Naturalny skład kosmetyków

Naturalnymi nazywamy kosmetyki, których skład jest w 100 procentach są wyprodukowane przez naturę. W przeciwieństwie do kosmetyków syntetycznych, których skład jest wyprodukowany przez człowieka, takie produkty nie są wypełnione sztucznymi barwnikami czy aromatami, ale ziołami lub olejkami eterycznymi pochodzenia naturalnego.

Substancje obecne w otoczeniu człowieka zawierają wiele substancji odżywczych, których codzienne dostarczanie organizmowi człowieka może przyczynić się do polepszenia kondycji skóry.

W kosmetykach syntetycznych stosuje się składniki, które mogą zatykać pory, przesuszać skórę lub powodować wysypki i zaczerwienienia. W przypadku kosmetyków pochodzenia naturalnego skóra jest delikatnie odżywiana, może swobodnie oddychać a to przekłada się na jej naturalne funkcjonowanie w procesie odnowy.

Bez podrażnień, alergii i dla całej rodziny

Naturalne kosmetyki nie zawierają substancji chemicznych, które wpływają negatywnie na barierę ochronną skóry wywołując podrażnienia. Kosmetyki naturalne mogą również wywoływać alergie natomiast ich skład jest na tyle czytelny, że wystarczy wyeliminować te produkty, na których składnik jesteśmy uczuleni. Czytelne etykiety pozwalają dopasować nam odpowiedni produkt do naszej skóry.

Uniwersalność kosmetyków naturalnych również jest czynnikiem przemawiającym na ich korzyść. Oczywiście można znaleźć kosmetyki z podziałem na kobiety i mężczyzn natomiast często mogą one być stosowane w zależności od rodzaju skóry gdyż naturalnie wspierają ją bez względu na płeć. Olejki, glinki czy masła nadają się często zarówno do pielęgnacji skóry dojrzałej jak i niemowląt.

Cierpliwość dla długotrwałych efektów

Kosmetyki naturalne

Używanie naturalnych kosmetyków wymaga cierpliwości gdyż na efekty ich stosowania należy trochę zaczekać.  Skóra potrzebuje czasu by przyzwyczaić do delikatnych substancji by obniżyć np. poziom produkcji sebum. Niewątpliwie substancje roślinne obecne w kosmetykach naturalnych mają bardzo skuteczne i długotrwałe działanie. Ponadto wspierają naturalne procesy zachodzące w skórze.

  Dieta i kosmetyki dobre dla skóry

Systematyczne stosowanie tego typu produktów normuje prace gruczołów łojowych. Wzmacnia barierę ochronną skóry i odżywia włosy od środka zamiast tworzyć na nich syntetyczna warstwę obciążającą strukturę włosa.

Nie dla SLS, SLES, parabenów i silikonów

Sodium Lauryl Sulfate oraz Sodium Laureth Sulfate to chemiczne detergenty, które odpowiadają za pienienie się szamponów do włosów lub innych środków myjących. To właśnie te składniki są winowajcami przesuszania się naszej skóry, zdarza się, że powodują łupież.

Zadaniem tych środków jest szybkie odtłuszczenie skóry i oczyszczenie jej natomiast skutkiem ubocznym przesuszone włosy, które wymagają większej ilości odzywek. Te dwa składniki są dodawane do kosmetyków, aby przyspieszyć efekt oczyszczania skóry czy włosów. Niemniej jednak ich stosowanie ma negatywne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest używanie naturalnych, delikatnych substancji, które nie będą drażniły naszego ciała.

Parabeny to substancje, które mają za zadanie przedłużyć ważność kosmetyków. Kosmetyki pochodzenia naturalnego często wymagają przechowywanie w konkretnych warunkach a i tak termin ich przydatności jest krótszy niż innych drogeryjnych kosmetyków.

Silikony użyte w szamponach natomiast służą optycznemu wygładzeniu łuski włosa tak by wyglądały na zdrowsze. Niemniej jednak parabenom zarzuca się wpływ na zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet, a silikony tworzą na skórze warstwę nieprzepuszczającą powietrza przez to nasza skóra nie ma możliwości oddychać. Skutkować to może stanami zapalnymi skóry.

Cena naturalnych kosmetyków

Cena naturalnych kosmetyków

Firmy zajmujące się produkcja naturalnych kosmetyków dbają o ich składniki, by były najwyższej, jakości. Nie stosują, zatem tanich zamienników często pochodzenia syntetycznego a wydobycie naturalnych elementów z przyrody jest kosztowniejsze niż ich masowa produkcja. Stąd też ceny takich kosmetyków mogą różnić się od kosmetyków produkowanych masowo.

Takie kosmetyki często ze względu na swój skład są bardziej efektywne a więc w dłuższym czasie dużo bardziej opłacalne. Za ceną zdecydowanie przekłada się, jakość. Otrzymujemy bowiem kosmetyk, którego niewielka ilość stanowi bombę witaminową i odżywczą dla naszego ciała.

  Ćwiczenia na schodach - 5 sprawdzonych ćwiczeń

Opakowanie kosmetyków naturalnych

Należy również zauważyć, że firmy zajmujące się produkcja naturalnych kosmetyków, często przykładają wagę do tego, aby opakowania były również ekologiczne, szklane, biodegradowalne lub z materiałów poddanych recyklingowi. Dzięki temu dbamy o środowisko, w którym żyjemy, co w dzisiejszych czasach jest potężną zaletą.

Oczywiście przy wyborze kosmetyków nie należy sugerować się opakowaniem, gdyż najważniejszy jest skład. Czytanie etykiet powinno stać się nawykiem dla każdej osoby, która dba o to, czym odżywia swoje ciało.

Bez wątpienia kosmetyki które stosujemy w codziennej pielęgnacji są „pokarmem” dla naszego ciała. Naturalne, pozwalają naszej skórze funkcjonować zgodnie z jej fizjologicznymi procesami. Nie obciążają organizmu, ale wspierają go w naturalnych procesach odnowy. Tak jak dbamy o to, co jemy powinniśmy również dbać o to, co nakładamy na nasza skórę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Ola on Porady J8.pl

PEwnie, że warto... w końcu to nasz organizm i im lepsze, zdrowsze rzeczy mu dostarczymy tym lepiej.

by Natali on Porady J8.pl

Moja cała rodzina używa mydła naturalnego, jedni z wyboru drudzy z musu albo lenistwa:)