Firma w 2021 roku

Pomimo tego, iż ciągle wprowadzane są zupełnie nowe udogodnienia, to i założenie własnej firmy wymaga wykonania przynajmniej kilku czynności, wypełnienia pewnych dokumentów i to we właściwej kolejności. Jak założyć firmę w 2021 roku? Poniżej instrukcja odnośnie najważniejszych kroków. 

Założenie działalności gospodarczej 

Większość czynności możemy wykonać za pośrednictwem internetu. Założenie firmy należy rozpocząć od wpisania w przeglądarce internetowej adresu: firma.gov.pl. Należy wypełnić zamieszczony tam formularz CEIDG-1 (Wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji na temat Działalności Gospodarczej). 

W przyszłości za pomocą wymienionego formularza można zgłaszać wszelakie zmiany w danych. Mamy na to siedem dni od momentu powzięcia o nich informacji. W formularzu konieczne będzie między innymi podanie rodzaju prowadzonej działalności.

W takim celu stworzono Polską Klasyfikację Działalności, która zawiera spis wszystkich czynności, które mogą być wykonywane w ramach działania przedsiębiorstwa. W formularzu CEIDG należy tylko wpisać numery wybranych przez nas czynności. 

Wybranie formy opodatkowania 

Kiedy wypełniamy formularz CEIDG, musimy wybrać także opcję opodatkowania podatkiem dochodowym. Większość właścicieli firm wybiera skalę podatkową, niemniej jednak z pewnością warto będzie zapoznać się z innymi formami opodatkowania tego typu działalności

Zarejestrowanie w US dla celów VAT 

Podatek VAT

Kolejnym krokiem powinno być zarejestrowanie przedsiębiorstwa dla celów podatku od usług i towarów. Konieczne stanie się powiadomienie odpowiedniego Urzędu Skarbowego o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Jeśli chcemy rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej dla podatkowych celów, musimy posiadać numer NIP, ponieważ stanowi on identyfikator podatkowy dla przedsiębiorców. 

Przedsiębiorca musi dokonać rejestracji do celów podatkowych 

Obecnie zgłoszenie do US odnośnie wyboru typu opodatkowania można wykonać, opierając się o wniosek CEIDG-1. Jeżeli właściciel firmy chce pozostać płatnikiem VAT to najpóźniej w dzień poprzedzający dzień zaczęcia działalności, musi złożyć stosowny druk VAT-R. 

Przedsiębiorstwa, których właścicielami są osoby fizyczne, na samym początku prowadzenia działalności co do zasady, mają możliwość zwolnienia z opłaty podatku VAT. Warunkiem zwolnienia u przedsiębiorców, którzy prowadzą dalej działalność, będzie nieprzekroczenie w roku poprzedzającym sprzedaży na kwotę 200 tysięcy złotych.

Natomiast osoby dopiero co rozpoczynające działalność w ciągu podatkowego roku, mogą skorzystać z takiego zwolnienia, jeżeli wartość sprzedaży nie będzie proporcjonalnie większa do okresu prowadzonej przez nie działalności od kwoty 200 tysięcy złotych w wybranym roku podatkowym. 

ZUS – Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Przedsiębiorcy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, posiadają niejako podwójna osobowość. Występują oni jednocześnie w roli tak zwanego płatnika, czyli osoby wypłacającej składki (za siebie samych i swoich pracowników), jak i jako ubezpieczeni (jakby na równi z własnymi pracownikami).

Z początku, może się to wydawać nieco skomplikowane, ale jest to bardzo praktyczne. W roli płatnika wpłacamy składki, zaś jako osoba ubezpieczona, możemy korzystać z ubezpieczenia. 

Składki ZUS

Pełna kwota składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jest dosyć spora, tym bardziej dla początkujących przedsiębiorców, którzy jeszcze nie odnotowują przychodów. Dlatego wprowadzono wiele ulg, które mogą pomniejszych wysokość płaconych składek na początku prowadzenia własnej firmy. Może to być chociażby tzw. mały ZUS i ulga na start. 

Do ZUS-u trzeba złożyć jeden spośród wymienionych dokumentów: 

  • ZUS – zarejestrowanie do wszystkich składek,
  • ZZA – zarejestrowanie wyłącznie do składki zdrowotnej: jak się jest jednocześnie zatrudnionym na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem większym, aniżeli najniższa krajowa albo gdy chce się skorzystać z tak zwanej ,,ulgi na start”. 

Jeżeli zamierzamy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka swojej rodziny, to musimy wypełnić także formularz ZCNA. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Adrian on Porady J8.pl

najlepszy poradnik bez zbędnego pitu pitu 🙂

by dymitr on Porady J8.pl

Czy otwieranie firmy w czasach covida to dobry pomysł?