Spis treści artykułu
Plusy i minusy obu rozwiązań
Każdy, kto planuje lub planował budowę domu stoi przed wyborem odpowiedniego rozwiązania. Zarówno dom murowany, jak i ten z prefabrykatów, mają swoje wady oraz zalety. Zwolennicy domów murowanych chwalą je za trwałość oraz solidność konstrukcji.
Ich przeciwnicy, czyli zwolennicy domów z prefabrykatów wychodzą na przeciw i mówią, że w ich domu można zamieszkać już w ciągu kilku miesięcy. Która opcja jest lepsza?
Różnica między domem z prefabrykatów a domem murowanym
To, co odróżnia dom z prefabrykatów od domu murowanego to niewątpliwie wykonanie. Pierwsza opcja polega na połączeniu ze sobą gotowych elementów, takich jak gotowe ściany, stropy oraz ogromne panele. Wszystkie elementy zostają ze sobą łączone na placu budowy i tak powstaje nasz dom.
Bardzo dużą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności składowania elementów na placu przez czas trwania poszczególnych etapów budowy. Dodatkowym plusem jest brak odpadów, które z kolei powstają podczas budowania domu murowanego. Na rynku mamy 3 rodzaje prefabrykatów.
Są to prefabrykaty z drewna klejonego, betonowe oraz połączenie tych dwóch opcji – prefabrykaty betonowo – drewniane. Natomiast dom murowany wykonywany jest najczęściej z cegieł oraz pustaków.
Czas budowy domów
Przy podejmowaniu decyzji o tym z jakich materiałów wykonać dom, warto zwrócić uwagę na czas budowy. Budowa domu murowanego trwa zazwyczaj od 2 do 3 lat, w zależności od panujących warunków pogodowych. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie dom powstaje nawet w ciągu roku.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku domu z gotowych elementów. Na budowę nie ma wpływu pogoda i dom powstaje do maksymalnie kilku dni. Do tego należy doliczyć czas wykończenia, który zajmuje przeciętnie kwartał. Różnica w czasie budowy jest znacząca i nie ma wątpliwości, która z opcji wygrywa to starcie.
W domu wykonanym z gotowych elementów można zamieszkać w ciągu trzech miesięcy, ale wiąże się to z większymi nakładami finansowymi skumulowanymi w bardzo krótkim czasie.
Trwałość materiałów oraz energooszczędność domu
Murowany dom jest bardzo trwały. Dzięki użytym do budowy materiałom zapewnia też niezwykle dużą izolację termiczną. Jednak obecnie stosowane rozwiązania w produkcji prefabrykatów zapewniają również bardzo trwałe rozwiązania, które zastosowane podczas budowy mogą wykazać się trwałością zbliżoną do produktów używanych podczas budowy domu murowanego.
Dom wykonany z prefabrykatów nagrzewa się szybciej, ale za to bardzo powoli traci ciepło. Niewątpliwym plusem, który znowu wyróżnia dom prefabrykatowy jest koszt jego utrzymania. W rocznym przeliczeniu może okazać się, że koszty energii są nawet do 75% niższe niż w przypadku domu z cegieł.
Wykonanie domów
Nie znajdziecie w Polsce zbyt wielu firm, które decydują się na budowę domów z prefabrykatów. Skutkiem tego jest wciąż bardzo mała popularność tej metody budowy, która prowadzi z kolei do małego doświadczenia firm pracujących w tej branży.
Zdecydowanie łatwiej znaleźć firmę, która zbuduje dom murowany i posiada w tym wieloletnie doświadczenie. Szukając firmy warto przejrzeć jej historię, zobaczyć domy, które wykonała oraz zapoznać się ze wszystkimi uzyskanymi certyfikatami.
Wykonanie domu z prefabrykatów to bardzo wymagające zajęcie, ponieważ działka powinna być odpowiednio duża oraz powinna posiadać dobry i łatwy dostęp, aby można bez problemu dostarczyć wszystkie składowe budynku. W budowie uczestniczą dość duże maszyny oraz dźwig, które muszą pomieścić się na placu.
Koszty budowy
Nie ma co ukrywać – koszt budowy domu z prefabrykatów znacznie przewyższa koszt budowy domu murowanego. Ma na to wpływ kilka czynników, a głównym z nich jest koszt materiałów potrzebnych do budowy oraz konieczność wynajęcia ekipy specjalistów, która zbuduje fundamenty pod dom wykonany z prefabrykatów.
Warto więc pokusić się, aby wybrana przez nas firma przedstawiła nam dokładny kosztorys. Ciekawym pomysłem jest również udanie się do firm zajmujących się budową obu tych domów i porównanie kosztorysów. Pozwoli to nam na wybranie najciekawszej i korzystniejszej oferty. Nie tylko chodzi tutaj o cenę materiałów i budowy domu, ale również o przyszłe koszty utrzymania.
W domu wykonanym z gotowych elementów można zamieszkać w ciągu trzech miesięcy, ale wiąże się to z większymi nakładami finansowymi skumulowanymi w bardzo krótkim czasie. Bez odpowiedniej płynności finansowej, budowa może zakończyć się fiaskiem.
Projekt wymarzonego domu
Należy pamiętać, że dom budowany z gotowych elementów nie jest ograniczany w żaden sposób kształtem. Podobnie jak dom murowany, może on być wykonany tak naprawdę pod każdego klienta i bez względu na jego marzenia architektoniczne.
Firmy działające w tej branży dość często idą klientom na rękę realizując nawet najbardziej wybujałe pomysły i marzenia, dostosowując je do swoich możliwości i oferowanych technologii. Architekt projektujący dom potrafi dobrać rozwiązanie tak, aby obie strony były zadowolone.
Podsumowując, obie opcje są opłacalne, ale wszystko zależy od naszych potrzeb. Szybkość budowy, energooszczędność domu, a także dość łatwe nagrzewanie go i utrzymywanie wyprodukowanej energii to główne zalety domu zbudowanego z prefabrykatów.
Jeżeli jednak zależy nam na tradycyjnym budowanie domu to może on wykazać się bardzo solidnym wykonaniem i trwałą konstrukcją, która zapewni nam mieszkanie na długie lata. Niezaprzeczalnie, główną wadą domu z prefabrykatów jest cena jego wykonania.
Nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na aż tak drogą inwestycję tym bardziej, że nie można budowy podzielić na etapy, a brak płynności finansowej całkowicie psuje marzenia o postawieniu takiego domu.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
no to mamy o czym myśleć
Budowa domu z prefabrykatu to oszczędność czasu i pieniędzy.