Praca na własny rachunek

Jeśli masz dość pracy na etacie, pomysł na swój biznes, motywację do działania i pracy na własny rachunek to założenie własnej działalności gospodarczej może okazać się świetną alternatywą do pracy na własnych warunkach. Jak założyć własną działalność gospodarczą ?

Pierwsze kroki aby założyć działalność

Na początku należy konkretnie określić w jakiej branży chcemy działać i co dokładnie będzie oferować nasza firma. Następnie należy złożyć wniosek – elektronicznie lub w formie papierowej w urzędzie miasta lub gminy o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby firma widniała w rejestrze CEIDG należy podać niezbędne informacje, do których należą:

  • Adres firmy,

  • NIP, PESEL,

  • Kod działalności gospodarczej,

  • Rodzaj opodatkowania,

  • Data rozpoczęcia działalności,

  • Informacje dotyczące rachunków bankowych.

Wraz ze złożeniem wniosku, firma zostanie zgłoszona do Krajowego Rejestru Urzędu Podmiotów Gospodarki Narodowej, w celu nadania numeru REGON, do Urzędu Skarbowego w celu opłacania podatku dochodowego i do ZUS-u lub KRUS-s, jeśli podejmiesz działalność na terenach rolniczych.

Jakie składki ZUS ?

Jeśli rejestrujesz się jako płatnik składek musisz zaznaczyć wszystkie, jeśli działalność gospodarcza będzie jedynym źródłem utrzymania. Ewentualnie, jeśli pozostajesz na etacie u innego pracodawcy, a firma będzie stanowić dodatkową formę zarobku, to będziesz zobowiązany do opłacania tylko składki zdrowotnej.

Działalność gospodarcza

Zachęcającą opcją do otworzenia własnej działalności gospodarczej jest tzw. „Mały ZUS” dla osób, które w ostatnich pięciu latach nie prowadziły własnej firmy. Bonusem jest to, że od momentu rozpoczęcia działalności przez dwa lata przysługiwać będą niższe składki, a dodatkowo można ubiegać się o zwolnienie opłacania ZUS-u przez pierwsze pół roku. Jest to bardzo korzystne dla nowicjusza, gdyż pozwala wdrożyć się w aspekty prowadzenia własnej firmy, jak i zniwelować na początkowym etapie działalności koszty.

  Jak dbać o szczotkę do włosów?

Nadanie numerów NIP i REGON

Kolejnym krokiem jest uzyskanie numerów NIP i REGON. Pierwszy jest numerem identyfikacyjnym firmy i nadawany jest w sposób automatyczny. Podobnie z REGON. Jest on mniej istotny i nie ma potrzeby posługiwania się nim na co dzień, jednak większość przedsiębiorców umieszcza ten numer na pieczątce.

Forma opodatkowania firmy

Można wybierać spośród czterech opcji:

  • Opodatkowanie w skali 18 lub 32 %, której nie trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego, gdyż jest przydzielana z automatu,

  • Opodatkowanie 19 %, które należy zgłosić do Urzędu,

  • Rozliczenie ryczałtowe w przypadku przychodów ewidencjonowanych,

  • Karta podatkowa.

Co z podatkiem VAT ?

Płacić czy nie ? Wszystko zależy od tego jaki rodzaj działalności prowadzimy. Zazwyczaj większość firm rezygnuje z rozliczania VAT-u. Jeśli działalność nie przewiduje zakupu materiałów czy środków trwałych i brak świadczenia usług podmiotom instytucjonalnym to nie warto opłacać tego podatku.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku, gdy roczny przychód firmy jest wyższy niż 200 tysięcy złotych. Do tej kwoty jest się zwolnionym z opłacania podatku VAT, natomiast powyżej staje się to obowiązkiem. Rezygnację z bycia Vatowcem składa się w Urzędzie Skarbowym na podstawie wniosku VAT-R.

Czy pieczątka jest niezbędna ?

Forma opodatkowania firmy

Nie ma prawnego wymogu aby każdy przedsiębiorca posiadał firmową pieczątkę. Niemniej jednak jest to bardzo przydatna rzecz, która ułatwia wypełnianie urzędowych druków, faktur czy zawieraniu umów handlowych. Jest łatwa w wyrobieniu i niewiele kosztuje. Jednak nie jest konieczna. Informacje, które najczęściej widnieją na pieczątce zawierają następujące elementy: adres siedziby firmy wraz z jej pełną nazwą oraz imieniem i nazwiskiem właściciela, NIP i REGON, telefon lub e-mail.

Firmowe konto bankowe

Posiadanie konta bankowego firmy jest obowiązkowe. Aby je założyć potrzebny będzie dowód osobisty oraz wydruk z CEIDG, który potwierdza wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Po założeniu konta przypisanego prowadzonej działalności gospodarczej należy zaktualizować dokumenty o tę informację w Urzędzie Skarbowym oraz ZUS.

  DJ czy orkiestra na wesele? Co wybrać?

Obowiązkowo należy prowadzić zgodnie z obowiązującym prawem księgowość. Oprócz zlecania prowadzenia księgowości biurom rachunkowym można pokusić się o łatwo dostępne narzędzia online i prowadzić ją samodzielnie. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Karol on Porady J8.pl

dobrze i czytelnie opisane krok po kroku

by Dawid on Porady J8.pl

Własna firma to fajna sprawa