Budowa domku ogrodowego krok po kroku

Zanim przystąpisz do budowy domku ogrodowego musisz odpowiednio przygotować się do pracy. Należy zacząć od sporządzenia planu składu ogrodowego, który zamierzasz postawić. W tym celu musisz zastanowić się i precyzyjnie spisać swoje potrzeby i oczekiwania.

Na początku określ precyzyjnie jakie wymiary ma posiadać konstrukcja. Wiąże się to z rozplanowaniem co chciałbyś przechowywać w swoim domku na narzędzia. Zaplanuj udogodnienia, przemyśl co gdzie będzie leżeć tak miał wszystkie akcesoria zawsze na wyciągnięcie ręki. 

Jeśli już dokładnie zaplanujesz na piśmie swoje preferencje i parametry składzika na narzędzia następnym krokiem jest zapoznanie się z regulacjami prawnymi. Podczas pracy musisz przestrzegać wszystkich przepisów prawa budowlanego. Gdy już to masz za sobą i zapoznałeś się z przepisami przygotuj narzędzia, które będą ci potrzebne.

Do budowy drewnianego domku w ogrodzie potrzebne ci będą takie rzeczy jak: 

  • miarka 

  • sznurek albo taśma izolacyjna

  • dwa młotki – duży i mały

  • wiertarka

  • młot udarowy

  • frezy do drewna

  • klucze nasadowe

  • drabina

  • metalowe mocowania

  • rolka papy bitumicznej

  • deski na podłogę wraz z legarami

  • belki na ściany domku 

  • gotowe do wstawienia drzwi, okna

Montaż legarów w domu ogrodowym

 Aby rozpocząć pracę budowy domku ogrodowego pierwszą czynnością jaką musisz wykonać jest oznaczenie na betonowym podłożu obszaru, na którym stanie składzik. Powinieneś za pomocą sznurka lub taśmy wytyczyć przestrzeń w kształcie prostokąta o bokach 3 metry na 4 metry. Następnie należy ułożyć legary.

Budowa domku ogrodowego

Przed przytwierdzeniem do podłoża należy je wpierw odpowiednio nawiercić. Najpierw zaznacz miejsca 10 cm od ich końca. Potem należy zaznaczyć punkty w odległości co pół metra. Teraz nadszedł czas na przewiercenie drewna z użyciem frezarki by poszczególne śruby nie wystawały ponad powierzchnię desek. Legary należy rozmieścić na krawędziach naszego obrysu domku ogrodowego wyznaczonego wcześniej sznurkiem.

  Jesienne dekoracje do domu

Trzeba je przesunąć odrobinę o 5 mm do środka projektu. Młotem udarowym następnie zaznacz miejsca, które będziesz wiercić otwory. Następnie je wykonaj głębokie na około 6 cm. Należy w nie włożyć korki rozporowe. Przytwierdź legary zaczynając od dwóch zewnętrznych. 

Montaż podłogi

Nadszedł czas aby ułożyć podłogę naszego domku ogrodowego. Ta czynność należy rozpocząć od ułożenia desek posadzki od miejsca tuż przy drzwiach. Pierwszy panel podłogowy powinieneś ułożyć w taki sposób aby zachować odstęp od ściany – najlepiej kilku milimetrowy.

Jest to bardzo ważne dla zachowania przestrzeni dylatacyjnej.  Należy przytwierdzić pierwszą deskę do legara. Następna deska musi być w odległości 1 mm od sąsiedniej. Dokończ w wyżej opisany sposób kładzenie podłogi w domku. 

Montaż ścian, drzwi, okien

Następnym krokiem budowy domku jest położenie belek, które tworzą ściany domku w ogrodzie. Montuj ściany boczne budowli aż do osiągnięcia przewidywanej połowy wysokości obiektu.

Wtedy należy wstawić okna. Dokończ ściany dopełniając puste przestrzenie między nimi a otworem zostawionym na wejście. Na sam koniec tego etapu budowy wstaw framugę drzwi wejściowych i ostatecznie dopracuj zbudowanie ścian składzika na narzędzia. 

Montaż dachu i wykończenie domku

Następnym krokiem, jaki musisz zrobić w procesie budowy jest wsuwanie frontonów – najpierw zacznij od tego tylnego, a potem zajmij się  przednim. Aby cała konstrukcja była jak najbardziej szczelna użyj drewnianych klinów i młotka.

Montaż dachu domek ogrodowy

Następnym etapem jest dodanie listw wykończeniowych na ścianach biegnących  wzdłuż nachylenia frontonu. Wewnątrz domku narzędziowego na ściankach z frontonami należy zamontować cztery listwy, które umocnią konstrukcję (górna nakrętka nie musi być dokręcona maksymalnie, drewno musi ciągle  pracować). Listwy powinny być zamontowane również wzdłuż podłogi.

Następnie trzeba nałożyć jętki na frontony i solidnie przybij je gwoździami. Następnym krokiem w twojej pracy jest  przybicie szalówek. Elementy te należy układać od przodu domku. Musisz ustawić je tak, aby przykrywały krawędzi desek.

  Czy fotowoltaika się opłaca?

Szalówki muszą być przybite dwoma gwoździami. Zaleca się aby między elementami zachować odstęp milimetra. Kolejny etap to przybicie desek wzdłuż krawędzi bocznych szalówek.

Gdy zbudujesz dach w sposób opisany powyżej następnie połóż papę bitumiczną. Zacznij ją układać najpierw od dolnych krawędzi ( pamiętaj aby robić to z każdej strony). Płaty papy muszą na siebie nachodzić na powierzchni około 20 cm.

Ostatni element materiału połóż jako pokrycie szczytu dachu domku. Gdy etap nakładania papy będzie zakończony należy przyciąć nadmiar materiału oraz zamontować deski skrajne i wykończeniówkę.

Ostatnim etapem budowy są prace wykończeniowe składzika. Dokładnie skontroluj czy wszystkie elementy są równe, jeżeli nie jest to czas na ich wyrównanie.

Następnie należy przybić ramę okienną i zamontować klamkę, okucie okien, zawiasy we framudze drzwi oraz wstawić gotowe drzwi. Na koniec prac trzeba przybić listwę wykończeniową na zewnętrzne legary. Gratulacje, właśnie zbudowałeś domek w ogrodzie

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by maciek on Porady J8.pl

Samemu wybudowałem domek ogrodowy, bardzo ładnie wygląda.