Budowa ogrodzenia z roślin

Budowa ogrodzenia to nie zawsze kwestia bezproblemowa. Trzeba to robić zgodnie z obowiązującymi przepisami, by nie przeszkodzić też sąsiadom.

Istnieje wiele sposobów na skuteczne odcięcie się od sąsiadów, a jednym z najlepszych wyborów jest wykorzystanie w tym celu roślinności. Takie ogrodzenie będzie z pewnością pięknie dekorowało ogród i skutecznie osłoni posiadłość od ciekawskich oczu obcych osób i sąsiadów.

Zatem jak odgrodzić się od sąsiada roślinami, żeby obie strony były zadowolone?

Czy można odgrodzić się od sąsiada?

Ogrodzenie dla wielu domowników to bardzo ważny i potrzebny element posesji. Jest szczególnie pożądany przez osoby ceniące sobie maksymalny spokój i prywatność, zarówno od strony ulicy, jak i od sąsiadów.

W dodatku takie zabezpieczenie swojej działki ma ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny domowników. Złodzieje bowiem często zniechęcają się koniecznością pokonania wysokiego muru czy innej osłony.

Od sąsiada można się odgrodzić, spełniając warunki określone w tym zakresie w stosownej ustawie. Podstawową zasadą jest zgoda sąsiada na postawienie ogrodzenia na linii granicy działek. W przeciwnym razie, w uzasadnionych przypadkach, będzie on mógł zgłosić sprawę do sądu i zażądać nawet usunięcia płotu ze swojej części terenu.

Może też na przykład nie życzyć sobie, by elementy roślinne wystawały na jego posesję, Uzyskanie takiej zgody ma też dodatkowy korzystny aspekt – można spróbować dogadać się z sąsiadem, by po równo pokryć koszty odgrodzenia dwóch działek.

Jednocześnie brak chęci dofinansowania budowy ogrodzenia przez sąsiada nie ogranicza jego praw do samego płotu. Ustawa bowiem pozwala na korzystanie z tej konstrukcji obu stronom w takim samym stopniu. Jednak w myśl zapisów Kodeksu cywilnego, sąsiedzi powinni wspólnie ponosić koszty utrzymania czy napraw ogrodzenia.

  Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Warto też pamiętać, by postawione ogrodzenie miało dopuszczoną formę, zarówno jeśli chodzi o jego wysokość, jak i kształt – nie może przeszkadzać sąsiadom w codziennym funkcjonowaniu ani zagrażać bezpieczeństwu ludzi i zwierząt, co dotyczy także tzw. ogrodzeń zielonych.

Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu?

Ogrodzenie w zabudowie szeregowej ma często ogromne znaczenie w kwestii zachowania prywatności – domki są tak blisko siebie, że wielu właścicieli pragnie dokładnie osłonić swoją posesję, by czuć się swobodnie i komfortowo na własnej działce.

Jak odgrodzić się od sąsiada w szeregowcu

Jak więc odgrodzić się od sąsiadów w szeregowcu? Zasady są podobne do tych dotyczących tradycyjnych posesji – kluczowe jest przede wszystkim porozumienie z sąsiadem lub postawienie ogrodzenia tak, by nie przekraczać jego terytorium.

Ogrodzenie nie może też na przykład być zbyt wysokie, by nie zasłaniać sąsiadowi widoczności czy nie ograniczać mu dostępu do światła słonecznego. Za optymalną uznaje się zwykle wysokość, która pozwala sąsiadom na porozmawianie przez płot twarzą w twarz.

W przypadku szeregowców, można je subtelnie rozdzielić żywopłotem, który jednak obie strony powinny regularnie pielęgnować. Tylko wtedy ogrodzenie będzie estetycznie i spełni swoje zadanie. Można też zdecydować się na bardziej tradycyjny płot, obok którego posadzone zostaną specjalnego gatunku pnące rośliny.

To również bardzo efektywny rodzaj ogrodzenia, który wprowadzi do ogrodu mnóstwo klimatu. Doskonale też będzie się prezentować dodatek do płotu w postaci donic z wybraną rośliną, jak na przykład trawa dekoracyjna czy drzewka iglaste.

Czy można ogrodzić działkę ROD?

Wielu właścicieli rodzinnych ogródków działkowych zastanawia się, czy odgrodzić swoją część, by poczuć się bardziej prywatnie podczas odpoczynku od zgiełku miasta. Według Polskiego Związku Działkowców, zagospodarowane konkretnej działki musi być zgodne z planem zagospodarowania całego ogrodu.

W dodatku działkowiec nie może ingerować w infrastrukturę tej przestrzeni. Dlatego zabronione jest na przykład stawianie bram czy furtek w ogrodzeniu zewnętrznym ogrodu. Natomiast w ramach własnej działki, można ją ogrodzić w sposób nieprzeszkadzający innym użytkownikom terenów dookoła, by nie naruszać zasad współżycia społecznego.

  Jak hodować różę jerychońską?

Warto też pamiętać, że ogrodzenie działkowe nie może przekraczać wysokości jednego metra. W dodatku musi być ażurowe i zakazane jest wykorzystanie jakichkolwiek ostrych elementów czy drutu kolczastego. Działkę ROD można też odgrodzić żywopłotem do wysokości jednego metra, jednak należy wówczas uzyskać pisemną zgodę sąsiada.

Wyjątkiem w przypadku wysokości ogrodzenia jest jej część pokrywająca się z brzegiem całego obszaru ogródków, który nie graniczy z żadnym innym użytkownikiem. Wtedy dopuszczalne jest postawienie płotu do wysokości 2 metrów.

Jak odgrodzić się od sąsiada na działce ROD?

Aby w sposób legalny odgrodzić się od sąsiada na działce ROD, trzeba to zrobić zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Działkowców. Dlatego taką działkę można osłonić jedynie ażurowym płotem o wysokości do jednego metra.

Może to być również tradycyjna, choć mniej estetyczna, siatka metalowa. Warto wtedy nadać jej nieco walorów wizualnych, sadząc pod siatką rośliny pnące czy nawet kwiaty ozdobne. Należy jednak pamiętać, że wszelką roślinność można posadzić jedynie wewnątrz swojej działki, a nie po zewnętrznej stronie ogrodzenia.

Jak odgrodzić się od sąsiada na działce ROD

Ciekawym pomysłem będzie też posadzenie żywopłotu po uzyskaniu zgody od sąsiada. To wspaniała ozdoba w miejscu ogrodzenia, która szczególnie sprzyja naturalnemu klimatowi panującemu na takich działkach. O żywopłot jednak trzeba regularnie dbać, by nie szpecił okolicy.

Taki rodzaj osłony swojej działki jest sam w sobie dekoracją, ale można całość wzbogacić dodatkowo kwiatami u nasady czy ozdobnymi trawami. Warto jednocześnie pamiętać, by sprawdzić najpierw listę roślinności zabronionej do sadzenia, jaką jest na przykład mak. W dodatku przy granicy działki nie można sadzić wysokich drzew i krzewów.

Trzeba też zwracać uwagę na rozrastanie się roślinności przy ogrodzeniu. Według zasad panujących na ogródkach działkowych, żadne gałęzie nie mogą wystawać poza granice działki. W przeciwnym razie właściciel terenu będzie wezwany do ich ścięcia.

  Jak odgrodzić się od sąsiada?

W razie niedotrzymania wyznaczonego na to terminu, sąsiad będzie mógł bez problemu samodzielnie odciąć takie wystające gałęzie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Mateusz on Porady J8.pl

Bardzo skuteczne sposoby na odgrodzenie się od sąsiadów.