Uprawa borówki amerykańskiej

Jako roślina wrzosowata, borówka amerykańska ma szczególne wymagania co do stanowiska. Nie oznacza to jednak, że ich uprawa jest trudna. Na co należy zwrócić uwagę przy sadzeniu, aby wyhodować zdrowe i smaczne borówki?

Właściwe miejsce i gleba

W przypadku borówki uprawnej należy wybrać w ogrodzie miejsce w pełni nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. Światło słoneczne wspomaga tworzenie się kwiatów, dojrzewanie i smak jagód. W środowisku naturalnym borówka amerykańska rośnie na wrzosowiskach, w lasach i na torfowiskach o niskiej wartości pH. Roślina źle znosi suszę i zarówno brak wody.

Z kolei podtopienia mogą już po krótkim czasie doprowadzić do obumarcia wrażliwych, drobnych korzeni. Dlatego należy bezwzględnie zwrócić uwagę na odpowiednie warunki glebowe i wystarczające zaopatrzenie w wodę.

Wiele roślin uprawianych w ogrodzie preferuje glebę o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego, ale borówki, jako rośliny bagienne, są dobrze przystosowane do gleb kwaśnych.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Idealny odczyn pH powinien wynosić od 4,0 do 5,0. Gleby ogrodowe zazwyczaj nie są wystarczająco kwaśne – warto więc rozważyć wykopanie większego dołka i posadzenie krzewu borówki w odpowiednim podłożu. Można również poprawić warunki glebowe, np. poprzez dodanie kory, trocin lub rozdrobnionego drewna miękkiego.

Beztorfowe podłoże do rododendronów łączy w sobie wszystkie te składniki i dlatego jest łatwym sposobem na stworzenie możliwie najlepszego siedliska dla krzewu borówki amerykańskiej. Ponadto gleba powinna być dobrze napowietrzona i mieć wysoką zawartość próchnicy. Z kolei gleby wapienne nie nadają się do wydajnej uprawy borówki.

Kiedy należy sadzić borówki?

Jesień (październik/listopad) okazuje się idealnym czasem na sadzenie borówek. W ten sposób krzew będzie miał wystarczająco dużo czasu przez zimę, aby powoli przyzwyczaić się do nowego miejsca. Borówki można jeszcze zasadzić wczesną wiosną, od marca do kwietnia.

  Jakie rośliny do ogrodu są modne?

Jaki jest najlepszy sposób sadzenia borówki amerykańskiej?

Do sadzenia najlepiej używać dwu lub trzyletnich młodych roślin z licznymi rozgałęzieniami i dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. W tym celu można kupić odpowiedni materiał nasadzeniowy lub wyhodować własne młode rośliny z sadzonek.

Przy sadzeniu borówki amerykańskiej ważne jest zapewnienie wystarczającej ilości miejsca, aby krzew mógł się dobrze rozwijać. W tym celu należy wykopać obfity dół do sadzenia o głębokości około 60 cm i szerokości 1 m. Taka głębokość jest wystarczająca, ponieważ borówka ma bardzo płytki system korzeniowy.

Krzew powinien być posadzony około 5 cm głębiej niż w szkółce, aby ułatwić tworzenie się nowych pędów u podstawy. Dołek najlepiej wypełnić specjalną ziemią do borówek lub rododendronów. W przypadku sadzenia kilku młodych krzewów borówki w ogrodzie należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi. Zwykle jest to od 1,5 do 2 m.

Borówka amerykańska

Aby utrzymać kwaśny odczyn gleby, należy dodatkowo zastosować ściółkę z igliwia, liści i kory. Zapewni to również składniki odżywcze w dłuższej perspektywie. Warstwa mulczu z tych materiałów organicznych powstrzymuje również chwasty i zmniejsza wysychanie gleby. Ze względów ekologicznych należy zasadniczo unikać stosowania torfu. Do podlewania krzewów najlepiej nadaje się deszczówka o niskiej zawartości wapna.

Przy wyborze nawozów należy również wziąć pod uwagę wymagania borówki względem gleby. W specjalistycznych sklepach dostępne są specjalne nawozy nisko wapniowe, które są dostosowane do potrzeb krzewów jagodowych.

Sadzenie borówek w doniczce?

Wspaniałym sposobem na samodzielną uprawę borówek amerykańskich bez kopania dołków jest ich uprawa w doniczce. Główną zaletą tej metody jest pewność, że roślina nie będzie miała kontaktu z wapnem, a gleba pozostaje stale kwaśna.

Należy użyć możliwie najszerszego pojemnika o głębokości co najmniej 60 cm i wypełnić donicę glebą o odpowiednich właściwościach, wymienionych powyżej. W przypadku uprawy borówki w doniczkach należy jednak pamiętać o tym, aby gleba była stale wilgotna, ponieważ w doniczkach łatwiej ulega wysuszeniu niż na zewnątrz.

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Polecam on Porady J8.pl

Polecam tą borówką, bo bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Fajny owoc i bardzo smaczny.

by Jarecki on Porady J8.pl

Jaka odmiana borówki jest najzdrowsza?