Spis treści artykułu
Pyszny sos czosnkowy domowej roboty
Sos czosnkowy to obowiązkowy dodatek do pizzy, grillowanych mięs czy lekkich sałatek. Swoim lekko pikantnym smakiem doprawi domowego kebaba czy burgera, a ile kucharzy, tyle przepisów na ten charakterny i wszechstronny sos. Poznaj najlepsze przepisy na pyszny sos czosnkowy domowej roboty!
Lekki sos czosnkowy na jogurcie – przepis podstawowy
Do przygotowania najprostszego sosu czosnkowego potrzebujesz:
- 1 szklankę jogurtu naturalnego
- 5 ząbków czosnku
- 1 łyżkę majonezu
- Szczyptę soli i pieprzu do smaku
Czosnek obierz i drobniutko posiekaj, pozostaw na chwilę na desce, by wypuścił soki. W tym czasie jogurt wymieszaj z majonezem i przyprawami. Dodaj czosnek, jeśli masz ochotę, może też dorzucić posiekany szczypiorek lub koperek. Całość dokładnie wymieszaj i wstaw do lodówki, by smaki się połączyły. Podawaj do karkówki, pizzy, zapiekanek czy grzanek z serem, a nawet do chipsów!
Sos czosnkowy a’la greckie tzatziki – orzeźwiająca odmiana
Tzatziki to grecki specjał, który idealnie pasuje do grillowanych lub smażonych mięs i warzyw bądź do pieczywa, zapieczonego lub świeżego. Można go też jeść jak dip – maczając w nim surowe marchewki, paprykę, selera bądź frytki. Wymaga tylko kilku składników:
- 1 zielony ogórek
- 3-5 ząbków czosnku
- 1 szklanka gęstego jogurtu typu greckiego
- Sól i pieprz do smaku
- Ewentualnie: niewielki chlust dobrej jakości oliwy z oliwek
Ogórka obierz ze skórki, zetrzyj na tarce, włóż do miski i lekko posól. Pozostaw tak na 10-15 minut. Po tym czasie dokładnie odciśnij ogórka z wody i wymieszaj z jogurtem i przyprawami. Dodaj obrany i drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Schłodź przez kilka godzin w lodówce, a przed podaniem możesz delikatnie skropić dip odrobiną oliwy.
Szybki sos czosnkowy z czosnku granulowanego
Ten przepis to szybka alternatywa dla sosów z dodatkiem siekanych ząbków czosnku. Wystarczy zamienić świeże ząbki na czosnek granulowany, doprawić mieszanką ziół i już można podawać. W tym celu potrzebujesz:
- 1 łyżeczkę czosnku granulowanego
- 1 szklankę jogurtu
- 1 łyżkę majonezu
- Po pół łyżeczki: suszonej natki pietruszki, koperku, oregano, tymianku
- Sól i pieprz do smaku
Wszystkie składniki po prostu wymieszaj w miseczce bądź słoiku. Gotowe! Suszone zioła możesz zastąpić świeżymi – wtedy użyj ich dwa razy więcej i bardzo drobno posiekaj.
Sos czosnkowy bez jogurtu, śmietany i majonezu
Sosy czosnkowe bardzo często są stworzone na bazie jogurtu lub śmietany i z dodatkiem majonezu. Ten przepis jest propozycją dla osób, które nie mają żadnej z tych rzeczy pod ręką, a chciałyby przygotować mimo to czosnkowy dodatek do potraw. Jego przygotowanie jest odrobinę bardziej czasochłonne, ale smak i aromat wynagrodzą te trudy! Składniki na sos bez jogurtu to:
- 1/2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka masła (w wersji wegańskiej sprawdzi się olej kokosowy lub dwie łyżki innego dowolnego oleju)
- 1 szklanka mleka (lub dowolny napój roślinny dla wegan)
- 5 ząbków czosnku
- Szczypta gałki muszkatołowej, soli i pieprzu
Wszystkie składniki przygotuj wcześniej i trzymaj blisko, by były gotowe do użycia – w tym przepisie nie ma czasu na zastanawianie się w trakcie robienia! W garnuszku na najmniejszym gazie rozpuść masło, na rozpuszczone wrzuć mąkę i dokładnie wymieszać trzepaczką.
Gdy tylko masło wchłonie mąkę, dodawaj powoli (!) mleko, cały czas dokładnie mieszając, by nie było żadnych grudek – najlepszy beszamel jest idealnie gładki i kremowy. Gdy osiągnie konsystencję luźnego budyniu, zdejmij z ognia. Pamiętaj, że ten sos zgęstnieje jeszcze w trakcie stygnięcia, więc lepiej, by na tym etapie był odrobinę za rzadki niż za gęsty.
Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową, a do jeszcze ciepłego wrzuć przeciśnięty przez praskę czosnek. Odstaw do schłodzenia. Jeśli po wystudzeniu okaże się, że jest zbyt gęsty, możesz go rozrzedzić mlekiem lub odrobiną gorącej wody.
Sos z czosnku pieczonego
Ostatni przepis to ciekawa wariacja na temat sosu czosnkowego. Pieczony czosnek jest kremowy i wyrazisty, traci swój ostry smak, a zamiast niego wyczuwalna staje się delikatna słodycz.
Składniki:
- 1 cała główka czosnku
- Sól i pieprz do smaku
- Łyżka majonezu
Główkę czosnku zawiń w folię aluminiową i piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez ok. 45 minut. Po tym czasie każdy ząbek wyciśnij (miąższ będzie miękki i plastyczny), dokładnie rozetrzyj nożem lub łyżką, przełóż do miseczki, dodaj czosnek i przyprawy i możesz podawać. Smacznego!
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Ja już mam dość sosu czosnkowego.