Spis treści artykułu
Niezdrowy styl jedzenia a oczyszczanie jelit
Nasza codzienna dieta oparta jest na produktach zawierających oczyszczoną białą mąkę, niezdrowe tłuszcze, czerwone mięso i dania smażone. Bardzo często zapominamy nie tylko o wzbogaceniu jej o warzywa i owoce, ale również o jedzeniu ryb i tłuszczy pochodzenia roślinnego.
Jakby tego było mało pomijamy odpowiedni stopnień nawodnienia. Nasz niezdrowy styl jedzenia przekłada się nie tylko na kiepskie samopoczucie, ale również wpływa niekorzystnie na pracę naszych jelit powodując zaleganie w nich złogów kałowych.
Jaki wpływ na nasz organizm mają złogi kałowe?
Najnowsze badania mówią wprost, że osoby które mają źle zbilansowaną dietę mają również problemu z regularnym wypróżnianiem. Ta sytuacja przyczynia się bezpośrednio do zalegania złogów kałowych w jelitach. Statystycznie rzecz ujmując mogą one ważyć od 5 kg lub więcej.
Obecność złogów kałowych w naszych jelitach powoduje nagromadzenie w organizmie szkodliwych toksyn odpowiedzialnych między innymi za:
- zaburzenia związane z trawieniem
- bóle i dyskomfort w obrębie jamy brzusznej
- uczucie zgagi i pojawienie się refluksu
- wzdęcia
- zaburzenia apetytu
- mdłości
- uczucie zmęczenia i osłabienia
- problemy natury skórnej
- spadek odporności organizmu.
Co wpływa na częstotliwość wypróżnień?
Regularność i częstotliwość wypróżnień jest sprawą indywidualną. Zakłada się jednak, że jeśli pacjent nie odda stolca pięć razy w tygodniu, to jest to jednoznaczne z faktem, że cierpi na zaparcia.
Regulacja wypróżnień determinowana jest przez kilka istotnych czynników do których z całą pewnością możemy zaliczyć:
- ilość wody wypijanej w ciągu dnia
- obecność błonnika pokarmowego w naszej diecie
- prawidłowe funkcjonowanie mikroflory bakteryjnej obecnej w jelitach
- regularność i wielkość spożywanych posiłków.
Kilka słów na temat błonnika pokarmowego i jego wpływu na oczyszczanie jelit.
Niezwykle pomocny w likwidacji złogów kałowych jest błonnik pokarmowy z wysoką zawartością celulozy i hemicelulozy, które odpowiedzialne są za przyśpieszenie procesów oczyszczenia naszych jelit.
Źródłem bogatym w zawartość naturalnego błonnika są:
- nasiona i ziarna roślin
- pestkowe owoce
- orzechy włoskie
- kasza gryczana oraz kasza jęczmienna
- produkty zbożowe w formie płatków i otrębów
- ryż brązowy i dziki.
Suszone owoce również obfitują w błonnik pokarmowy. Szczególnie pomocne w oczyszczaniu jelit są figi, śliwki oraz daktyle. W naszej diecie nie powinno również zabraknąć produktów mlecznych oraz kiszonek warzywnych, gdyż to właśnie one stymulują florę bakteryjną jelit.
Na kondycję naszych jelit wpływa także proces przygotowania dań do spożycia. Przy oczyszczaniu najlepiej sprawdzają się surowe warzywa i owoce, pełnoziarniste makarony oraz wspomniane już rodzaje kaszy i odmiany ryżu.
Oczyszczanie jelit za pomocą naparów ziołowych
Poszukując wiedzy na temat oczyszczania jelit ze złogów kałowych siłą rzeczy trafiamy na informacje o lewatywach, wlewkach doodbytniczych oraz tabletkach i czopkach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że oczyszczanie organizmu nie musi być dyskomfortowe i inwazyjne. Można przecież zastosować naturalną i bezpieczna alternatywę w postaci ziołowych naparów. W celu oczyszczenia jelit ze złogów kałowych szczególnie zaleca się stosowanie:
- babka płesznik jej nasiona zawierają kwas uronowy, arabiozę, ksylozę, a także tłuszcze roślinne, garbniki, akubinę oraz fitosterole. Ziarenka tej rośliny chłoną wodę wraz ze znajdującymi się w jelitach toksynami i złogami. Nasiona babki wydzielają specjalny śluz, który powoduje usprawnienie procesu związanego z usuwaniem złogów. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że babka płesznik poprawia także perystaltykę naszych jelit.
- siemię lniane jego nasiona zawierają wiele cennych składników w postaci: kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy E, kwasu askorbinowego, substancji śluzowych, lignanów oraz pierwiastków mineralnych. Dodatkowo jest naturalnym źródłem błonnika. Podobnie do ziaren babki, siemię także oczyszcza organizm z toksyn i złogów.
- babka jajowata jej nasiona zawierają pochodne kwasów genipozydowego, epiloganinowego i arboreskozydowego, asperulozydu, aukubiny, gardozydu, katalpolu oraz fenyloetanoidów. Zawartość błonnika powoduje, że babka jajowata wywiera korzystny wpływ na jelita jednocześnie skutecznie je oczyszczając.
Podsumowanie oczyszczanie jelit
Warto podkreślić, że najszybsze i najlepsze efekty w oczyszczaniu jelit ze złogów kałowych przyniesie równoczesne stosowanie naparów ziołowych, odpowiedniego nawodnienia oraz zrównoważonej diety.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
owiele lepiej się czuję po oczyszceniu jelit, mniej napuchnięty jestem w skrócie
po oczyszczeniu jelit np. ze złogów czuję się o wiele lepiej..
Miałem problemy ze złogiem w jelitach. Specjalna dieta i wszystko gra.