może być również mrożone – zapakuj je do szczelnych woreczków i użyj go później. Jak widać powyżej, w przypadku wielu pysznych potraw sprawdzi się doskonale.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Alinka on Porady J8.pl

Czy warzywa z rosołu maja jakąś wartość??