Jak przygotować domowe lody?

Lato trwa w pełni, a wysokie temperatury potęgowane dodatkowo przez słońce potrafią zarówno cieszyć, jak i być uciążliwe. Nie bez powodu to właśnie w czasie lata najczęściej mamy ochotę na lody. Czasami jednak wolimy nie kupować takich paczkowanych lub pakowanych w pudełka.

Nie każdy też mieszka w pobliżu dobrej, rzemieślniczej lodziarni. Niezależnie od tego czy Twoim priorytetem jest zdrowie, czy względy praktycznie, warto spróbować przygotować lody u siebie w domu!

Z czego można zrobić domowe lody?

W produkcji domowych lodów możliwości jest wiele i mamy w tej kwestii dużą swobodę. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych preferencji.

Jeżeli chodzi o bazę lodów może być ona zarówno ze śmietany, mleka, jogurtu, maślanki, kefiru, napojów roślinnych, wody, soków owocowych czy kawy – do wyboru, do koloru! W przypadku baz bardziej płynnych (mleko, woda, maślanka, kefir, soki, napoje roślinne, kawa) należy pamiętać, że gotowe lody będą mieć nieco inną konsystencję.

Zawsze można je zagęścić, np. za pomocą mrożonymi owocami (wyjątkowo dobrze sprawdzają się banany, truskawki czy jagody), masłem orzechowym, kostkami lodu, odżywką białkową, ulubionym skyrem.

Lody o konsystencji rzadkiej świetnie się jednak sprawdzą jako orzeźwiający i lekki deser podawany na patyku lub w formie kruszonej. zdecydować się na orzeźwiające i lekkie lody kruszone!

Nic także nie stoi na przeszkodzie, by zrobić domowy sorbet! Wystarczy zamrozić wybrany sok owocowy, aby później dokładnie go pokruszyć. Aby ułatwić sobie tej proces, do zamrożenia warto użyć specjalnych woreczków lub form do produkcji kostek lodu. Nie każde urządzenie poradzi sobie z ogromnym blokiem zamarzniętego soku.

  Przepis na dobrą kawę

Jeżeli zaś mowa o śmietanie czy jogurcie, niezależnie czy mamy do czynienia ze śmietaną 12% czy 30%, czy jogurt jest grecki, naturalny, kremowy czy gęsty, czy są to produkty smakowe czy wzbogacone o wapń, czy są to produkty roślinne wszystkie nadają się na deser lodowy.

Mogą się jedynie nieco różnić konsystencją i gęstością i wówczas po prostu należy je dostosować do własnych potrzeb, np. poprzez dodanie większej ilości pozostałych składników.

Jak zrobić domowe lody?

Domowe lody warto robić przede wszystkim ze względu na kontrolę, jaką mamy nad całym procesem ich przygotowywania, dzięki czemu możemy zrobić dokładnie takie lody, jakich oczekujemy.

Jak się robi lody z mleka

Począwszy od smaku przez użyte owoce i dodatki po samą bazę lodów możemy dostosować nasz deser idealnie do potrzeb własnych i potrzeb innych domowników. Wówczas także mamy pewność, że nie ma w nich sztucznych słodzików, konserwantów, niepożądanych składników, alergenów itd.

W przypadku robienia lodów domowych nie trzeba używać jajek, sprawi to niepotrzebnie dużo kłopotu i wydłuży czas produkcji lodów, gdyż spożywanie surowych jajek grozi salmonellą. Własnoręczne sporządzenie tego zimnego przysmaku nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani nadzwyczajnych umiejętności.

Wystarczy odrobina chęci, pożądane składniki, zamrażarka i urządzenie do mielenia, np. mikser. blender czy popularny ostatnio thermomix. Wybrane zamrożone lub mocno schłodzone składniki wystarczy rozrobić na gładką masę o pożądanej konsystencji.

Własnoręczne robienie lodów nie tylko pozwala na puszczenie wodzów fantazji, a także stanowi ciekawy sposób na rodzinne spędzanie czasu w tracie gorących i słonecznych letnich popołudni.

Jak się robi lody z mleka?

Mleko doskonale nadaje się zarówno do robienia lodów gęstych i kremowych, jak i do stworzenia lekkich lodów na patyku.

W pierwszym wypadku należy ugotować mleko wraz z pożądanymi składnikami (bananem, czekolada, kakao, owocami jagodowymi itd.) aż do osiągnięcia w miarę jednolitej cieczy. Gotując oczywiście doprowadzamy do wrzenia, pamiętając tym samym, aby mleko nie wykipiało.

  Ile gotuje się kukurydzę

Wówczas należy je schłodzić, najlepiej do granicy zamarznięcia i zmiksować dorzucając inne, zamrożone składniki. Mogą wówczas potrzebować zagęszczenia, w zależności od smaku, na jakim nam zależy, można użyć masła orzechowego, mrożonych owoców czy skyru.

W przypadku lodów na patyku z mleka, powtarzamy pierwszą część procesu (gotowanie mleka ze składnikami) jednak wówczas schłodzony płyn rozlewamy do specjalnych form i umieszczamy w zamrażarce aż do zupełnego zamrożenia.

Jak zrobić lody ze śmietany

Jak zrobić lody ze śmietany?

Lody przygotowane ze śmietany mają wiele zalet. Charakteryzują się aksamitną, puszystą konsystencją oraz naturalnie słodkim smakiem. Ponadto przygotowanie domowych lodów ze śmietany jest niezwykle szybkie i proste.

Można użyć zarówno śmietany 12% jak i 30% – w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb. Śmietanę należy schłodzić, można doprowadzić do jej delikatnego zamarznięcia. Podobnie postępujemy z pozostałymi składnikami lodów np. owocami.

Szczególnie dobrze w produkcji domowych lodów sprawdzają się zamrożone, dojrzałe banany, gdyż nadają całości pożądaną, zbitą konsystencję, jednocześnie naturalnie podbijając słodycz. Warto jednak pamiętać aby zamrażane przez nas owoce były już zawczasu pokrojone, gdyż nie każdy mikser/blender poradzi sobie z ich przemieleniem.

Jeżeli jednak wolimy lody nieowocowe, ich przyrządzenie również nie sprawia problemów.

W przypadku uwielbianych przez wszystkich (a dzieci w szczególności!) lodów czekoladowych (do których również poleca się dodać zamrożone banany) najlepiej sprawdzą się zamrożone, własnoręcznie starte wiórki czekoladowe, koniecznie z dobrej jakościowo czekolady gorzkiej o zawartości kakao co najmniej 70%. W przeciwnym wypadku lody mogą okazać się mdłe.

Dla podbicia smaku możemy dodać czekoladowego syropu lub sosu. Fajnym rozwiązaniem jest również dodanie pod koniec kolejnej partii wiórków czekoladowych, których nie mielimy. Dzięki czemu faktura lodów będzie jeszcze atrakcyjniejsza.

W przypadku lodów straciatella wystarczy dodać wiórków czekoladowych mniej i ich nie mielić.

  Przepis na kiszone jabłka

Lody waniliowe z kolei uzyskamy dzięki dodaniu olejku waniliowego, waniliowego serka homogenizowanego lub prawdziwej wanilii. Można wówczas dodać też kilka kropli soku z cytryny – ma on właściwości podkreślające ten smak oraz sprawi, że zimny deser nie będzie mdły.

Jak zrobić lody bez śmietany?

Ze względu na swoją znacznie mniejszą kaloryczność najpopularniejszym zamiennikiem śmietany jest jogurt. Także w przygotowaniu lodów na jogurcie czy śmietanie nie ma większych różnic. Warto jednak pamiętać, że różne rodzaje jogurtu, podobnie jak różne rodzaje śmietany mogą dać różne rezultaty.

Najbliższym zamiennikiem jest jogurt typu greckiego, należy jednak wiedzieć, że spośród produktów tego typu jest on najbardziej kaloryczny, jogurt kremowy jest na drugim miejscu, najmniej kalorii znajdziemy za to w jogurtach naturalnych i gęstych.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Lugo on Porady J8.pl

Domowe lody o smaku waniliowym są moim faworytem