Podwyżka w pracy – jak się o nią skutecznie starać?

Praca to jeden z nieodłącznych elementów życia dorosłego człowieka. Aktywność zawodowa i zarabianie pieniędzy mają służyć zaspokojeniu naszych podstawowych potrzeb.

Pracując solidnie, liczymy także na to, że z wypłaty będziemy mogli zafundować sobie jakieś rozrywki, które umilą życie lub wyjechać na zasłużony urlop. Co jednak zrobić, jeśli dysponujemy skromnymi funduszami i nie wystarcza nam na wszystko? Sposobem na wyższe zarobki jest znalezienie drugiego etatu lub sprzedanie wartościowych rzeczy.

Nie zawsze jednak jest to możliwe. Innym rozwiązaniem jest próba wywalczenia podwyżki w dotychczasowym miejscu pracy.

Jak poprosić o podwyżkę?

Podwyżka jest decyzją uznaniową. Przełożony może w ten sposób wynagrodzić zasłużonego pracownika, który w ostatnim czasie bardzo się starał i pracował na pełnych obrotach lub przyczynił się do sukcesu firmy. Nie w każdym zakładzie pracy podwyżki są na porządku dziennym.

Zdarza się, że pracujemy u danego pracodawcy długo i wytrwale, lecz on wcale nie wychodzi z propozycją podniesienia naszego uposażenia. W takiej sytuacji można spróbować samodzielnie ubiegać się o podwyżkę. Trzeba to zrobić spokojnie i w wyważony sposób. Gwałtowne emocje nie są w takiej sytuacji dobrym doradcą.

Podczas rozmowy z przełożonym należy zachować spokój oraz wysoką kulturę osobistą, nawet, jeśli rozmowa nie będzie przebiegała zgodnie z naszym życzeniem. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że odpowiedź odmowna jest niestety bardzo możliwa. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. 

W jaki sposób negocjować podwyżkę?

Przede wszystkim do rozmowy z szefem należy się dobrze przygotować. Przed podjęciem negocjacji warto ułożyć sobie w głowie, co konkretnie mamy do przekazania. Prośbę o podwyżkę powinno się ubrać w grzecznościową formę.

W jaki sposób negocjować podwyżkę

Na pewno niedozwolone są wszelkie formy nacisku na pracodawcę czy żądanie podwyżki pretensjonalnym tonem. Najlepiej, gdyby nasza prośba została wsparta rzeczową argumentacją. Z pewnością z drugiej strony padnie pytanie, dlaczego uważamy, że zasłużyliśmy na podwyżkę. Dlatego też powinniśmy sporządzić listę powodów ku temu zawierającą katalog naszych największych atutów i osiągnięć zawodowych.

  Jak zarabiać w domu? Sprawdzone sposoby

Pracodawca może uznać nasze racje za zasadne, lecz mimo to nie przyznać wyższej pensji na przykład ze względu na złą kondycję finansową firmy lub też przyznać podwyżkę w mniejszej kwocie, aniżeli pierwotnie zakładaliśmy. Niewykluczone jednak, że uda nam się osiągnąć cel i otrzymać wyższe wynagrodzenie w takiej kwocie, jaka będzie nas zadowalała. Jeśli nie spróbujemy negocjacji, to się nie przekonamy. 

Jak napisać podanie o podwyżkę?

W dużych przedsiębiorstwach lub korporacjach, gdzie nie wszyscy się znają, a poszczególni pracownicy na co dzień nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z pracodawcą, który może urzędować w innej siedzibie lub być niedostępny bez wcześniejszego uzgodnienia wizyty, trzeba złożyć pisemną prośbę o podwyżkę.

Powinna ona spełniać wymogi formalnego podania, podobnego do pisma składanego, gdy staramy się o urlop lub przyznanie jakichkolwiek świadczeń zakładowych. Niektóre firmy dysponują gotowymi wzorami podań, które wystarczy jedynie wypełnić i złożyć w biurze. W podaniu takim obowiązkowo powinno się znaleźć oznaczenie pracownika oraz osoby, do której jest kierowane pismo.

Koniecznym jest również porządne uzasadnienie naszej prośby. Od niego może zależeć przyznanie bądź nieprzyznanie podwyżki, więc warto się postarać i wskazać racjonalne pobudki. 

Jak uzasadnić prośbę o podwyżkę?

Motywacji do uzyskania wyższych zarobków może być wiele. Wymienia się tutaj argumenty negatywne i pozytywne. Te pierwsze oznaczają przyczyny, które zmuszają nas do tego, aby poprosić o podwyżkę. Można tutaj wymienić np. trudną sytuację rodzinną, utratę pracy przez współmałżonka, chorobę dziecka, wypadki losowe, etc.

Niektórych ludzi życie wręcz zmusza do ubiegania się o dodatkowe pieniądze za pracę. Z kolei przesłanki pozytywne to takie, które powodują, iż uznaliśmy, że zasługujemy na podwyżkę, ponieważ np. mamy spory staż pracy u obecnego pracodawcy a dawno nie podniesiono nam pensji, wykazaliśmy się podczas realizacji danego projektu, klienci firmy byli zadowoleni z naszej obsługi, ukończyliśmy kurs, który podniósł nasze kwalifikacje zawodowe,  lub otrzymaliśmy bardziej wymagające stanowisko pracy, więc uważamy, że powinniśmy adekwatnie więcej zarabiać, itp.

  Czy uroda pomaga odnosić sukcesy?

Niezależnie od tego, jakie są nasze osobiste motywacje, podanie o podwyżkę powinno być spójne, brzmieć logicznie i nie może być napisane chaotycznie czy z błędami, gdyż może to zostać poczytane za brak szacunku do przełożonych.

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

Jeśli pracujemy w kameralnej firmie i mamy dobre kontakty z szefem, nie musimy się bawić w oficjalne pisma. Należy zapytać przełożonego o dogodny moment do rozmowy.

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce

Nikt nie lubi przecież, gdy przeszkadza mu się podczas wykonywania obowiązków zawodowych, spotkań z kontrahentami lub picia porannej kawy. Najlepiej przekazać szefowi, iż mamy do załatwienia pilną sprawę i zapytać, kiedy będzie mógł poświęcić nam czas. Szefowie firm są zazwyczaj bardzo zajęci, więc nie będzie czasu na przydługie wstępy. Rozmowa powinna być konkretna i uprzejma.

Możemy wprost powiedzieć, że potrzebujemy podwyżki i zapytać, czy istnieje taka szansa. Jeśli przełożony będzie chętny do podjęcia negocjacji, można umotywować swą prośbę analogicznie jak w podaniu, lecz w sposób mniej sztywny i oficjalny. 

Jak rozmawiać o podwyżce IT?

Branża IT jest tak prężnie i dynamicznie rozwijającą się gałęzią, że uzyskanie podwyżki może nie być tak trudne, jak w pracy o innym charakterze. IT daje duże możliwości rozwojowe dla każdego, kto się tym zajmuje.

W firmach opartych na technologii informacyjnej liczą się fachowe umiejętności. Osoby posiadające stosowne kwalifikacje mogą liczyć na rozwinięty system premiowania i szerokie pespektywy awansu. Rzetelna wiedza z dziedziny IT otwiera nam pole do negocjowania podwyżek.

W rozmowie o większych zarobkach liczą się wyłącznie odbyte kursy, osiągnięcia na polu zawodowym i nabyte umiejętności, więc prośbę o podwyżkę w branży IT trzeba oprzeć na faktach, bez koloryzowania rzeczywistości. Logiczna argumentacja w większości przypadków przyniesie spodziewany rezultat. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Jagoda on Porady J8.pl

Rozmowa o podwyżce z szefem może być przyjemna:)