Problemy z bolącym uchem

Ból ucha potrafi w znaczny sposób utrudnić codzienne funkcjonowanie. Najważniejsze jest zasadne określenie źródła bólu – czy jego lokalizacja to ucho zewnętrzne czy środkowe. Otalgia (ból ucha) przytrafia się w równym stopniu dzieciom jak i dorosłym.

Czasem odczuwany dyskomfort wiąże się ze zmianami chorobowymi poza uchem. Chociaż wizyta u specjalisty często okaże się niemożliwa do ominięcia, warto zapoznać się z alternatywnymi sposobami leczenia, bądź łagodzenia dyskomfortu.

Poniżej opisane, domowe sposoby na ból ucha najlepiej zastosować przez czas oczekiwania na wizytę u lekarza. Niejednokrotnie, po przeprowadzonej konsultacji mogą stanowić wspomożenie kuracji farmakologicznej.

W jaki sposób może pomóc suszarka?

Ciepłe powietrze w znaczny sposób może ukoić ból. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku przewiania ucha. Jest to jedna z najpopularniejszych metod domowych. Należy mieć jednak na uwadze, że nawiew nie może być zbyt gorący, bo to podrażni ucho.  Odległość od ucha do suszarki powinna stanowić około 30 cm. Po mniej więcej czterech minutach należy przerwać. Można stosować kilka razy dziennie. 

Guma do żucia ma więcej zalet, niż myślisz

Zdziwieni? Guma w swoim składzie zawiera mentol, który ma działanie udrażniające drogi oddechowe. Łączą się one bezpośrednio z przewodem Eustachiusza. Przez wprowadzenie w ruch mięśni żuchwy zostają otwarte trąbki słuchowe, a zapewniona cyrkulacja przynosi ulgę. Dodatkowo przez udrożnienie stan zapalny nie zostaje zapchany.

Jak stosować ciepłe okłady?

Również jedna z popularniejszych metod, jednak wymaga tak samo rozwagi, jak stosowanie ciepłego powietrza z suszarki. Ręcznik, bądź kawałek materiału należy zwilżyć ciepłą (nie gorącą!) wodą.

Okład przykłada się, lekko dociskając w bolące miejsce. Kiedy materiał zacznie być chłodny, można ponownie zwilżyć, wyżymać i przyłożyć, do kilku razy. Okład nie może ociekać wodą, ani za mocno przywierać do ucha. 

Ostre przyprawy

Mają za zadanie nie tylko rozgrzać, co rozrzedzić zalegającą w uchu wydzielinę i śluz. Ostre przyprawy działają bakteriobójczo, więc nie tylko przyniosą ulgę, ale też zapobiegną dalszemu rozwojowi infekcji i nie dopuszczą do kolejnych. Oczyszczone kanaliki przez ostre przyprawy wracają do prawidłowego funkcjonowania.

Przypraw nie należy oczywiście aplikować do ucha samoistnie – wtedy istnieje ryzyko zapchania i zanieczyszczenia przewodu słuchowego. W szczelny woreczek bawełniany, bądź torebkę bawełnianą należy wsypać niewielką ilość ostrej papryki i delikatnie włożyć do ucha.

Olejki eteryczne działają rozgrzewająco

Leczenie bólu ucha

Sposób skuteczny i ceniony odkąd ludzie nauczyli się je pozyskiwać. Działają silnie rozgrzewająco – bestsellerem jest w tym przypadku olejek kamforowy. Dobrze sprawdzi się również sosnowy, eukaliptusowy, z mięty pieprzowej lub z drzewa herbacianego.

Nie należy aplikować olejków do środka ucha – ale po zewnętrznej stronie wokół ucha można zrobić za ich pomocą delikatny masaż. Innym sposobem jest wykonanie inhalacji, dodanie ich do kąpieli. Prewencyjnie kilka kropel olejku można wlać do nawilżacza powietrza.

W kuchni warto zawsze mieć bazylię w doniczce – sok z jej liści idealnie sprawdzi się do przemywania okolic ucha, zapobiegając jednocześnie rozwojowi infekcji. Nie wolno natomiast wprowadzać kropel soku bezpośrednio do ucha. Do masażu sprawdzi się również maść rozgrzewająca (np. końska) bądź Amol.

Czy okłady z czosnku i cebuli działają?

Cebula ma naukowo udowodnione właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Na stałe powinna zagościć w diecie ze względu na szereg witamin, takich jak wapń, magnez czy fosfor, które zawiera.

Przygotowując okład, należy ją wcześniej umyć, ugotować. Następnie całą, bądź przekrojoną na pół owinąć w cienki materiał, bądź gazę. Przykładać do ucha do momentu, aż nie będzie chłodna. Czynność można powtórzyć kilkakrotnie, w razie nasilenia dolegliwości. 

Czosnek to warzywo nieocenione pod względem właściwości bakteriobójczych. Należy potraktować go identycznie jak cebulę. W żadnym wypadku nie należy wkładać go w głąb ucha – zapchany przewód słuchowy skutkowałby rozwinięciem stanów bólowych oraz infekcją.

Może rozgrzewający napój i kąpiel?

Gorące napoje mogą przynieść ulgę. Rozgrzać powinna nie tylko ich temperatura, ale także składniki, z jakich napój zostanie przyrządzony. Idealnie sprawdzą się owocowe (z maliną, rabarbarem, czarną porzeczką) i ziołowe (lipa) herbaty.

Ból ucha

Warto dodawać do nich przeciśnięty przez praskę imbir oraz cytrynę z miodem. Organizm, pocąc się, usuwa toksyny. Również w wannie można doprowadzić do takiej potrzebnej potliwości. Dodając do gorącej wody kilka kropel któregoś z wyżej wymienionych olejków dodatkowo wzmacnia się działanie antyseptyczne.

Wdychając je w trakcie kąpieli działamy uśmierzająco na ból. W tracie brania kąpieli należy bezwzględnie pamiętać o ochronie ucha przed zalaniem. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się czepek, izolując zainfekowane ucho od wilgoci. 

Zwracasz odpowiednią uwagę na sen?

Należy dbać o ciepłotę ciała, więc bez grubego koca się nie obejdzie. Rozgrzewanie od środka jest ważne, gdyż w taki sposób zostaje wywoływana sztuczna gorączka. Jej działanie opiera się głównie na hamowaniu choroby.

Najlepiej jest spać na plecach, bądź brzuchu – ważne, żeby nie na zainfekowanym uchu. Przed snem należy wymienić poszewkę na poduszkę oraz pościel. Zachowanie higieny podczas snu jest bezwzględnie wskazane, w innym przypadku infekcja może się rozwinąć. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 5 reviews
by Kasia on Porady J8.pl

U mnie problemem był sen a raczej złe poduszki

by IgorekASDASD on Porady J8.pl

dużo informacji

by MAriusz on Porady J8.pl

domowe sposoby spoko ale do lekarza lepiej się udać jeśli problem jest większy

by Bebe on Porady J8.pl

ciepła kąpiel pomaga na zatkane ucho mi się przynajmniej odetkało

by alisa on Porady J8.pl

Nie wiedziałam, że olejki eteryczne pomagają na ból ucha.