Jak usunąć tapetę ze ścian

Chcesz zmienić wystrój pokoju, znudził ci się wzór lub kolor tapety, albo uległa ona zniszczeniu i trzeba ją wymienić – ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby samodzielnego usuwania tapety ze ściany. Dowiesz się, jak się przygotować do pracy oraz poznasz triki stosowane przez fachowców.

Usuwanie tapety często wiąże się z większym bałaganem niż malowanie ścian. Dlatego warto się dobrze przygotować do pracy, żeby nie tylko sprawnie i szybko oczyścić ściany, ale też właściwie zabezpieczyć pomieszczenie. Pamiętaj, że nawet jeśli zerwiesz tapetę na sucho, nie unikniesz moczenia ścian, chociażby po to, żeby zmyć resztki kleju.

Przygotowanie pomieszczenia do usuwania tapety ze ścian

Przed rozpoczęciem prac należy z pokoju wynieść mniejsze meble i sprzęty, a pozostałe odsunąć od ścian i zabezpieczyć folią malarską. Warto zdjąć listwy przypodłogowe, jeżeli tapeta była za nie wsunięta, a nową chcesz przykleić tak, żeby dół był estetycznie przykryty listwą. Na czas prac wyłącz prąd, a jeśli nie jest to możliwe, zabezpiecz gniazdka i włączniki. Możesz to zrobić przy użyciu taśmy maskującej. Obudowy i osłony montowane przy włącznikach należy odkręcić i odsunąć od ścian, bo przecież za nimi też jest tapeta. Na koniec połóż folię na podłodze.

Niezbędne narzędzia i akcesoria

Skuteczny sposob na usunięcie tapety

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy sprawdź, czy masz wszystkie narzędzia, które będą Ci potrzebne. Na wodę przygotuj wiaderko lub miskę. Do moczenia ścian potrzebować będziesz wałka, szerszego pędzla, gąbki lub butelki ze spryskiwaczem. Do podwadzania tapet przyda się nożyk, np. introligatorski i szpachelka. Resztki kleju lub mocno przyklejonej do ściany tapety usuniesz szczotką bądź papierem ściernym. Dobrze jest mieć masę szpachlową do uzupełnienia ewentualnych ubytków w ścianie, bo często zdarza się, że wraz z tapetą odchodzą fragmenty tynku. Jeżeli usunięcie tapety wymaga zastosowania preparatów chemicznych, także przygotuj je wcześniej.

  Tynki dekoracyjne w domu - rodzaje

Usuwanie tapety na sucho

Metoda ta jest najbardziej pracochłonnym i najtrudniejszym sposobem usuwania tapety. Polecana do stosowania na mniejszych powierzchniach. Pracę  przy usuwaniu tapety należy zaczynać od rogu, podwadzając szpachelką kolejne odcinki. Czynność trzeba wykonywać delikatnie, by nie zrywać tynku. Resztki kleju i pozostałości tapet zmyjesz wodą. Musisz przygotować się na konieczność wyrównania szpachlą ubytków w ścianie, których przy takim sposobie usuwania tapety raczej nie da się uniknąć.

Usuwanie tapety na mokro

Ten sposób należy do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych przy usuwaniu tapet papierowych. Jeżeli tapeta zostanie porządnie namoczona – szybko usuniesz kolejne warstwy przy minimalnym ryzyku uszkodzenia tynku. Zaczynasz od namoczenia tapety wodą przy użyciu pędzla lub gąbki. Czynność należy powtarzać kilkakrotnie, do momentu, aż materiał dobrze namięknie. Możesz też moczyć tapetę wykorzystując butelkę ze spryskiwaczem. W każdym przypadku po solidnym namoczeniu trzeba odczekać minimum kwadrans. Tyle czasu trzeba, by klej uległ rozpuszczeniu. Następnie należy sprawdzić, podwadzając od górnego rogu, czy tapeta łatwo odkleja się od ściany. Jeśli nie, namaczasz ponownie.  

Usuwanie tapet przy użyciu preparatów

Sposoby usuwania tapety ze ściany

Niektóre rodzaje tapet, np. winylowe lub szklane, lepiej usuwać przy użyciu specjalistycznych środków. Preparaty wymagają na ogół rozcieńczenia wodą w proporcjach podanych przez producenta na opakowaniu. Przed przystąpieniem do namaczania trzeba zerwać ze ściany wierzchnią warstwę tapety (chodzi o powłokę wodoodporną). Następnie pozostałą tapetę dobrze jest ponacinać nożykiem do tapet lub podziurkować tak, by umożliwić dostanie się preparatu do warstwy kleju. Samo namaczanie przeprowadzasz tak samo jak w przypadku użycia zwykłej wody. Jeżeli po namoczeniu tapeta nie odchodzi dobrze przy delikatnym ściąganiu, możesz użyć szpachelki. To lepsze, niż gwałtowne usuwania na siłę całego pasa tapety, gdyż możesz uszkodzić tynk.

  Czy odkurzacz przemysłowy sprawdzi się w domu?

Sprawdzone triki na skuteczne usuwanie tapety ze ścian

Do moczenia ścian przy usuwaniu tapet na mokro warto używać ciepłej wody z octem. Jeśli sporządzisz roztwór na bazie 10% octu w proporcjach 1:1 skutecznie przyspieszysz i ułatwisz sobie pracę. Gdy po usunięciu tapety chcesz namoczyć pozostałe resztki materiału i kleju, by usunąć je bez ryzyka uszkodzenia tynku, a woda szybko spływa ze ścian – wystarczy, że dolejesz do niej zwykły płyn do mycia naczyń. Namoczone resztki kleju i tapety usuwaj przy użyciu szpachelki lub papieru ściernego, a nie nożem. Po oczyszczaniu ściany „zamieć” ją wilgotną szczotką. Wszelkie ubytki i nierówności możesz zaszpachlować dopiero wtedy, gdy ściana wyschnie. Na koniec pokrywasz ściany preparatem gruntującym i możesz kleić nową tapetę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 5 reviews
by Robert on Porady J8.pl

są specjalne preparaty do tego, ale nie mogę teraz znaleźc akurat :/ jak znajdę to wkleję nazwę

by Ubue on Porady J8.pl

na mokro schodzi najlepiej

by Grzesiek on Porady J8.pl

porady działają przynajmniej u mnie ale stosuję kilka na raz 😉

by Ignus on Porady J8.pl

a najlepsze jest to, że tapety wracają... myślałem, że to już total przeżytek a tu proszę, w sklepach pełno tapet do wyboru

by Benek on Porady J8.pl

Ja do zmiany tapety wynająłem ekipę która usunęła starą tapetę i położyła nową