Spis treści artykułu
Statua Wolności i klamka do drzwi – co je łączy?
Pierwsze wyroby z mosiądzu wytwarzano już w X wieku przed naszą erą, czyli w epoce brązu. Odlewano z niego broń, okucia, naczynia i ozdoby.
W naszych współczesnych domach mosiądz jest również obecny. Produkuje się z niego … okucia, naczynia i ozdoby.
Jak widać, zastosowanie mosiądzu nie zmieniło się przez tysiąclecia. Mało tego, ten rewelacyjny stop metali cynku i miedzi przez stulecia znalazł wiele innych zastosowań – robione są z niego pokrycia dachowe, bramy a nawet pomniki. Mosiądzem pokryty jest najsłynniejszy pomnik świata – nowojorska Statua Wolności.
Dachy kościołów, Statua Wolności, stare bramy mają charakterystyczny kolor- zielonkawy i omszały. To patyna, czyli śniedź, która powstaje na skutek utleniania się metali pod wpływam ciepła i zanieczyszczeń.
Nasze domowe ozdoby i sprzęty też ulegają temu procesowi. Z biegiem czasu tracą piękny blask w kolorze różowego złota. Co zrobić, żeby go odzyskać?
Sposobów na przywracanie świetności przedmiotom z mosiądzu jest kilka, a wszystkie potrzebne produkty znajdują się domowej kuchni i łazience.
• soda oczyszczana i folia aluminiowa.
Dobry sposób na czyszczenie małych przedmiotów – figurek, ozdób, biżuterii z mosiądzu, małe talerzyki, spodki, dzbanuszki itp.)
Naczynie należy wyłożyć folią aluminiową. Przygotować roztwór z sody oczyszczanej i gorącej wody (ok 80 gramów na litr gorącej wody). Włożyć do przygotowanego naczynia mosiężne przedmioty, Zalać roztworem. Od czasu do czasu lekko poruszać. W zależności od stopnia zabrudzenia, proces należy powtarzać aż do uzyskania oczekiwanego efektu.
Po wyjęciu przedmioty należy dokładnie wytrzeć do sucha – wilgoć powoduje szybkie śniedzenie.
Cytryna i kwasek cytrynowy wyczyszczą mosiądz
- przekrojoną cytryną natrzyj przedmiot i wytrzyj do sucha przedmiot. Lekkie polerowanie można uzyskać przy posypaniu cytryny bardzo miałką solą.
- kwasek cytrynowy (25 gramów) należy rozpuścić w gorącej wodzie i podobnie, jak w metodzie z sodą oczyszczaną, po kilku lub kilkunastu minutach wyjąc przedmiot i wytrzeć do sucha.Nie ma potrzeby wykładać miski folią aluminiową.
- ta sama metoda, która jest wskazana przy czyszczeniu sodą oczyszczaną. Nie ma potrzeby wykładania miski folią aluminiową
- ketchup Tak, przyprawa stosowana do pizzy i zapiekanek znakomicie nadaje się do czyszczenia mosiądzu. Polecana przy dużych powierzchniach – okapy, tace, abażury. Przyprawę należy nanieść, rozsmarować na czyszczonej powierzchni za pomocą miękkiej ściereczki. Warto odczekać godzinę – półtorej.Po tym czasie zetrzeć maż, można zmyć wilgotną ściereczką nasączoną delikatnym środkiem myjącym i wypolerować do sucha.
- pasta do zębów – zalecana do czyszczenia np. mosiężnych klamer lub okuć w meblach. Zawsze tam, gdzie jest ryzyko pobrudzenia materiału dookoła. Pastą czyści się podobnie, jak ketchupem. Również tu trzeba zadbać o wytarciu do sucha. Uwaga: pasta nie może być z granulkami.
W sprzedaży dostępne są środki chemiczne dedykowane specjalnie do czyszczenia mosiądzu. Można z nich skorzystać, lecz ich wadą zazwyczaj bywa cena i ostry, gryzący zapach. Po ich użyciu należy również pamiętać o dokładnym suszeniu.
Dwie zasady, o których trzeba pamiętać czyszcząc mosiądz:
- do czyszczenia mosiądzu nie należy używać szczotek, twardych gąbek, proszku. Jeżeli sol, to bardzo miałka, a pasta do zębów bez granulat. Mosiądz jest miękki, więc niezwykle łatwo go porysować.
- czyszczone przedmioty za każdym trzeba dokładnie wytrzeć do sucha. Najdrobniejsza kropla po wyschnięciu pozostawia ślad lub brzydkie zacieki, a wilgoć ciemniejące smugi.
Polerowanie – czyszczenie przedmiotów z mosiądzu
To ostatni etap czyszczenia przedmiotów z mosiądzu. Nie jest obowiązkowy, lecz warty uwagi. Wypolerowana taca lub ozdoba będzie dłużej lśnić pięknym blaskiem, jeżeli wypolerujemy ją miękką szmatką lub zgniecioną, zmiękczoną w rękach gazetą.
Można też stosować samo polerowanie, do zachowania pięknego blasku i unikać częstego czyszczenia.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Radzę uważać na to jakiego narzędzia używamy do tego czyszczenia, bo łatwo zarysować powierzchnię mosiądzu (jest dość miękki).
Ja stosuję środek chemiczny daje bardzo dobry efekt koszt preparatu kosztuje 30 zł jest bardzo wydajny.