Jak szybko zasnąć?

Problemy ze snem nie należą do rzadkość i prawdopodobnie każdy się z nimi borykał. Mogą wynikać ze stresowych sytuacji na danym etapie naszego życia, ale często są też skutkiem błędnych przyzwyczajeń. W przypadku takich kłopotów nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza. Warto zastanowić się nad tym czy sami nie popełniamy jakiś błędów i zastosować się do prostych sposobów na szybsze zaśnięcie

Dlaczego sen jest tak istotny? 

Wiele mówi się o tym, że sen jest bardzo ważny, lecz nie zawsze zdajemy sobie sprawę dlaczego jest aż tak istotny. Przyjęło się mówić, że młode osoby potrzebują snu by rosnąć i rzeczywiście jest to prawda, gdyż wydzielają się wtedy hormony.

Jest to jednak ważne także dla dorosłych, gdyż w tym czasie regeneruje się nasz organizm – odnawiają się komórki naszego ciała i reguluje system przemiany materii. Oprócz tego podczas snu wzmaga się praca układu immunologicznego, więc zmniejszamy ryzyko zachorowań. 

Z bezpośrednio odczuwalnych skutków zauważymy przede wszystkim zredukowanie zmęczenia, ale i stresu, przez co jesteśmy bardziej efektywni i mniej rozdrażnieni w ciągu dnia. Dochodzi także do rozluźnienia mięśni oraz ich regeneracji, a melatonina, którą wydzielamy podczas takiego odpoczynku pozwala regulować nasz zegar biologiczny. 

Dlaczego mamy problemy z zaśnięciem? 

Problemy z zasypianiem mogą być oznaką poważnych problemów, więc nie należy ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli będą trwały kilka tygodni. Może to wynikać ze zbyt dużego stresu lub tego, że nieodpowiednio spędziliśmy kilka ostatnich godzin dnia, lecz jeżeli stan ten utrzymuje się przez dłuższy okres czasu to może się okazać, iż są to objawy poważniejszych zaburzeń. Mogą to być symptomy rozwijającej się u nas choroby depresyjnej lub nerwicowej. 

Oprócz tego, że chcemy zasypiać jak najszybciej, należy zadbać o to by spać przez odpowiednią ilość czasu. Umownie przyjmuje się, że optymalny czas to około siedmiu godzin, lecz jest to w dużej mierze zależne od danej osoby oraz od wieku. Im jesteśmy starsi tym przeważnie mniej snu potrzebujemy. W podeszłym wieku nie należy się też przejmować tym, iż proces usypiania może potrwać nieco dłużej, gdyż wynika to z faktu, że organizm produkuje wtedy mniej melatoniny

Kontrolowanie ostatnich godzin funkcjonowania oraz pilnowanie harmonogramu dnia

W pierwszej kolejności jeśli chcemy szybko zasypiać to powinniśmy unormować to o jakich porach dnia idziemy spać oraz wstajemy. Jest to pierwszy krok by nasz zegar biologiczny ustabilizował się i organizm przyzwyczajał się do określonego trybu.

Gdy codziennie kładziemy się o innej godzinie to nasze ciało zaczyna odbierać sprzeczne sygnały. Jeżeli trzymamy się określonych ram czasowych to o określonej porze organizm sam zacznie wysyłać sygnały o zmęczeniu i nie będziemy mieli problemów z zaśnięciem. By nie zaburzać tego rytmu lepiej unikać również licznych lub długich drzemek w ciągu dnia. 

Kolejną bardzo istotną kwestią jest to jak spędzamy ostatnie chwile chwile przed zaśnięciem. Jeśli do momentu położenia się będziemy siedzieć wpatrzeni w ekran laptopa czy telefonu to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy mieli ogromny problem z pogrążeniem się w sen. Z tego względu tego typu sprzęty powinno się odłożyć na bok przynajmniej godzinę przed pójściem spać.

Przed snem można zamiast tego poczytać książkę, dzięki czemu wyciszymy się i odzyskamy spokój. Ważne jest również to by przed snem nie myśleć o stresujących lub irytujących rzeczach, gdyż wytrącamy się wtedy z równowagi i rozbudzamy, a chodzi o odwrotny efekt. 

Pomocna w szybkim zasypianiu może być również krótka kąpiel w ciepłej, lecz nie nazbyt gorącej wodzie, by nie podnieść przesadnie temperatury naszego ciała. Warto wykorzystać przy niej olejki eteryczne, które pozwolą jeszcze bardziej się zrelaksować.  

Przygotowanie miejsca snu

Problemy ze snem

Często chcąc szybko zasnąć skupiamy się tylko na sobie, a niebagatelną rolę odgrywa także nasze najbliższe środowisko, czyli przygotowanie naszej sypialni. Przed pójściem spać warto dobrze ją przewietrzyć, gdyż dotlenienie organizmu ułatwi zasypianie. Należy zadbać również o komfortowe posłanie, a więc dobranie wygodnej pościeli oraz poszewki. Nie powinna być też zbyt gruba, gdyż problemy z zaśnięciem mogą również wyniknąć z tego, że będzie nam po prostu za gorąco. 

Co zrobić gdy domowe sposoby nie działają? 

W chwili gdy domowe sposoby nie podziałały często sięgamy po tabletki nasenne, lecz nie powinno się ich stosować zbyt często, gdyż zaszkodzą organizmowi. W razie dłuższego występowania takich problemów konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który oceni stan naszego zdrowia i udzieli fachowej pomocy. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Asia on Porady J8.pl

Niestety problem ze snem dopadło i mnie