Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Decyzja o wyborze miejsca zamieszkania nie jest łatwa. Wiąże się to z długoletnim zobowiązaniem, dlatego musi być dobrze przeanalizowana i przemyślana. Zamieszkać na obrzeżach miasta w pięknym domu jednorodzinnym czy zdecydować się na mieszkanie w centrum miasta ? Jakie czynniki przemawiają za drugim wyborem i dlaczego lepiej wybrać mieszkanie w mieście ?

Koszty zakupu mieszkania i budowy domu

Zakup mieszkania

Jest to jeden z głównych czynników, który może pełnić decydującą rolę. W przypadku budowy domu należy uwzględnić cały kosztorys związany z budową. Cena zawiera niezbędne materiały, koszt projektu domu, zakup działki budowlanej itp. Należy wziąć pod uwagę, że postawienie domu w stanie surowym, to tak naprawdę początek uszczuplania naszego budżetu.

Należy doliczyć jeszcze koszty wyremontowania, a także wyposażenia nowego domu. Jeśli uwzględnimy cenę metra kwadratowego domu, to jest ona korzystniejsza niż przy zakupie mieszkania.

Natomiast większa powierzchnia użytkowa i w związku z tym wyższe koszty eksploatacji są argumentem przemawiającym za zakupem mieszkania. Kolejny plus jest taki, że świeżo upieczony właściciel mieszkania nie musi martwić się o drogie i czasochłonne naprawy, gdyż zazwyczaj w czynsz wliczona jest składka na fundusz remontowy, z której pobierane są środki na prace remontowe. Niestety posiadacz domu jednorodzinnego musi uwzględnić, że niespodziewana awaria może przysporzyć sporo problemów i pozbawić większej części oszczędności.

Dogodna lokalizacja ma ogromne znaczenie

Kolejny ważny czynnik przemawiający za kupnem mieszkania w mieście. Można znaleźć mieszkanie w przystępnej cenie niedaleko centrum. Jeśli chcielibyśmy uciec od miejskiego zgiełku można znaleźć miejsce, które jest zlokalizowane w spokojnej okolicy.

Coraz częściej w większych miastach buduje się nowe sieci komunikacyjne, aby w swobodny sposób dostać bezproblemowo do każdej części wielkomiejskiej przestrzeni. Budowa domu jednorodzinnego w centrum miasta jest często uniemożliwiona, poprzez istniejące już zabudowania.

  Dom z prefabrykatów czy murowany?

Często też większe miasta nie wydzielają takich miejsc w centrum na stawianie domów i jedyną opcją jest poszukanie działki na obrzeżach. Związane jest to z utrudnieniami komunikacyjnymi, bo nie zawsze częstotliwość przejazdów miejskich autobusów jest na takim poziomie, jak w mieście. Dlatego, właściciele domów jednorodzinnych muszą dodatkowo pomyśleć o zakupie samochodu, aby swobodnie przemieszczać się między miastem, a peryferiami.

Większa przestrzeń i odpowiedzialność w przypadku domu

Zalety domu

Bez wątpienia ogromnym atutem przemawiającym za mieszkaniem w domu jednorodzinnym jest mnóstwo wolnej przestrzeni i prywatności. Nie ma za ścianą upierdliwych sąsiadów, hałasu od prac remontowych, imprez czy głośnych dzieci. W domu można zaaranżować ogród i urządzić spokojny azyl, w którym jest opcja wypoczynku i pełnej regeneracji.

Jednak, jeśli chodzi o zakup mieszkania, to coraz częściej stawia się bloki, które wyposaża się w duże tarasy z możliwością wstawienia większych roślin, co da namiastkę ogrodu stworzonego na mniejszej przestrzeni. Na barkach właścicieli domów jednorodzinnych spoczywa więcej obowiązków. Oprócz podstawowych obowiązków, w zależności od pory roku, muszą odśnieżać posesję, zadbać o ogród czy okresowo skosić trawę.

Oczywiście, że można zamówić odpowiednią usługę do powyższych czynności, ale jest to związane z kolejnym kosztem. Lokatorzy mieszkań w blokach czy kamienicach nie muszą się martwić o takie drobnostki. Właściciele domów są również zobowiązani dopilnowania przeglądów technicznych różnych instalacji, przewodów kominowych oraz opłacenie podatku od nieruchomości i gruntu, który posiadają. Taki jednorazowy odpływ gotówki nie dotyczy posiadaczy mieszkań.

W świetle powyższych argumentów zakup mieszkania wydaje się być korzystniejszym i mniej obciążającym rozwiązaniem. Mniej obowiązków i zobowiązań pozwala wieść spokojniejsze życie. W razie zmiany planów przyszłościowych i podjęcie decyzji o zmianie miejsca zamieszkania jest łatwiejsze niż w przypadku właścicieli domów. Szybciej znajdzie się chętną na wynajem osobę niż rodzinę, która zdecydowałaby się na wynajem domu jednorodzinnego poza miastem.

  Jak tanio dekorować mieszkanie?

Zobacz też: koszty budowy domu

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Monia on Porady J8.pl

a ja właśnie szukam działki z mężem pod dom, już mieszkanie nam się znudziło po kwarantannie 🙂

by Ol on Porady J8.pl

nie wyobrażam sobie mieszkać w bloku, tylko domek!!

by Perła on Porady J8.pl

Ja mieszkam w nowym mieszkaniu, zastanawiałam się nad domem ale niestety nie stać nas na to.