Co to jest Adblue?

Jest to płyn, który w samochodzie odpowiada za neutralizowanie szkodliwych dla środowiska substancji. Nie dodaje się go jednak bezpośrednio do paliwa, ale tego typu płyn miesza się ze spalinami poza silnikiem.

W technologi SCR AdBlue jest kierowany pod wysokim ciśnieniem na strumień spalin w katalizatorze, gdzie dochodzi do redukcji szkodliwych dla atmosfery tlenków azotu na azot oraz wodę. AdBlue nie jest szkodliwy ani dla środowiska, ani dla człowieka. Warto też dodać, że substancja tak jak zostało wspomniane w nazwie nie jest niebieska, lecz bezbarwna. 

Kiedy i po co zaczęto stosować AdBlue?

W momencie wprowadzenia normy emisji spalin o płynie zwanym AdBlue zaczęło się robić głośno. Norma ta od 1 września 2014 roku dotyczy wszystkich samochodów ciężarowych jak i osobowych, które napędzane są silnikiem diesla.

Natomiast euro 6, czyli regulacja dotycząca emisji spalin wymusiła na producentach obniżenie zawartości tlenków azotu w spalinach aż o 80% w porównaniu do euro 5. To właśnie jednym ze sposobów, aby to zrobić jest właśnie stosowanie płynu AdBlue.

Lokalizacja wlewu do zbiornika AdBlue w aucie  

Jeśli chodzi o wlew od paliwa to sprawa jest prosta, gdyż mamy dwa warianty do wyboru, czy ma się on znajdować od strony pasażera, czy też nie.

Do czego służy adblue

AdBlue tak jak wiadomo nie miesza się z paliwem dlatego umiejscowienie tego typu zbiornika uzależnione jest od producenta danego auta. W momencie, gdy chcesz dolać płyn to szukaj zbiornika z niebieską nakrętką. Najczęściej jest ona umiejscowiona obok wlewu do paliwa, lecz czasem znajdziemy ją w bagażniku lub pod maską.

Tankowanie oraz zakup – AdBlue 

AdBlue najczęściej jest dostępny na stajach paliw. Możesz go wlać bezpośrednio z dystrybutora tak samo jak paliwo.  Również dostępny jest on do zakupu w sklepach motoryzacyjnych, hipermarketach. Dostępne wielkości opakowań tego typu płynu to 1 do 10 litrów.

Koszt AdBlue 

Najbardziej opłacalne jest tankowanie go na stacjach paliw tyle, że tego typu dystrybutory nie są jeszcze aż tak bardzo popularne. Na stacji litr takiego płynu dostaniemy za około 2zł, ale możemy też zakupić go po podobnej cenie przez internet. Jednak na cenę musimy zwrócić uwagę przy zakupie AdBlue w sklepie stacjonarnym, gdyż wtedy może być ona dwu lub trzykrotnie większa.  

Jaka jest wydajność AdBlue?

AdBlue nie musimy dolewać tak często jak paliwo, gdyż taki płyn zużywa się znacząco wolniej, a jego zużycie jest uzależnione od rodzaju silnika, jaki jest w aucie, a także stylu naszej jazdy. Przyjmuje się jednak, że 1l AdBlue może Ci starczyć na około 1000km. 

Moment, w którym kończy nam się AdBlue 

Może się okazać, że zapomnisz dolać płyn. Co w takim momencie powinieneś zrobić? Nie jest to, aż tak straszna dla Ciebie informacja, gdyż samochód wyświetli nam o tym powiadomienie oraz wyśle sygnał dźwiękowi. 

Zalety stosowania AdBlue 

Za zalety stosowania AdBlue uznaje się: 

Ochronę środowiska 

Zmniejszenie spalania oleju napędowego (wszystkie wartości w przypadku zużycia są zależne od typu silnika, jaki znajduje się w pojeździe)

Wady stosowania AdBlue 

Adblue w samochodzie

Eliminacja tlenku azotu przez system SCR nie odbywa się wraz z odpaleniem silnika szczególnie w momencie, gdy jest on zimny. Aby AdBlue zadziałał potrzeba jest wysoka temperatura około 200 stopni, gdy ją osiągniesz dochodzi do dozowania mocznika.

Jednak w momencie, gdy nie zostanie wytworzona odpowiednia temperatura taki układ nie ma prawa zadziałać. Warto dodać, że SCR jest niezwykle wrażliwy na zanieczyszczenia dlatego używaj go tylko do dolewania płynu AdBlue. 

AdBlue, a kara za jego brak 

W przypadku AdBlue możemy mieć problem w momencie kiedy awarii ulegnie grzałka, ponieważ płyn ten w zimę zamarza już przy temperaturze -10 stopniach. Istnieje metoda dezaktywacji systemu, która opowiada za monitorowanie AdBlue.

W Polsce nie dostaniemy za to mandatu. Inna sytuacja występuje w takich krajach jak np. Niemcy bądź Austria, gdzie policja posiada specjalistyczny sprzęt dający możliwość sprawdzenia, czy płyn znajduje się w zbiorniku. Za jego brak możemy dostać mandat. 

Co znajduje się w składzie AdBlue? 

W skład płynu wchodzi mocznik (32,5%) oraz woda demineralizowana (67,5%) Krążą też plotki, że zawiera on także świński mocz co nie jest prawdą, gdyż jest to niestabilna i zanieczyszczona substancja, która nie została i nie zostanie nigdy dopuszczona do użytku komercyjnego. 

W jakich samochodach znajduje się AdBlue?

Bardzo dużo pojazdów, które zostały wyprodukowane od 2015 roku muszą posiadać technologie AdBlue. Najczęściej są to auta takich marek jak np. Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Peugeot, Citroen, Renault, Jaguar, BMW oraz Mercedes.

Co się stanie, gdy do zbiornika AdBlue dolejemy ropę?

W takim przypadku nie należy odpalać silnika, gdyż ropa przyczyni się do tego, że będziemy musieli wymienić wszystkie elementy systemu SCR oraz AdBlue. Płyn posiada także właściwości korozyjne dlatego uważaj, by nie rozlać go na karoserię. Ewentualnie, gdy do tego dojdzie szybko się go pozbądź.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Oxymon on Porady J8.pl

ekologia to teraz będzie temat nr 1 na świecie przez bardzo długi czas

by lolek on Porady J8.pl

Napiszcie coś o DPFie