Spis treści artykułu
Grzyb i pleśń na ścianie
Pojawianie się grzybów i pleśni w domach lub mieszkaniach jest problemem, który dotyczy nie tylko starych budynków lub kamienic. Z uwagi na błędy konstrukcyjne w budowie, może pojawić się on także w nowo wybudowanych mieszkaniach czy domach.
Ignorowanie pierwszych symptomów pojawienia się grzybów lub pleśni na ścianach może spowodować, że problem będzie coraz trudniejszy do usunięcia. Dlatego też, w momencie zauważenia czegoś niepokojącego warto zastosować w pierwszej kolejności domowe sposoby na pozbycie się grzybów i pleśni ze ścian oraz sufitów.
Domowe sposoby na to jak usunąć grzyba ze ściany
Bardzo często pojęcia grzybów oraz pleśni które pojawiają się na ścianach i sufitach jest mylone. Warto wiedzieć czym się różnią te dwa zjawiska aby skuteczniej z nimi walczyć oraz mieć świadomość jakie skutki dla zdrowia będzie miało ich ignorowanie.
Wystąpienie pleśni objawia się pojawieniem się tzw. kolorowych wykwitów na ścianach i sufitach. Jej pożywką jest najczęściej tłuszcz oraz kurz. Z reguły łatwo ją usunąć. Warto jednak wiedzieć, że jest szkodliwa dla zdrowia i może wpływać na problemy układu oddechowego.
W przypadku grzyba, kwestia usunięcia jego zarodników nie jest już taka prosta, bowiem grzyb najczęściej wnika w głąb powierzchni na której się znajduje niszcząc jednocześnie jej strukturę. Często wytwarza szkodliwe toksyny które mogą mieć działanie obniżające odporność oraz rakotwórcze. Jego usunięcie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Istnieją jednak domowe sposoby na skuteczne pozbycie się grzyba, który pojawił się na ścianie lub na suficie. Warto jednak pamiętać, że należy je stosować wyłącznie w przypadku niewielkiego lub średniego zagrzybienia i wykwitów.
W przypadku silnego zagrzybienia niejednokrotnie koniecznym może okazać się zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych a w niektórych przypadkach także kucie tynku.
Jak skutecznie pozbyć się grzyba ze ścian?
Z uwagi na to, że środki grzybobójcze są szkodliwe dla zdrowia i toksyczne wiele osób w pierwszej kolejności zdecyduje się na usunięcie grzyba ze ścian domowymi i bezpiecznymi sposobami. Ma to szczególne znaczenie jeśli pomieszczenia zamieszkiwane są przez małe dzieci oraz zwierzęta domowe takie jak np. psy lub koty.
Pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby skutecznie pozbyć się zagrzybienia domowymi sposobami jest dokładne umycie oraz osuszenie ściany, na której pojawiły się wykwity. Do domowych sposobów na walkę z grzybem zaliczyć należy:
- wykorzystanie specjalnie przygotowanego roztworu z octu spirytusowego,
- soda oczyszczona której zadaniem jest nie tylko usunięcie wykwitów ale także nieprzyjemnego, charakterystycznego dla zagrzybień zapachu,
- sól kuchenna oraz sól morska, którą wykorzystuje się w połączeniu ze zwykłą wodą,
- spryskiwanie zagrzybionych ścian i sufitów olejkami eterycznymi. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się olejki herbaciane, goździkowe lub lawendowe.
Innym ciekawym i równie skutecznym sposobem na pozbycie się grzyba na ścianach jest zastosowanie pasty na bazie czosnku. Do jej przygotowania potrzebne są 4 świeżo wyciśnięte ząbki czosnku, 2 małe łyżeczki czosnku granulowanego oraz pół szklanki octu spirytusowego. Tak przygotowaną pasę nakłada się na ścianę oraz posypuje sodą oczyszczoną.
W niektórych bardziej zaawansowanych przypadkach koniecznym może okazać się skorzystanie ze środka grzybobójczego do ścian. Warto wybierać środki dobrej jakości, renomowanych firm, które w swoim składzie zawierają czwartorzędową sól amonową.
Co ważne, środki grzybobójcze mają także działanie profilaktyczne, dzięki czemu chronią powierzchnie przed powstawaniem kolejnych zmian. Jeśli środki grzybobójcze okażą się niewystarczające, ostatecznym rozwiązaniem może okazać się odsłonięcie muru (z reguły na głębokość jednego metra od miejsca, w którym znajduje się grzyb) oraz dokładne oczyszczenie ściany.
Czy ocet zabija grzyby?
Jednym z domowych sposobów na usuwanie grzybów ze ścian oraz sufitów jest wykorzystanie octu. Środek ten wykorzystywany jest od wielu lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem, popularnością oraz skutecznością.
Co prawda, ocet kuchenny nie jest przeznaczony bezpośrednio do odgrzybiania ścian i usuwania wykwitów, jednak odznacza się wysoką skutecznością i co ważne jest bardzo bezpieczny, w przeciwieństwie do sklepowych środków odgrzybiających.
Ocet można stosować na wiele sposobów a do najprostszych z nich zaliczyć należy rozpylenie środka na ścianę przy wykorzystaniu butelki ze spryskiwaczem. Po naniesieniu produktu, należy odczekać kilkanaście minut aby zaczął działać, a następnie za pomocą wilgotnej ściereczki przeciera się ścianę.
Warto też skorzystać ze środków, które mają w swoim składzie ocet, jak np. wybielacze. Czynność usuwania grzybów za pomocą octu warto powtórzyć kilkukrotnie. Poza jego wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem podczas użytkowania, jest też szybkie ulatnianie się jego charakterystycznego zapachu.
Jak usunąć pleśń ze ścian octem?
Biały ocet jako że jest jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na walkę z grzybem, sprawdzi się także doskonale jako produkt usuwający pleśń, zarówno na ścianach w kuchni, łazience a także w każdym innym pomieszczeniu.
Poza rozpyleniem czystego octu na miejsce, w którym pojawiły się pleśnie lub grzyby, wiele osób rekomenduje także przygotowanie odpowiedniego roztworu na bazie octu (1/2 szklanki), wody (1/4 szklanki) oraz sody oczyszczonej (2 łyżeczki).
Wszystkie produkty należy ze sobą połączyć oraz wymieszać w celu jak najdokładniejszego rozpuszczenia sody oczyszczonej. Całość następnie przelewa się do butelki ze spryskiwaczem oraz rozpyla na wszystkie powierzchnie, na których pojawiła się i rozwinęła pleśń.
Przygotowany roztwór warto używać przez co najmniej okres jednego tygodnia, dzięki czemu zyskuje się pewność, że problem zostanie kompleksowo rozwiązany a pleśń nie pojawi się z powrotem.
Jak usunąć grzyba z łazienki domowymi sposobami?
Łazienka jest miejscem w którym pleśnie oraz grzyby mają idealne warunki do rozwoju oraz bytowania. Z uwagi na dużą wilgotność powietrza oraz często brak dostatecznej ilości powietrza w tych pomieszczeniach, zarodniki grzybów oraz pleśni pojawiają się w zaskakująco szybkim tempie.
Do usunięcia grzyba z łazienki domowymi sposobami najczęściej wykorzystuje się sodę oczyszczoną, sól morską oraz boraks. Pierwszy ze sposobów polega na wtarciu niewielkiej ilości pasty z sody oczyszczonej w miejscu w którym rozwinął się grzyb i w którym pojawiły się jego wykwity. Po kilkunastu minutach nadmiar produktu należy usunąć szczoteczką lub wilgotną, czystą szmatką.
Innym sposobem jest wykorzystanie soli morskiej, którą warto rozstawić w naczyniach lub woreczkach wykonanych z płótna w różnych miejscach w łazience. Sól zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni oraz zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Ciekawym sposobem jest także wykorzystanie boraksu, który należy rozcieńczyć w proporcjach 1 łyżka produkty oraz dwa litry wody. Naniesienie roztworu bezpośrednio na miejsce dotknięte wykwitem, pozwoli na usunięcie zarówno jego jak i jego przetrwalników.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.