Jak przyrządzić najlepszy sos czosnkowy ?

Niezastąpiony do pizzy i uniwersalny w każdej kuchni. Niesamowicie prosty w przyrządzeniu, rewelacyjny w smaku. Któż z nas nigdy nie jadł sosu czosnkowego? Wiadomo jednak, że ten własnoręcznie przyrządzony, bez konserwantów, niepotrzebnych dodatków będzie nie tylko zdrowy, ale i pyszny.

Czosnek ma wiele właściwości i nie traci ich przy obróbce, a  z jogurtem naturalnym może stworzyć aksamitny dodatek do wielu dań, nie tylko do pizzy. Możliwości zrobienia tego sosu jest tak wiele, jak jego zwolenników.

Gdzie na świecie i jak przyrządzony zjemy sos czosnkowy?

We Francji przyrządza się go na bazie oliwy, musztardy i majonezu. Turkowie robią go z jogurtem bałkańskim i octem winnym. Libański sos czosnkowy zjemy z żółtkiem oraz wodą mineralną. Na kontynencie azjatyckim podadzą nam go na słodko z syropem.

Włosi bardziej niż sos maja pastę czosnkową z dodatkiem bułki tartej.Jako dip czosnkowy Grecy serwują puree ziemniaczane z dużą ilością ząbków czosnku i orzechami włoskimi. Swoją odmianę mają też mieszkańcy Afryki, którzy doprawiają go kminkiem rzymskim i świeżymi papryczkami chilli. Z pomarańczą i smalcem spróbujemy sosu czosnkowego na Kubie.

Egipska wersja będzie smażona z octem winnym. Kanadyjczycy zaś podadzą go z dużą ilością miodu. My Polacy najbardziej lubimy klasyczną wersję na zimno. Są też zwolennicy bardziej odchudzonych wersji. 

Oto przepis na sos czosnkowy, który podpasuje każdemu, nawet osobom fit.

  • 1 szklanka jogurtu naturalnego typu greckiego

  • 4-5 ząbków czosnku

  • kilka kropel soku z cytryny (wedle uznania)

  • łyżeczka pieprzu czarnego bądź cytrynowego

  • szczypta soli

  • szczypta posiekanego, świeżego koperku

  • łyżeczka ziół prowansalskich 

  • szczypta chilli lub papryki ostrej 

Przygotowanie:

Czosnek obieramy i przeciskamy dokładnie przez praskę. Mieszamy dokładnie z jogurtem. Dodajemy sok z cytryny i sprawdzamy, czy kwaskowatość nam odpowiada. Następnie dodajemy koperek i zioła prowansalskie.

Resztą przypraw doprawiamy tak, jak w przepisie, bądź wedle smaku. Wszystko razem dokładnie mieszamy i odstawiamy na minimum pół godziny do lodówki.  

Sos czosnkowy nie tylko na zimno!

Czosnkowy sos

Wiadomo, że większość miłośników tego dipu je go w wersji zimnej. Jednakże można przyrządzić opcję na ciepło. Do tego potrzeba kilku podnoszących jego kaloryczność składników i obróbka cieplna. Na rozgrzanej patelni mieszkamy masło z oliwą, do tego dodajemy drobno posiekany czosnek i smażymy chwilę, aby nie zrobił się czarny.

Ma być miękki. Następnie wsypujemy trochę mąki i tworzymy klasyczną zasmażkę, którą zalewamy bulionem. Można doprawić do smaku pieprzem czy ostrą papryką. Chwilkę gotujemy i dodajemy jogurt bądź śmietanę.

Z czym serwować sos czosnkowy? 

Idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju przekąsek, warzyw, mięs, ryb, fast foodów, sałatek i pieczywa. Są i zwolennicy jedzenia owoców morza maczanych w czosnkowym dipie. Nie zapominajmy, że tego typu sos na bazie beszamelu można przyrządzić i na ciepło jak dodatek do wszelkiego rodzaju makaronów i klusków.

Uniwersalność sosu czosnkowego pozwala nam na zabawę w kuchni, i nie chodzi tylko o to z czym możemy go zjeść, ale jak przyrządzić. Dlatego warto eksperymentować, a bazowy przepis uzupełniać o swoje własne dodatki bądź czerpać inspiracje ze świata.

Jak przechowywać sos czosnkowy?

Tak przyrządzony dodatek możemy przechowywać w plastikowym, szczelnie zamkniętym pojemniku bądź w słoiczku z nakrętką. Obowiązkowo musimy trzymać go w lodowce i możemy to robić nawet do kilku dni. Najlepszym sposobem jest próbować, czy nie uległ zepsuciu. Na pewno będziemy potrafili stwierdzić, czy dobrze smakuje, czy jest już gorzki bądź nienaturalnie kwaśny.

Jak poradzić sobie z wonią czosnku po zjedzeniu?

Wiadomo jednak, że każdy z nas, kto kocha czosnek, niekoniecznie przepada za wydzielającym się później zapachem z ust. Kilka przeżutych listków natki pietruszki powinno pomóc. Dobrym sposobem jest też kieliszek wytrawnego czerwonego  wina bądź parę łyków mleka.

Ssanie ziaren kawy, goździków bądź imbiru też jest bardzo dobrym zastosowaniem.   A mikstura z miodu wody i cytryny będzie też dobrym orzeźwiaczem dla naszego organizmu. W niektórych sytuacjach doraźną pomocą może okazać się odświeżacz do ust.

Czy sos czosnkowy jest zdrowy? 

Czosnek sam w sobie jest naturalnym antybiotykiem. W zależności jakim składnikami posłużymy się w naszym przepisie taka będzie jego kondycja zdrowotna i kaloryczność. Oczywiście najbardziej ciężkie są te na bazie oliwy i majonezu. Najlepiej przygotowywać go na jogurcie naturalnym.

Należy pamiętać także, że surowy czosnek może, pomimo wielu swoich cudownych właściwości, źle działać na nasz żołądek, powodować jego ból i wzdęcia. Najlepiej przygotowywać sos samemu w domu. Większość tego typu produktów ze sklepu zawiera wiele konserwantów, sztucznych substancji i duże ilości cukru oraz złej jakości tłuszcze.

Skąd pochodzi czosnek?

Czosnek na sos

Towarzyszy człowiekowi od przeszło 5000 lat, powstał w Azji,(prawdopodobnie w Chinach),z czasem został rozprzestrzeniony jako roślina uprawna na inne kontynenty. Na świecie jest 260 odmian tego warzywa z rodziny cebulowatych. W Polsce mamy 16 gatunków czosnku, jednakże najbardziej upodobał on sobie takie kraje jak Hiszpania, Egipt czy Indie. 

Na czym polega fenomen sosu czosnkowego ?

Na jego prostocie, pysznym smaku i fakcie, że zawsze mamy składniki w lodowce. A dodatki możemy dobrać wedle uznania. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by galin on Porady J8.pl

Robię ten sos bardzo często