Dieta przed treningiem

Ludzkie ciało żeby odpowiednio wydajnie pracować potrzebuje zbilansowanego posiłku. Specyficzny sposób żywienia przed treningami to podstawa, jeśli chcemy nabrać masy mięśniowej, wzmocnić kości i nie ryzykować zasłabnięcia, albo znużenia po kilku ćwiczeniach. Nieodpowiednie żywienie to najprostszy sposób, żeby zniechęcić się już po pierwszych treningach.

Co i dlaczego powinno się znajdować w naszym jedzeniu?

Żeby dostarczyć organizmowi odpowiednio dużo energii należy przede wszystkim pamiętać o węglowodanach, to główne źródło energii. Organizm po posiłku przekształca węglowodany i magazynuje dzięki glikogenowi w mięśniach. To właśnie ten glikogen w mięśniach sprawia, że mamy siłę wykonywać nawet wyczerpujące ćwiczenia i nie odczuwamy efektów ubocznych przy najprostszych ćwiczeniach.

Potrzebujemy też białka, jest to naturalnie podstawowy materiał budulcowy. Dzięki niemu możliwe jest budowanie nowych komórek i naprawianie uszkodzeń w naszym ciele. Bez białka nasze mięśnie nie będą wstanie urosnąć.

Naturalnie samo przyjmowanie białka, nawet w dużych ilościach nie wpłynie dobrze na naszą figurę. Białko w diecie to tylko niezbędny warunek, który pozwala na rozpoczęcie procesu wzmacniania mięśni. Białko znajdziemy między innymi w mięsie drobiowym, rybach, orzechach oraz twarogu.

Tłuszcze wbrew pozorom są równie potrzebne, co białka i węglowodany. To materiał budulcowy błon komórkowych i dzięki nim organizm może magazynować energię potrzebną przy wysiłku i między posiłkami.

Ile kalorii należy spożywać w ciągu dnia?

Ilość spożywanych kalorii zależy od masy, płci i ilości ćwiczeń. Istnieją jednak specjalne kalkulatory dziennego zapotrzebowania energetycznego, które pozwalają wpisać ilość treningów w tygodniu, nasz wiek, oraz wzrost. Łatwo znaleźć strony internetowe, które z łatwością przedstawią nam dokładne zapotrzebowanie kaloryczne.

  Jak poprawić odporność organizmu?

Co najlepiej jeść?

Dieta treningowa

W twoich kanapkach powinien znaleźć się chleb z żytniej, bądź razowej mąki, razem z awokado, które możesz rozgnieść i rozsmarować po kromce. Zastanów się też nad dodaniem rukoli i czosnku. Powinno się również zacząć jeść gotowane jajka. Na śniadanie odpowiednia będzie także owsianka z bananem, albo mleko z płatkami owsianymi i dodatkiem suszonych owoców, należy tylko pamiętać, żeby unikać cukru. Na koniec śniadania dobrze jest wypić szklankę soku warzywnego.

Innym posiłkiem mogą być naleśniki z mąki pełnoziarnistej z masłem orzechowym, pieczone ziemniaki z pulpetami mielonymi z indyka, albo ryż z warzywami i kurczakiem z opcjonalną oliwą z oliwek. Takie posiłki zapewnią ci niezbędne tłuszcze, węglowodany, oraz białko. Naturalnie mięso może zostać zastąpione przez inne produkty z dużą ilością białka(np. nabiał, jajka, soja).

Jeśli mamy ochotę na ewentualny deser powinniśmy zastanowić się nad truskawkami, migdałami, musami owocowymi i miodem.

Należy zapamiętać, że im później ćwiczymy, tym mniej węglowodanów powinno znaleźć się w posiłku przed treningiem, ponieważ rośnie wtedy szansa, że dostarczyliśmy już sobie dość węglowodanów w czasie poprzednich posiłków.

Trzeba też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, dorosły człowiek powinien wypijać około trzech litrów wody dziennie, ale przy intensywnym treningu konieczne będzie uzupełnienie płynów, nie powinno się o tym zapominać, ponieważ odwodnienie może prowadzić do osłabienia.

Ćwiczenia na czczo, czy to dobry pomysł?

Ćwiczenia na czczo

Zdecydowanie nie dla początkujących. Istnieją zwolennicy ćwiczenia bez posiłku, ale mają oni zazwyczaj większe doświadczenie w ćwiczeniach i wiedzą, na jak wiele mogą sobie pozwolić. Jednak w rzeczywistości trening na czczo nie daje lepszych efektów, niż ten po odpowiednim posiłku, poza tym może skończyć się wycieńczeniem, odwodnieniem(dużą część płynów przyjmujemy przez posiłki), a nawet czasami wzrostem wagi, ponieważ głodny organizm może nabrać tendencji do magazynowanie kolejnych posiłków w formie nadmiaru tłuszczu.

  Na co najczęściej tracimy pieniądze?

Czego unikać przed treningiem?

Przede wszystkim powinno się unikać spożywania posiłków później, niż trzy godziny przed treningiem. W przeciwnym razie możemy się nabawić lekkich problemów żołądkowych i zaburzyć swój metabolizm, co sprawi, że trening będzie właściwie bezsensowny. Powinno się również unikać takich rzeczy jak czipsy i duże ilości słodyczy, ponieważ zawarte w nich kalorie nie mają większej wartości i przyczyniają się tylko do wzrostu wagi, oraz zapchania żołądka bezwartościowym pokarmem.

Jak zacząć stosować nową dietę?

Jeśli mamy problem z przyzwyczajeniem się do nowych posiłków zawsze możemy stopniowo rezygnować z kalorycznych przekąsek i zjadać coraz więcej jedzenia bogatego w niezbędne do ćwiczeń składniki. Nie warto równocześnie zaczynać intensywnego treningu i intensywnej, skoncentrowanej na przygotowaniu do ćwiczeń diety, ponieważ możemy się łatwo zniechęcić. Najlepiej powoli zmieniać swoje nawyki.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Abulka on Porady J8.pl

Co jeść przed wysiłkiem fizycznym? węgle 🙂 jem zawsze przed i moc jest z nami! 🙂 posiłek musi być oczywiście zbilansowany i nie polecam mocnego popijania po posiłku, bo trawi się dłużej. Zjeść dobrze, ale nie do max pełna. I trzymać stałe pory dnia przy spożyciu. Dobre jedzenie = zdrowie i siła.

by Nina on Porady J8.pl

Zaczynam w tym tygodniu treningi na siłowni zobaczymy jakie będą efekty z dietą.