Co to jest ekogroszek

Ekogroszek, powstający na podstawie węgla kamiennego, charakteryzuje się małą ilością siarki. Także, palony w profesjonalnych piecach z podajnikiem, wydaje zdecydowanie niższą (w zestawieniu do pieców rusztowych) retransmisję trunków cieplarnianych przy utrzymaniu wielkiej kondycji kotłów sięgającej chociażby 90%.

Już owe wartości pozwolą na spełnienie restrykcyjnych zasad naturalnych, jakie wprowadzono w Polsce wraz z jej przystąpieniem do UE.

Ekogroszek – definicja. Wszystko, co należałoby wiedzieć o ekogroszku

Jest mnóstwo powodów, dla jakich należałoby wybrać ekogroszek kamienny. Najlepiej, by był to artykuł wychodzący z polskiej kopalni, jaki wykazuje się prawidłową granulacją oraz właściwościami. Oferta polskich marek jest na tyle duża, iż możemy wybierać spośród wielu możliwości. Zanim zdecydujemy się na pewne paliwo, powinniśmy zobaczyć, czy ma potrzebne atesty.

Jeśli zależy nam na najdoskonalszej klas oraz dużym poziomie ekologiczności, najlepiej zwrócić uwagę na to, czy artykuł ma klasę A czy B ICHPW.

Jak powstaje ekogroszek

Ekogroszek produkuje się z wybranych grup węgla kamiennego czy brunatnego danego typu. Wybiera się do tego opał o niskiej ilości siarki i substancji niepalnych (popiół, kamień). Świetna kondycja węgla powoduje, iż podczas palenia występuje wiele ciepła, w spalinach jest relatywnie mało niekorzystnych treści, natomiast w popielniku niezbyt dużo popiołu.

Węgiel dedykowany na ekogroszek winien się charaketryzować małą spiekalnością (współczynnik RI < 10).

Właściwości kluczowe ekogroszku

Czym jeszcze się wyróżnia? Dosyć wielką rozpiętością, jeśli idzie o wymiary bryłek. Niejednokrotnie bryłka ekogroszku ma wielkość od 5 do aż 25 mm. Umożliwia to wykorzystywanie go w standardowych dozownikach węgla. Jeśli będziemy palić ekogroszek w piecach z automatycznymi podajnikami, to z pewnością wpłynie to bardzo pozytywnie na środowisko przyrodnicze.

Podczas takiego przebiegu obniża się ilość wysyłanych do atmosfery: tlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksyn, furanów oraz pyłów, jakie są zamknięte w spalinach.

Jaki ekogroszek jest najdoskonalszy?

Jaki ekogroszek kupić

Najodpowiedniejszy jest tenże ekogroszek, jaki umożliwi codzienną pracę pieca bez zrywania zawleczki monitorującej podajnik ślimakowy. Najodpowiedniejszy jest tenże, jaki ma właściwe wartości fizyko-chemiczne zapewniające niezawodną pracę kotła retortowego z podajnikiem. Niewysoka spiekalność ekogroszku umożliwia małą ilość spieków oraz szlaki. Istotnym parametrem jest niska ilość siarki, jakiej zbytek wywołuje przyspieszoną rdzę kotła.

Odpowiedni piec

Do spalania ekogroszku wykorzystuje się kotłów z podajnikiem tłokowym czy ślimakowym. Takie piece mają niezwykle wielką sprawność. W granicach 80-90%. Dzięki temu obniżają się także koszty produkcji energii termicznej. Kolejną korzyścią tego rodzaju pieców jest to, iż są właściwie bezobsługowe.

Mieszkańcy nie muszą każdego dnia ich czyścić oraz dokładać nowego opału. Kotły do ekogroszku są nieszkodliwe. Charakteryzują je takie korzyści jak: bezdymność i małe wydobywanie dwutlenku węgla do atmosfery.

Oczyszczanie oraz uzupełnianie pieca

Palenie ekogroszkiem

Opalając ekogroszkiem musimy liczyć się z tymże, iż od czasu do czasu (1-3 razy na tydzień) będziemy musieli odwiedzić kotłownię. Niestety tego punktu nie możemy pominąć. raz na parę dni musimy ponieważ dodać ekogroszek do zbiornika.

Z owego powodu poleca się ekogroszek workowany, starczy naciąć worek oraz wsypać ilość do zasobnika. Jest to o wiele wygodniejsza forma aniżeli ekogroszek nabywany luzem szczególnie jeśli mamy niewielką, oraz ciasną kotłownię. Do naszych obowiązków należeć będzie także opróżnianie popielnika. Produktem spalania są ponieważ spaliny przechodzące poprzez komin i popiół.

Czy należałoby spalać ekogroszek?

Ekogroszek stworzony został z myślą o paleniu w kotłach nisko-emisyjnych – narzędziach, jakie dają dużą wydajność przy relatywnie małej transmisji spalin.

W wypadku kotłów z podajnikiem, eksploatacja może być w dużym stopniu unowocześniona oraz zaprogramowana. Zbiornik paliwa napełniać można na raz na parę dni, co także jest nie bez wpływu na wygodę. Teraz w sprzedaży dostępne są tylko kotły 5. klasy, jakie realizują wszelkie surowe zasady dotyczące transmisji niekorzystnych cząstek stałych, nierozerwalnych związków lotnych czy dwutlenku węgla.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by mejki on Porady J8.pl

no nie wiem jak się to ma do ekologii...

by Luis on Porady J8.pl

W dzisiejszej dobie ekologii ekogroszek ani zwykły węgiel nie jest dobrym rozwiązaniem.