Spis treści artykułu
Sos pomidorowy dodatek do dań
Sos pomidorowy jest jednym z najpopularniejszych dodatków do wieli dań. Stanowi on doskonałe uzupełnienie potraw z makaronu, zapiekanek ziemniaczanych, pizzy lub pulpecików mięsnych.
Bardzo popularne są gotowe sosy pomidorowe w proszku lub w słoikach. W okresie letnim, z uwagi na bogactwo świeżych pomidorów na rynku, warto pokusić się o samodzielne wykonanie sosu pomidorowego.
Gotowe sosy pomidorowe- zalety
Gotowe sosy pomidorowe występują w dwóch postaciach:
- Sosy instant (w proszku)- należy dodać do nich wodę i zagotować,
- Sosy płynne (w słoikach)- najszybsze w przygotowaniu, wystarczy je podgrzać.
Sosy gotowe są szybkie w przygotowaniu oraz nie wymagają posiadania, dobrej jakości, pomidorów. Są one szczególnie przydatne gdy decydujemy się przygotować sos pomidorowy w ostatniej chwili. Ich zaletą jest również długi termin ważności.
Gotowe sosy pomidorowe- wady
Gotowe sosy są dobrym rozwiązaniem jeśli nie mamy pod ręką świeżych pomidorów. Jednakże, jak każdy przetworzony produkt, posiadają one niepotrzebne naszemu organizmowi, składniki takie jak:
- zagęstnik,
- konserwanty,
- stabilizatory,
- syrop glukozowo-fruktozowy,
- skrobia modyfikowana.
Gotowe sosy pomidorowe często zawierają bardzo dużo soli oraz substancji słodzących, dlatego też nie powinny być spożywane przez osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz cukrzycą.
Dlaczego warto zrobić samodzielnie sos pomidorowy?
Prawdziwi smakosze sosu pomidorowego, zawsze wykonują go samodzielnie. Jednym z głównych argumentów za samodzielnym wykonaniem sosu pomidorowego jest likopen.
Likopen jest substancją, uwalniającą się z pomidorów w czasie poddawania ich obróbce termicznej. Likopen ma działanie antynowotworowe ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem.
Największą zawartość likopenu posiadają gęste przetwory z gotowanych lub smażonych pomidorów, takie jak: ketchup, przecier oraz sos.
Domowy sos pomidorowy posiada również intensywny, naturalny smak- gotowe sosy pod tym względem przegrywają na całej linii.
Jakich pomidorów użyć do przygotowania sosu?
Do przygotowania sosu pomidorowego najlepiej wykorzystywać świeże pomidory. Jeśli nie mamy ich pod ręką można użyć pomidorów w puszkach.
Najbardziej intensywny sos uzyskamy, przygotowując go z mięsistych, pomidorów typu malinowego lub bawole serce. Pomidory powinny być bardzo dojrzałe, ponieważ takie dadzą sos o mocnym, bogatym smaku.
Jak zrobić sos pomidorowy?
Podstawowe składniki sosu pomidorowego to:
- 500g dojrzałych pomidorów malinowych,
- 2 łyżki oleju,
- 1 średniej wielkości cebula,
- pieprz czarny i sól do smaku.
Przygotowanie sosu zaczynamy od dokładnego umycia pomidorów. Osoby, którym przeszkadzają skórki pomidorów w sosie, mogą na tym etapie sparzyć pomidory i obrać je ze skórki.
Następnie, na rozgrzanym oleju, delikatnie podsmażamy pokrojoną w kostkę, cebulę. Ma się ona zeszklić ale nie zbrązowieć.
Do podsmażonej cebuli, dodajemy pokrojone w kostkę pomidory. Doprawiamy solą i pieprzem. Całość dusimy na średnim ogniu do czasu rozpadnięcia się pomidorów i osiągnięcia odpowiedniej gęstości. Im lepiej rozgotujemy pomidory, tym lepszy smak będzie miał nasz sos.
Jeśli nasz sos pomidorowy nadal jest zbyt rzadki, możemy zaciągnąć go mąką pszenną rozmieszaną w mleku lub wodzie. Można w tym celu użyć również skrobi ziemniaczanej.
Jeśli otrzymany sos jest zbyt kwaśny, można dodać do niego odrobinę gęstej śmietany.
Sos pomidorowy- bogactwo wariantów
Podstawowy sos pomidorowy możemy modyfikować, dodając do niego różne zioła i przyprawy. Oto kilka przykładów wariantów sosu pomidorowego,:
- Sos pomidorowy z czosnkiem- stanowi doskonały dodatek do pulpecików i makaronu,
- Sos pomidorowy z bazylią- dodatek do pizzy lub makarony,
- Sos pomidorowy z ostrą papryką chilli i czosnkiem- dodając te dwa dodatki otrzymamy słynny sos Arrabiata
- Sos pomidorowy z czarnymi lub zielonymi oliwkami- włoski dodatek do dań z królika i drobiu
Domowy sos pomidorowy- przechowywanie
Jeśli chcemy cieszyć się smakiem domowego sosu pomidorowego również w zimie, możemy przechowywać jego podstawową wersję w słoiku.
Gorący sos należy przelać do wyparzonych słoików i mocno zakręcić.
Przechowywanie w słoikach, najlepiej znosi podstawowa wersja sosu bez dodatków. Czosnek z czasem nabiera niebieskiej barwy a bazylia może zgorzknieć.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
super przepisy, mój ulubiony sos 🙂
Sos pomidorowy najlepiej robić ze świeżych pomidorów