Elewacja domu jest niewątpliwie ważnym elementem. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko estetyka ma znaczenie, ale również trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Wiele osób decyduje się na wykonanie elewacji w tynku.
Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie wydaje się już dość oklepane. Naszym zdaniem warto zdecydować się na elewację w płytach dibondowych. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak ją wykonać, by prezentowała się efektownie.
Spis treści artykułu
Płyty dibondowe – zalety
Zalet płyt dibondowych jest naprawdę sporo. Dibond jest to płyta kompozytowa, która wykonana jest z dwóch warstw aluminum. Duże znaczenie ma fakt, że warstwy połączone są rdzeniem, który wykonany jest z polietylenu o niskiej gęstości. Połączenie warstw jest dokonywane metodą chemiczną i mechaniczną.
Dzięki temu płyty są stosunkowo lekkie, ale też charakteryzują się niezwykłą sztywnością czy trwałością. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też zmienne warunki atmosferyczne. Nie blakną pod wpływem promieniowania UV, a jednocześnie nawet po wielu latach doskonale się prezentują. Można więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że jest jeden z trwalszych materiałów. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim montażu i do tego celu sprawdzają się kleje przemysłowe.
Jaki klej wybrać?
Już wiecie, że płyty dibondowe są naprawdę wysokiej jakości. Co ważne również montaż nie nastręcza wielu problemów i taką elewację można wykonać niezwykle szybko. Oczywiście trzeba pamiętać, aby wybrać odpowiednie kleje do przemysłu. Tutaj najlepiej sprawdzi się klej do płyt elewacyjnych kompozytowych, który jest dwuskładnikowy. Nie kurczy się w czasie wiązania. Zatem jest bardzo wydajny. Do tego również szybko się wiąże i to nawet po 10 minutach.
W swoim składzie klej nie powinien mieć benzenu czy styrenów, które są szkodliwe. Odpowiednio gęsta konstystencja zapobiega spływaniu z pionu. Taki klej wymaga stosowania wyciskacza. Trzeba tutaj pamiętać, że zawsze wypływka na pierwszej warstwie jest lepka. Na szczęście po utwardzeniu tę warstwę można ściągnąć stosując np. alkohol izopropylowy. Pamiętajcie jeszcze, że klej należy przechowywać w niskiej temperaturze, a dokładnie w warunkach chłodniczych – od 2 do 8 stopni. Gdy już wiecie jaki klej wybrać, możemy przejść do pracy.
Jak montować płyty dibondowe?
Montaż płyt dibondowych jest niezwykle prosty, a wręcz banalnie prosty. Wystarczy tylko oczyścić powierzchnię. Można do tego celu użyć papieru ściernego bądź też szlifierki. Warto pamiętać, że powierzchnia musi być oczyszczona nie tylko z brudu, ale też z nierówności.
Warto zabezpieczyć ją unigruntem, a potem można już przejść do kolejnego etapu pracy, czyli klejenia. Niewątpliwie należy nałożyć klej na płytę, a następnie przytwierdzić ją do podłoża i chwilę przytrzymać. Gdy już tego dokonacie, możecie przejść do klejenia kolejnej płyty. Oczywiście płyty dibondowe możecie docinać w razie konieczności.
Elewacja może być w całości pokryta płytami dibondowymi, ale można również zastosować płyty dibondowe na jedną ze ścian. W każdym wypadku efekt wizualny będzie zachwycał w każdym najmniejszym szczególe. Płyty dibondowe możecie śmiało łączyć z innymi materiałami i tutaj macie sporo możliwości, bo możecie postawić nawet na naturalne drewno, ale musicie pamiętać o impregnacji, gdyż drewno pod wpływem wilgoci butwieje.
Elewacja z dibondu – na jakich domach warto ją zastosować?
Elewacja z dibondu zachwyca w każdym centymetrze. Prezentuje się niezwykle nowocześnie. Dzięki temu wpisuje się w estetykę hi-tech. Możecie ją wykonać zarówno na domach o kwadratowej konstrukcji, ale też w przypadku tych np. ze spadzistym dachem i zaokrąglonymi rantami. Ale to nadal nie wszystko, bo warto wiedzieć, że decydując się na elewację z dibondu odmieni się każdy budynek i doda mu nowoczesności.
Cena płyt wcale nie jest wysoka, a biorąc pod uwagę ich trwałość, można wręcz stwierdzić, że jest bardzo niska. Dlatego to doskonały wybór, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Do wyboru są różnorodne kolory. Można wybrać także płyty o matowej powierzchni, ale i na wysoki połysk.
Submit your review | |