Jak w prawidłowy i bezpieczny sposób czyścić uszy

Większość z nas zadaje sobie zapewne pytanie jak w prawidłowy i bezpieczny sposób czyścić uszy, aby nie podrażnić ani ucha zewnętrznego, ani ucha środkowego? Gromadząca się w uszach woskowina kojarzy się na ogół z wątpliwą higieną i koniecznością jej usuwania.

Ważne, aby wiedzieć, że powstawanie tej żółtawej wydzieliny jest to proces całkowicie naturalny, a woskowina ma za zadanie chronić nasz przewód słuchowy oraz błonę bębenkową. 

Co istotne uszy nie wymagają nadzwyczajnych zabiegów higienicznych, bowiem mają zdolności samoczyszczące, jednak aby były zdrowe warto o nie regularnie dbać. Co robić, a czego unikać podczas mycia uszu?

Jak pozbyć się woskowiny z uszu?

Łatwo można się zorientować, że w uchu zalega woskowina. Pierwszym objawem tworzenia się czopy woskowinowego jest uczucie przytkania. Dzieje się tak, ponieważ woskowina po dostaniu się wody do ucha zaczyna pęcznieć.

Jak pozbyć się woskowiny z uszu

Kolejną wskazówką, że w uchu zalega zbyt dużo woszczyny są pojawiające się szumy uszne, niedosłuch oraz dolegliwości bólowe. Czop woskowinowy można spróbować usunąć samodzielnie.

W tym celu należy zaopatrzyć się w dostępną w aptece parafinę lub inne przeznaczone do tego celu preparaty w kroplach bądź w aerozolu.

Dobrze jest widzieć, że zastosowanie wyżej wymienionych środków może spowodować nasilenie się niedosłuchu, bowiem olejek także może spowodować spęcznienie woskowiny.

W takim wypadku należy wykazać się cierpliwością, a po krótkim czasie od aplikacji woskowina powinna zacząć samoistnie wypływać z ucha. Wspomniane preparaty mogą być stosowane profilaktycznie, nie częściej jednak jak dwa razy w tygodniu.

Jak czyścić uszy w środku?

Ze względu na korzystne dla zdrowia właściwości woskowiny wszelkie zabiegi higieniczne uszu należy wykonywać niezwykle ostrożnie. Regularna pielęgnacja wejścia do przewodu słuchowego jest w zupełności wystarczająca. 

Podczas wykonywania tej czynności higienicznej należy jednak pominąć patyczki kosmetyczne. Choć utarło się, że patyczki kosmetyczne służą do usuwania woskowiny z wnętrza ucha, w rzeczywistości ich zadanie polega jedynie na czyszczenia zewnętrznej części ucha.

Warto podkreślić, że ich stosowanie doprowadzić może do wzmożonej produkcji i upychania woszczyny, co w konsekwencji może doprowadzić do utworzenia się korka (czopy) woskowinowego w uchu.

Taki stan może prowadzić do podrażnień lub zapalenia. Niewłaściwe, zbyt głębokie włożenie patyczka kosmetycznego do ucha może spowodować uszkodzenie błony bębenkowej.

Taka perforacja we wspomnianej błonie jeśli nie zagoi się samoistnie może wiązać się koniecznością leczenia operacyjnego. Może się również zdarzyć, że zsunięty z patyczka wacik może utknąć w uchu na tyle głęboko, że konieczne będzie jego usunięcie przez lekarza specjalistę.

Najprostszą metodą dbania o uszy jest umycie ich ciepłą wodą stosując łagodny środek myjący o neutralnym pH, np. mydło. Najwygodniej robić to podczas kąpieli używając w tym celu wody z prysznica. Należy uważać, aby w prysznicu nie był  ustawiony mocny strumień.

W ten sposób uchronimy delikatną błonę bębenkową. Do takiego zabiegu powinno się zastosować wodę w temperaturze 37 stopni Celsjusza. Najlepszą techniką mycia uszu w czasie kąpieli jest pochylenie głowy w jedną stronę i skierowanie strumienia wody na ucho przez kilkanaście sekund.

Następnie, w podobny sposób postępujemy z drugim uchem. Po takim zabiegu należy dokładnie ususzyć czystym, miękkim ręcznikiem małżowiny uszne oraz wyjścia do przewodów słuchowych.

Jak laryngolog czyści uszy?

W przypadku wystąpienia długotrwałego zatkania ucha bądź innych dolegliwości, w tym bólowych, konieczne jest zwrócenie się o pomoc do laryngologa, czyli do lekarza specjalisty od uszu.

Laryngolog, po wcześniejszym sprawdzeniu stanu przewodu słuchowego zewnętrznego, dobierze odpowiednie działania. W lżejszych przypadkach lekarz może dokonać zabiegu irygacji, czyli płukania ucha ciepłą wodą przy pomocy strzykawki.

Jak laryngolog czyści uszy

Wytworzone przez strzykawkę ciśnienie powinno spowodować wypłynięcie korka. Natomiast w cięższych przypadkach laryngolog będzie musiał dokonać czyszczenia ucha przy pomocy ssaka i haczyków. Zabieg taki jest wykonywany pod kontrolą otoskopu. 

Bezpośrednio przed wizytą u laryngologa zaleca się zastosowanie preparatów, które mają za zadanie wstępne zmiękczenie woszczyny, aby ułatwić usunięcie stwardniałego czopa. Nierzadko zdarza się, że w celu usunięcia zalegającej woskowiny konieczne jest zastosowanie kilku metod w czasie jednej wizyty lub w określonych odstępach czasowych.

Ze względu na możliwości wystąpienia przeciwwskazań lub ryzyko wystąpienia powikłań wyboru najlepszej metody czyszczenia uszu dokonuje lekarz laryngolog.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Przemysław on Porady J8.pl

A co powiecie o świecowaniu uszu?