Wszystkie żelazka wymagają raz na jakiś czas dokładnego wyczyszczenia. Brud osadzający się na stopce urządzenia oraz w jego środki może pobrudzić prasowane ubrania, oraz uszkodzić żelazko. Aby nasze urządzenie działało jak najdłużej, trzeba pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.
Spis treści artykułu
Proste sposoby na wyczyszczenie żelazka:
Mycie z użyciem octu na gorąco
Łatwym sposobem na dokładne umycie żelazka, jest wykorzystanie szmatki namoczonej octem. Należy pamiętać o tym, żeby czyszczony sprzęt był trochę rozgrzany, jednak nie do tego stopnia, aby można było się oparzyć.
Mieszankę wody z octem przygotowujemy w proporcji 1:1, taki płyn przyda nam się w celu wyczyszczenia zbiornika. Ocet z wodą wlewamy do zbiornika żelazka, po czym włączamy go i czekamy, dopóki cała substancja nie zostanie wyparowana. Później powtarzamy tę samą czynność, jednak przy użyciu samej, czystej wody.
Nie należy rozpoczynać prasowania ubrań, aż do momentu całkowitego usunięcia octu z pojemnika urządzenia, gdyż może on uszkodzić żelazko. Przed przystąpieniem do czyszczenia urządzenia, trzeba je koniecznie wyłączyć z prądu. W przypadku, gdy zabrudzenie jest duże, nie można go usunąć przy pomocy octu, wówczas do mieszanki należy dodać sodę oczyszczoną.
Ocet, sól oraz woda destylowana
Kolejnym sposobem na wyczyszczenie zabrudzonego spodu żelazka, jest stworzenie roztworu octu i soli, w proporcji 1:1. Przygotowaną mieszankę wlewamy do naczynia i podgrzewamy. Przed doprowadzeniem do wrzenia, moczymy w mieszance szmatkę i czyścimy urządzenie. Po pozbyciu się osadu przemywamy płytę żelazka czystą wodą.
Sól oraz gazeta
Coraz częściej do wyczyszczenia żelazka korzysta się z soli. Do tego celu na gazetę należy rozrzucić sól i wyprasować, dopóki osad z żelazka nie zniknie.
Patyczki do uszu
Upusty pary wodnej w bardzo łatwy sposób wyczyścimy przy pomocy patyczków do uszu namoczonych w occie. Właśnie w tych miejscach często występują osady, tworzące się przez twardą wodę.
Środki czyszczące w myciu żelazka
W przypadku, kiedy wszystkie podane sposoby nie przyniosą wystarczających rezultatów, wówczas należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty czyszczące do żelazek. Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków czyszczących, dzięki którym pozbędziemy się brudu znajdującego się na tafli żelazka. Zakupić możemy profesjonalne płyny do żelazek czy ściereczki.
W jaki sposób usunąć przypalenie z żelazka przy pomocy zwykłego zmywacza do paznokci?
Możemy także sięgnąć po zmywacz do paznokci, który gwarantuje doskonałe rezultaty w usuwaniu wszelakich zabrudzeń z urządzenia. Najpierw musimy podłączyć urządzenie do prądu, po czym ustawić żelazko na najniższą temperaturę. Namaczamy końcówki patyczków do uszów w zmywaczu i pocieramy nimi przypalony obszar żelazka. Następnie pozbywamy się pozostałości po zmywaczu poprzez pocieranie urządzenia wilgotną szmatką.
Jak nie należy czyścić przypalonego żelazka?
1. Nie można czyścić bardzo nagrzanego żelazka, może być ono jedynie ciepłe albo zimne. Nie powinno być podłączone do prądu.
2. Nie należy trzeć stopy żelazka ostrym narzędziem, ponieważ takim działaniem może dojść do uszkodzenia powłoki urządzenia.
3. W celu wyczyszczenia żelazka nie powinno się korzystać ze środków do pielęgnacji metali.
4. Nie wolno stosować do czyszczenia żelazka, także mleczka z wybielaczem.
Jak właściwie dbać o żelazko, aby służyło nam przez długie lata?
Regularne czyszczenie stopki żelazka i pojemnika na wodę przyczyni się do dłuższej żywotności urządzenia. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby:
1. Ze stopy urządzenia ścierać regularnie nawet niewielki nalot z kamienia i pozostałe osady, przy użyciu wilgotnej ściereczki oraz wybranego środka czyszczącego.
2. Przechowywać urządzenie z daleka od metalowych przedmiotów, które mogłyby porysować stopę żelazka.
3. Pamiętać o częstym płukaniu zbiornika czystą wodą i opróżnieniu go zaraz po przepłukaniu.
4. W przypadku, gdy żelazko ma funkcję samoczyszczenia, warto włączać ją minimum raz na dwa tygodnie.
5. Puste żelazko przechowywać jedynie na stabilnej powierzchni, w pozycji pionowej.
6. Nie wlewać do żelazka wody destylowanej, gdyż jest ona rozpuszczalnikiem dla pewnych metali, przez co może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.
7. Nie wlewać do zbiornika wody z dodatkiem substancji chemicznych, czy zapachowych preparatów odkamieniających, które nie są polecane do żelazka, grozi to bowiem zniszczeniem sprzętu.
8. Co jakiś czas przecierać wodą z octem albo kwaskiem cytrynowym zewnętrzne części żelazka. Zimną stopę urządzenia czyścić zwykłą białą pastą do zębów, tak aby jednak nie zatkać pastą otworów, z których wydostaje się para.
Bardzo zniszczone żelazko z mocnymi przypaleniami może być bardzo trudne do wyczyszczenia. Zdarta, zarysowana powłoka urządzenia będzie uniemożliwiała korzystanie z żelazka.
Nie należy wtedy prasować ubrań, tak zniszczonym sprzętem, gdyż może on uszkodzić tkaniny, zabarwić je albo zrobić w nich dziury. Żelazko należy do podstawowych domowych urządzeń, o których często zapominamy. Warto wiedzieć, iż regularne czyszczenie powłoki żelazka zdecydowanie wydłuży jego żywotność.
Aby nie trzeba było korzystać z opisanych sposobów czyszczenia sprzętu, należy pamiętać o tym, aby nie zostawiać nigdy rozgrzanego żelazka bez żadnego nadzoru. Nawet w przypadku, kiedy pomieszczenie opuszczamy jedynie na chwilę, żelazko powinniśmy zostawić w miejscu, w którym będzie stabilne. Nie może znajdować się na łatwopalnej powierzchni. W celu wyczyszczenia żelazka nie można używać szczotek czy innych twardych narzędzi, gdyż mogą one zniszczyć delikatną powłokę stopy żelazka, zwłaszcza tą wykonaną z teflonu.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
dzięki, pomogliście wyczyścić żelazko mężowi wrednej żony 😀
Nie sądziłam, że jest tak dużo przydatnych rzeczy do czyszczenia żelazka 🙂 Dzięki!