Odzież, obuwie i dodatki wykonane z zamszu – pozbawionej lica skóry naturalnej – nie wychodzi z mody pomimo upływu czasu. Cenimy go za trwałość i elegancki wygląd, jaki nadaje przedmiotom. Niestety, ten rodzaj skóry wymaga specjalnego traktowania, by mógł służyć nam przez długie lata.

Podstawowe zasady pielęgnacji zamszu

Wykonane z zamszu przedmioty należy chronić przed wilgocią. Z uwagi na panujący w naszym kraju klimat najbezpieczniej jest zaimpregnować je dostępnymi na rynku preparatami. Sprayem spryskujemy odzież i obuwie z odległości około 30 cm, po czym pozostawiamy do wchłonięcia minimum na pół godziny. Zabieg powtarzamy dwukrotnie w ciągu roku.

Zamsz, ze względu na swą strukturę, łatwo chłonie kurz i brudzi się, należy go zatem regularnie czyścić – najlepiej używać do tego specjalnych, gumowych szczotek przeznaczonych do pielęgnacji zamszu i nubuku. Dbajmy również o to, by nie dopuścić do powstawania silnych zabrudzeń.

Jeśli zdecydujemy się samodzielnie odświeżyć zamszową odzież, czyszcząc ją, starajmy się używać takich metod, które w jak najmniejszym stopniu narażą zamsz na przemoczenie, jeśli natomiast zmoknie on np. na deszczu, osuszajmy ręcznikami papierowymi, ale bez dociskania, by skóra bardziej nie wchłonęła wody. Bezpieczniej jednak czyścić odzież z zamszu w pralniach chemicznych.

Zamsz może przebarwiać się pod wpływem słońca, dlatego lepiej przechowywać wykonane z niego przedmioty w miejscach nienasłonecznionych; może też ulec uszkodzeniu w pojemnikach z plastiku. Nie zaszkodzi mu natomiast owinięcie papierem: uchroni skórę przed kurzem, ale zapewni wentylację.

Czyszczenie obuwia zamszowego

Przemoczone buty oczyszczamy z zabrudzeń, do wnętrza wkładamy zmięte gazety i pozostawiamy do wyschnięcia – najlepiej w przewiewnym miejscu. Pamiętajmy, by nie suszyć obuwia, ustawiając je bezpośrednio przy grzejnikach, kominkach czy piecach. Suche buty czyścimy gumową, a następnie (delikatnie) szczotką z twardym włosiem.

Czyszczenie zamszowych butów

Białe zacieki, pojawiające się na obuwiu zwłaszcza w sezonie zimowym, usuniemy, pocierając je dobrze wyżętą szmatką zwilżoną w wodzie z dodatkiem mydła i niewielkiej ilości octu. Po wysuszeniu można przez kilkanaście sekund potrzymać je nad czajnikiem z gotującą się wodą (co najmniej 20 cm od wylotu), dzięki czemu włoski na zamszu podniosą się, a obuwie odzyska dawny wygląd. Uważajmy jednak, by para nie zamoczyła i nie uszkodziła zamszowej skóry.

  Kiedy siać trawę i jak dbać aby urosła?

Białe buty zamszowe można też wyczyścić zwykłą gumką ołówkową, szklanym pilniczkiem do paznokci lub bardzo drobnym papierem ściernym. Silniejsze zabrudzenia lepiej usuną preparaty do czyszczenia zamszu, ale jeśli akurat nie mamy ich w domu, możemy użyć pianki do czyszczenia tapicerki lub czyścić je domowym sposobem: drobno pokruszoną lub zmieloną kredę tablicową należy wymieszać z benzyną i otrzymaną papką pokryć obuwie. Gdy wyschnie, usunąć ją i dokładnie wyszczotkować buty.

Czyszczenie galanterii zamszowej

Najszybciej brudzą się paski, torebki, etui na klucze, futerały na okulary i wiele innych użytecznych drobiazgów zrobionych z zamszu. Do ich wyczyszczenia używajmy gumowych szczotek, choć w tym przypadku równie dobrze sprawdzają się szczoteczki do mycia zębów czy szczotki do zmywania naczyń.

Plamy z potu najskuteczniej wyczyścimy odtłuszczającym środkiem do skór zamszowych lub benzyną.

W usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń na zamszowych przedmiotach skuteczna bywa także metoda polegająca na pocieraniu ich dostępnymi w drogeriach chusteczkami nawilżanymi.

Zamszowa torebka pielegnacja

Tłuste zabrudzenia można starać się zlikwidować, posypując plamy dużą ilością talku i pozostawiając na kilkanaście godzin. Po upływie tego czasu należy usunąć talk, a zamsz starannie wyszczotkować. Innym sposobem pozbywania się tłustych zabrudzeń jest stosowanie różnego rodzaju własnoręcznie przygotowywanych preparatów. Jednym z nich jest ten sporządzony z 1 szklanki mleka i 1 łyżeczki sody oczyszczonej. Zwilżoną płynem gąbką delikatnie pocieramy plamy, wycieramy nadmiar wilgoci, a po całkowitym wysuszeniu przywracamy zamszowi właściwą mu strukturę okrężnymi ruchami gumowej szczoteczki lub wewnętrzną częścią lekko czerstwej skórki od chleba.

Popularna jest także mikstura sporządzona z wody z octem (w stosunku 1:1). Zwilżoną, ale nie mokrą szmatką ostrożnie pocieramy zabrudzenia, ponawiamy czynność, używając czystej wody i osuszamy ściereczką.

Zamsz ma swój urok – zachwyca nas jego miękkość oraz wszechstronność zastosowań i chociaż jest dość kłopotliwy w pielęgnacji, z pewnością wciąż będzie miał liczne grono wielbicieli.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 5 reviews
by Mysja on Porady J8.pl

sposób czyszczenia to jedno, a drugie to jak np. obuwie zamszowe przechowywać. Uważać na brud, wilgoć, słońce!

by Jersej on Porady J8.pl

trzeba ostrożnie z zamszem, to prawda...

by Wera on Porady J8.pl

Fajne porady, na pewno skorzystam 🙂

by Radek on Porady J8.pl

Doczyścić buty z zamszu to nielada sztuka... wydaje mi się, że nie wszystkoz tych sposobó się sprawdzi ale kilka na pewno

by nie jest lekko on Porady J8.pl
z zamszem trzeba powalczyć

Jeśli chodzi o zamsz to łatwiej jest utrzymać go w czystości niż później czyścić np. brudne buty zamszowe