Spis treści artykułu
Facebook portal społecznościowy
W pewnym momencie życia każdego użytkownika portali społecznościowych przychodzi taki moment, kiedy zaczyna on podważać sens swojej obecności w tych mediach. Całkowite pozbycie się konta i usunięcie swojej tożsamości z takich miejsc często związane jest z nieco większym wysiłkiem aniżeli tylko kilkoma kliknięciami. Chcesz usunąć Facebooka, ale nie do końca wiesz jak to zrobić? Poniższy poradnik pomoże Ci zrozumieć jak usunąć konto na facebooku, a następnie samodzielnie rowiązać ten problem.
Kilka faktów o usuwaniu konta na facebooku
Facebook to jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. Jak na firmę tej wielkości przystało, wykazuje się podstępnymi sztuczkami i sprytem. Założyciele proces ten starają utrudnić tak bardzo jak to tylko możliwe. System nie oferuje usunięcia swojego konta raz na zawsze. Przez pewien okres czasu, po zalogowaniu okazuje się, że usunięte konto dalej jest dostępne i wciąż obsesyjnie możemy scrollować swoją tablicę. Mamy dwie opcje i niezależnie od tego, którą wybierzemy, na swojej drodze napotkamy pewne przeszkody.
Krok pierwszy: dezaktywacja, a usunięcie konta
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić chcąc usunąć swoje konto FB to podjęcie decyzji, czy rzeczywiście chcemy to zrobić. Mamy bowiem możliwość dezaktywowania swojego konta na określony czas. Nie wpłynie to na zawartość naszego konta i tym samym uniemożliwi korzystanie ze wszystkich funkcji portalu społecznościowego – w tym messengera. Warto rozważyć tą możliwość w momencie, gdy organizujemy wyjazd lub wybieramy się na urlop. Pozwoli to na zaoszczędzenie sobie czasu, skuteczniejsze wyciszenie i zorganizowanie myśli. Po powrocie z urlopu konto możemy ponownie aktywować.
Trwałe usunięcie konta na Facebooku jest procesem nieodwracalnym. Niestety, nie zachodzi on natychmiastowo i wymaga od nas cierpliwości. Procedura całkowitego usunięcia swoich danych nie powinna raczej sprawiać problemu, kiedy usuwamy niechciane, stare i zapchane wstydliwymi informacjami konto. Poziom trudności wzrasta, gdy likwidujemy profil ze względu na niezdrowe nawyki, przymus czy brak poczucia bezpieczeństwa.
Krok drugi: jak usunąć konto na facebooku?
Aby dezaktywować lub usunąć swój profil należy:
- udać się do ustawień swojego konta znajdujących się pod adresem facebook.com/settings,
- przejść do zakładki „Twoje informacje na Facebooku”,
- wybrać opcję dezaktywacja i usuwanie,
- kontynuować do dezaktywacji/usuwania konta,
- pobrać dane, odpowiedzieć na zadane pytania i kliknąć przycisk „usuń konto”.
Krok trzeci: wytrwałość
Udało się! Konto FB usunięte! Niestety, związany z tym okrzykiem radości optymizm tak szybko jak się pojawił, najprawdopodobniej tak samo szybko zgaśnie. Facebook ze względu na swoją chciwą politykę korporacyjną nie daje za wygraną. Kiedy dochodzimy do ostatniego etapu usuwania konta jesteśmy informowani, że cała czynność polega na wysłaniu wniosku i aby konto zostało rzeczywiście usunięte musi odleżeć skromne 30 dni.
Jeśli jakimś cudem uda nam się przetrwać 30-dniowy okres, zachęty znajomych do powrotu i codzienne pokusy, rozpocznie się właściwa procedura, w momencie trwania której nie będziemy mieli dostępu do swojego konta. Facebook zacznie stopniowo likwidować nasze dane ze swojej bazy danych i po 90 dniach nie będzie po nich już ani jednego śladu.
Częstą motywacją do usunięcia konta jest potrzeba wycofania swoich postulatów i popełnionych w przeszłości błędów będących następstwem internetowej komunikacji międzyludzkiej. Warto wiedzieć, że nie da się usunąć wiadomości i zdjęć przesłanych za pośrednictwem komunikatora – poza naszym kontem znajdują się one na kontach innych użytkowników. W kontekście logów, Facebook cały czas je będzie przechowywał aczkolwiek według oficjalnych oświadczeń, przestaną one być powiązane z usuniętym kontem.
Jak wytrzymać 30 dni bez Facebooka?
Sposobów na wytrwanie wspomnianych 30 dni jest mnóstwo. Każdy ma swoją metodę, jednak nie wszyscy są świadomi opcji jakie daje nam obecna technika. Najprostszym sposobem jest oczywiście zapomnienie o Facebooku i przejście na inny komunikator tudzież mniej natarczywy sposób komunikacji – telefon, skype itp.
Drugim, nieco bardziej pomysłowym sposobem jest zablokowanie stron przez wtyczki do przeglądarek czy w przypadku smartfonów – aplikacje mobilne. Bardziej doświadczeni użytkownicy zrobią to przez edycję plików systemowych (np. zablokowanie DNSów i adresów IP Facebooka przez plik hosts).
Gdy usuwamy swój profil ze względu na wrażenie naruszenia naszej prywatności, możemy tymczasowo założyć drugie konto na inne dane.
Trzecim i chyba najbardziej radykalnym sposobem jest poproszenie własnego dostawcy internetu o zablokowanie witryn powiązanych z facebookiem i messengerem. Niestety, wówczas wciąż mamy szansę na przedostanie się przez barierę korzystając z urządzenia mobilnego.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
ja juz też z tych społecznościowych portali się wynoszę, dość
Przyznaje się że jestem uzależniona od FB. Nie mogę wytrzymać paru godzin bez FB.