Latem nie tylko upał potrafi dać się we znaki. Uciążliwe są również owady, które fruwają, bzyczą i kąsają. Najbardziej znienawidzone z nich muchy i komary potrafią bez problemu wlecieć nam do domu i uprzykrzać życie. Komary zazwyczaj wlatują wieczorem do światła. Mucha zaś może wpaść do mieszkania o każdej porze dnia.

Często chowają się one przed ochłodzeniem i deszczem, ale również czują nasze jedzenie. Nie ma nic bardziej obrzydliwego niż spacerująca po stole czy chlebie mucha, która zostawia swoje odchody, a może i złożyć jaja. To nie wszystko.

Muchy są zawsze tam, gdzie śmierdzi, najlepiej zgnilizną. Mnóstwo spotkamy ich w kurniku czy oborze przy zwierzętach i ich odchodach. Uwielbiają też śmieci i padlinę. Potem wlecą nam do domu i chodzą po jedzeniu. Odbiera apetyt, prawda? Za wszelką cenę chcemy więc pozbyć się takich niechcianych gości z mieszkania. Pytanie tylko: jak? Jest na to kilka sposobów.

Moskitiera – czyli lepiej zapobiegać

W czasie upałów nie sposób wytrzymać bez otwarcia okien. Tymczasem otwarte okno to wręcz zaproszenie dla niechcianych gości. Na szczęście jest sposób na to, aby ich uniknąć. Wystarczy założyć na okna moskitiery. Są to specjalne siatki o drobnych oczkach, dzięki którym nawet komar nie wleci do domu i można nawet spać przy otwartym oknie, wpuszczając do mieszkania przynoszący ulgę po upalnym dniu nocny chłód.

Niestety, moskitiery nie założymy w drzwiach wyjściowych, więc wychodząc z domu lub wchodząc możemy wpuścić jakiegoś intruza. Jeśli chcemy aby drzwi były cały czas otwarte, warto powiesić w nich firankę lub jakąś zasłonę, która zmniejszy prawdopodobieństwo niechcianej wizyty. 

Łapka na muchy jako skuteczna łapka na muchy i inne owady

To bardzo popularny sposób pozbywania się owadów z domu. Uderzenie sprawia, że owad ginie na miejscu, jednak często zdarza się, że udaje mu się uciec. Takie polowanie nie jest więc najłatwiejsze. Ponadto wadą takiego zabijania much, a tym bardziej komarów, które bywają czasem opite już czyjąś krwią, jest to, że zostają po nich plamy. Z gładkiej powierzchni stołu, szafki czy płytek łatwo plamę zetrzeć, ale ze ściany jest to praktycznie niemożliwe. 

Lepy na muchy

Dobrym sposobem na pozbywanie się natrętnych much są lepy. Zawierają one kleistą substancję mającą specyficzny zapach przyciągający muchy, które się przyklejają i giną.

Lepy zawiesza się zwykle w miejscach, w których jest to możliwe. Trzeba pamiętać jednak o tym, żeby powiesić je na odpowiedniej wysokości, by nie zawadzić głową, bo przykleją nam się włosy. Miejsce nie może być także dostępne dla kotów jeśli są one w domu. Lepy znakomicie sprawdzą się w budynkach gospodarczych ze zwierzętami. 

Środki chemiczne zawsze skuteczne

Odstraszacze na muchy

Istnieją również środki chemiczne, które są trujące dla owadów, takie jak na przykład Muchozol. Są one jednak szkodliwe również dla ludzi i innych zwierząt. Najlepiej nie używać ich w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli są w nim dzieci i zwierzęta. Środek należy stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najlepiej rozpylać go w specjalnej masce na twarzy. Po przeprowadzonym zabiegu należy na jakiś czas opuścić spryskane pomieszczenie.

Niestety środki chemiczne działają zazwyczaj krótko, bo rozchodzą się w powietrzu. Jeśli już musimy stosować chemię, warto zainwestować w buteleczki z substancjami, które wystarczy postawić na przykład na parapecie. Warte uwagi są również odstraszacze lub preparaty likwidujące owady wpinane do gniazdka elektrycznego.

Odstraszające zapachy na muchy

Muchy nienawidzą wprost niektórych zapachów uwielbianych z kolei przez nas. Warto więc stosować świece zapachowe, czy niektóre, mocno pachnące przyprawy, takie jak czosnek czy pieprz cayenne, a nawet cynamon. Bardzo pomocne będą również rośliny o mocnych zapachach, a więc mięta, lawenda lub eukaliptus. Świetne działanie mają też olejki eteryczne. Pomóc więc mogą różne odświeżacze powietrza, które stosujemy często dla ładnego zapachu w domu. 

Lampy owadobójcze

Lampy są coraz popularniejszym sposobem na owady i jednym z najskuteczniejszych, ale też najdroższych. Kojarzą się głównie z balkonami i tarasami, lecz producenci stworzyli wiele modeli, których można z powodzeniem używać w pomieszczeniach.

Lampy takie są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla zwierząt i dzieci. Taka lampa nadaje się z powodzeniem do obory lub kurnika, gdy chcemy ulżyć nękanym przez muchy zwierzętom. Jak to działa? Lampa wabi owady specjalnym światłem, po czym gdy się zbliżą, razi je prądem. 

Własne pułapki na muchy

Świetnym sposobem na pozbycie się owadów bez ponoszenia kosztów finansowych, jest pułapka na muchy, którą można wykonać samemu w domu. Znakomicie nadaje się do tego na przykład ocet jabłkowy, który ma specyficzny, mocny zapach. Wlewamy go do słoika i przykrywamy przezroczystą folią, w której robimy otwory na tyle duże, by mucha tam wleciała.

Następnie stawiamy pułapkę w dowolnym miejscu. Dobrym pomysłem jest także podobna pułapka, ale z przynętą w postaci jakiegoś gnijącego owocu lub warzywa. Dla takiej pułapki trudniej jednak znaleźć odpowiednie miejsce ze względu na uciążliwy smród. Do takiego słoika można włożyć także syrop lub miód, do którego muchę przyciągnie słodki zapach. Taka mucha już nie wyleci, gdyż cała się oklei.

Zamiast słoika można z powodzeniem użyć plastikowej butelki rozciętej na pół i złożonej szyjką w dół. Korzyść jest podwójna, bo oprócz sposobu na muchy, to sposób na powtórne wykorzystanie butelki.

Skuteczny sposób namuchy

Muchy i inne owady potrafią być bardzo irytujące. Powyższe sposoby pokazują, że można z nimi skutecznie walczyć i niekoniecznie trzeba używać środków chemicznych czy męczyć się polując z łapką. Różnorodność sposobów pozwala dobrać najlepszy do danego pomieszczenia, w zależności czy jest to pokój w domu, piwnica, a może kurnik. Co najważniejsze, w wielu przypadkach nie musimy wydawać fortuny na walkę z intruzami.  

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 5 reviews
by lukasik on Porady J8.pl

te zapachy do prądu co się wpina są spoko, działa to naprawdę nieźle

by Mintaj on Porady J8.pl

trzeba wypróbować 🙂

by Marta on Porady J8.pl

wszystko co tu opisane na muchy jest skuteczne 🙂

by Henio on Porady J8.pl
Skuteczne sposoby

Jest tu kilka skutecznych sposobów na muchy 🙂

by Igor on Porady J8.pl
Fajne sposoby na muchy

Kto walczył z muchami ten wie, że nie jest to łatwe 😛 Mi najlepiej w domu sprawdzają się zapachy bo są mało inwazyjne i zawsze skuteczne