Chleb z kaszy gryczanej ma rozpoznawalny i niezwykły orzechowy smak, jest lekko wilgotny, z cienką delikatną, ale bardzo chrupiącą skórką. Chleb gryczany, łączący chleb i owsiankę, jest magazynem dobroczynnych substancji, zalecany do spożywania przez osoby cierpiące na nadwagę.

Jakie wartości dla zdrowia posiada kasza gryczana?

Kasza gryczana jest niezbędnym składnikiem zdrowej diety. Ziarna gryki zawierają:

  • Łatwo przyswajalne białka – do 16% (w tym niezbędne aminokwasy – argininę i lizynę)

  • Węglowodany – do 30% i tłuszcze – do 3%

  • Wiele minerałów (żelazo, wapń, fosfor, miedź, cynk, bor, jod, nikiel, kobalt)

  • Włókno, kwas jabłkowy, cytrynowy, szczawiowy; witaminy z grupy B, PP i P (rutyna).

  Żelazo zawarte w kaszy gryczanej sprzyja tworzeniu czerwonych krwinek i gwarantuje dobrą cerę. Potas utrzymuje optymalne ciśnienie krwi, wapń jest wiernym sprzymierzeńcem w walce z próchnicą, łamliwymi paznokciami i kruchymi kościami, magnez zabezpiecza przed depresją i pomaga w walce z nadwagą.

Przy jakich schorzeniach należy szczególnie zwrócić uwagę na chleb z kaszy gryczanej?

  Chleb z kaszy gryczanej jest szczególnie przydatny, dla chorych na cukrzycę i dla osób walczących z otyłością, ponieważ zawiera mniej węglowodanów niż inne zboża. Kasza gryczana pomaga w pracy serca i wątroby, pomaga usunąć nadmiar cholesterolu z organizmu, (dlatego miłośnicy gryki nie są tak zagrożeni stwardnieniem rozsianym i problemami z sercem). Chleb z kaszy gryczanej usuwa toksyny i jony metali ciężkich z organizmu, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców dużych miast.

  Taki produkt jest zalecany osobom cierpiącym na choroby naczyniowe, reumatyzm i zapalenie stawów, zmniejsza przepuszczalność naczyń i ich kruchość, zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Wśród innych zbóż produkty z kaszy gryczanej są najbardziej kompletnym zamiennikiem mięsa. Lekarze doceniają grykę za dużą ilość rutyny. W tkankach łącznych rutyna wzmacnia najmniejsze naczynia krwionośne.

Dlatego kasza gryczana jest niezwykle przydatna w różnych chorobach naczyń krwionośnych. Poprawia krążenie krwi i wzmacnia układ odpornościowy. Kasza gryczana jest również ceniona za zdolność do poprawy wzroku i krążenia mózgowego.

Korzyści ze spożywania chleba gryczanego

  Chleb z kaszy gryczanej jest zrównoważony w składzie aminokwasów. Ma dużo białka, jest żelazo i wiele innych przydatnych substancji, nie zwiększa poziomu glukozy we krwi. Dietetycy zalecają włączenie gryki w menu osób z niedokrwistością, cukrzycą, otyłością, jest to niezbędne danie dla chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz nieprawidłowej ich funkcji.

Wartości energetyczne chleba z kaszy gryczanej

  • Kalorie, kcal: 365 na 100 gram

  • Białka, g:  14

  • Tłuszcz, g:  3,3

  • Węglowodany, g:  68.

Jak upiec chleb z kaszy gryczanej?

Do upieczenia chleba z kaszy gryczanej potrzebne będą następujące składniki:

  • 2,5 szklanki kaszy gryczanej (niepalonej)

  • 0,75 lita wody

  • 1 łyżeczka soli

  • Ziarna: siemię lniane, pestki słonecznika ( jedna szklanka)

  • Można dodać po 1 łyżce: nasion chia, pestek z dyni, orzechów.

Sposób przygotowania chleba z kaszy gryczanej:

Sposob na chleb gryczany

Najpierw należy wypłukać kaszę gryczaną, a następnie namoczyć ją i pozostawić na noc (stan wody 0,5 cm nad ziarna). Powstanie naturalny zakwas. Warto w tym czasie kilka razy ją przemieszać. Następnie trzeba przystąpić do miksowania kaszy, pamiętając, aby odlać trochę wody z moczenia. Ważne: kaszę gryczaną należy zmiksować wraz z pozostałą wodą z moczenia, jeżeli ciasto będzie za gęste, można później dodać jeszcze wody. Gdy powstanie gładka masa należy dodać sól. Powstałe ciasto z kaszy gryczanej będzie miało postać lejącą, przypominającą gęstą śmietanę.

Kolejny krok to dodanie do ciasta wszystkich przygotowanych nasion i wymieszanie masy. Blachę do pieczenia trzeba posmarować masłem i na spodzie posypać płatkami owsianymi. Do tak przygotowanej blachy należy wlać masę i pozostawić do wyrośnięcia na około 12 godzin. Po upływie tego czasu masa trochę zwiększy swoją objętość.    

Ciasto na chleb z kaszy gryczanej należy wstawić do zimnego piekarnika, ustawić temperaturę na 180 stopni. Czas pieczenia wynosi około 90 minut. Po wystudzeniu można delektować się niezwykłym smakiem bezglutenowego chleba z kaszy gryczanej.  

Wersja chleba z kaszy gryczanej z drożdżami


  • 60 dag kaszy gryczanej (niepalonej)

  • Jedna szklanka mleka

  • 2 łyżeczki soli

  • 20 g drożdży

Kaszę gryczana również należy namoczyć na noc, następnie wypłukać. Miksowanie: odcedzona kasza, sól, mleko drożdże. Po uzyskaniu w miarę jednorodnej konsystencji, masę należy przełożyć do blaszki (przedtem blachę należy posmarować masłem i posypać mąką). Pozostawić na 45 minut do wyrośnięcia.

Tak przygotowany podrośnięty chlebek wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni. Po upływie 15 minut, temperaturę należy obniżyć do 180 stopni. W tej temperaturze piec chleb przez 60 minut.

Przepis na bardziej wyrazisty smak chleba z kaszy gryczanej

Chleb gryczany przepis

Miłośnicy czosnku i kminku mogą przygotować chleb z kaszy gryczanej dodając właśnie te dodatki. Przyprawy posiadają wyjątkowe walory smakowe i na pewno podniosą jeszcze bardziej urok spożywania takiego produktu. Cały proces przygotowawczy, wygląda tak samo jak w poprzednich przepisach (bez drożdży).

Proporcje są następujące:

  • 50 dag kaszy gryczanej (niepalonej)

  • 1 łyżka soli kuchennej

  • 2 łyżki kminku

  • 3 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę)

  • Można dodać: oregano, lubczyk, tymianek i czarnuszkę.

Czas pieczenia jedna godzina w temperaturze 200 stopni. Chleb z kaszy gryczanej idealnie smakuje z wędliną, nabiałem, warzywami.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Jola on Porady J8.pl
:]

bardzo fajny zbiór przepisów na chleb z kaszy gryczanej i dużo porad 🙂 warto przeczytać cały artykuł :]