Spis treści artykułu
Scandi król salonów.
Styl skandynawski – absolutne top of the top w stylizacji wnętrz. Króluje w naszych przestrzeniach domowych, czasopismach branżowych, blogach i Instagramie, a jego królowanie liczone może być już w latach. W ciągu tych wielu sezonów przeszedł kilka drobnych metamorfoz, delikatnych liftingów i nadal pięknie ewoluuje. Jaki jest, co go charakteryzuje, jak go wyczarować w naszych wnętrzach? Oto on scandi – władca salonów, kuchni, jadalni, sypialni i łazienek.
Prosto i naturalnie w stylu skandynawskim
Baza i główny filar stylu skandynawskiego to natura. Natura w kolorach i materiałach. To drewno, wiklina, kamień, juta. To biel i szarość na ścianach, meblach, podłogach. To także eklektyzm, który nie boi się łączenia i tylko pozornej przypadkowości. To bezpretensjonalność, prostota, funkcjonalność, czystość formy i umiar zgodnie z naczelną zasadą mniej znaczy więcej. To połączenie tego co stare, z tym co nowoczesne, tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnym desingem.
Jasno i przestronnie czyli skandynawski salon.
Taki salon stworzą nam duże, koniecznie odsłonięte okna i wszechobecna biel, przełamana odcieniami szarości, a czasami nawet chłodnym błękitem. Podłogi pokryte drewnianymi, szerokimi deskami lub dużą klepką pomalowane na biało lub rozmytą, jasną szarością. To przestrzeń wypełniona sosnowymi lub jesionowymi meblami, prostymi w formie, często surowymi, pięknie starzejącymi się. Ich uzupełnieniem będą tkaniny o grubych splotach, jutowe dywany, w charakterystyczne paski i światło w postaci lamp koniecznie w liczbie mnogiej.
Do tego dodatki, które spersonalizują nasz salon świece, obrazy na ścianach, ale także wiklinowy fotel, czy stos książek. Skandynawski salon to także rośliny umieszczone w przeźroczystych, szklanych naczyniach, prostych, ceramicznych wazonach lub surowych, glinianych donicach.
Kuchnia i jadalnia w stylu skandynawskim
Skandynawska, a więc praktyczna i funkcjonalna. Ma być w niej czysto, przejrzyście i wygodnie.
Duży, prosty stół, z jasnym blatem i krzesłami najlepiej takimi niepowtarzającymi się, jakby zebranymi przypadkowo. Stół, który będzie miejscem spotkań wszystkich domowników i ich gości, miejscem wspólnych posiłków, ale także będzie miejscem do pracy. Świetnie zaprojektowana zabudowa, z dużymi blatami i ergonomicznymi rozwiązaniami uwzględniającymi wszystkie nasze kuchenne potrzeby.
Kuchnia skandynawska nie będzie przeładowana sprzętem. Znajdziemy w niej tylko te nieliczne urządzenia, które są nam niezbędne. Podobnie będzie z dodatkami. Będą w niewielkiej ilości, proste w formie i funkcjonalne. Często będą miały za zadanie przełamać biel i szarość, wprowadzając kolor, ale wyłącznie jako akcent.
Sypialnia z Północy
Miejsce relaksu i wypoczynku. Tu także biel będzie przeplatać się z szarością i drewnem. Na ścianach mogą pojawić się tapety w naturalne motywy roślinne lub zwierzęce albo delikatna sztukateria.
Łóżko powinno być proste w konstrukcji. Najbardziej klasyczne dla stylu będzie to wykonane z jasnego drewna. To tapicerowane będzie z kolei najczęściej szare. Jeżeli pojawi się zagłówek to wyłącznie w swojej najprostszej formie bez niepotrzebnych ozdób, pikowań czy guzików. Na łóżku zagości naturalna, wysokogatunkowa pościel, koce i narzuty. Nad łóżkiem, o ile nie ma ono zagłówka, mogą zawisnąć grafiki lub zdjęcia.
Stoliki nocne proste w formie i nie przytłoczone przesadną ilością bibelotów. Zagościć na nich powinny koniecznie lampki te nowoczesne w formie z metalu lub te bliższe natury drewniane. Może je zastąpić pojedyncza lampa podłogowa lub desingerskie kinkiety na przykład takie na dłuższym ramieniu. Kierując się ich wyborem ponownie stawiamy na funkcjonalność i prostotę.
Na podłodze pojawią się dywany z naturalnej wełny lub futer. W rogu może stanąć proste krzesło lub pojemna, praktyczna komoda.
Łazienka w stylu skandynawskim
Obowiązkowo z elementami drewna bądź to w postaci imitujących je płytek bądź w postaci szafek, czy drewnianego stołeczka na ręczniki. Pięknie w skandynawskiej łazience odnajdzie się też naturalny kamień, czy bielona cegła. Wszystko to łączone ze stalą i szkłem dającymi poczucie sterylności i powiększającymi optycznie przestrzeń. Szkło i stal mogą też pojawiać się w postaci innych elementów takich jak na przykład chromowane nóżki czy uchwyty.
Styl skandynawski nie lubi chaosu i bałaganu, dlatego wprowadzając ozdoby nadal kierujemy się zasadą minimalizmu, a także tym, że ich niewielkiej ilości ma towarzyszyć naturalność i funkcjonalność. W skandynawskiej łazience znajdziemy więc wiklinowe pojemne kosze, drewniane praktyczne pudełka, płócienne lub frotte ręczniki. Całość aranżacji dopełni nowoczesne często ocierające się już o loftowy styl oświetlenie.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
skandynawski styl oraz japoński i wabi sabi to moje ulubione, przydałoby się więcej zdjęć gotowych aranżacji
Coraz bardziej popularny jest styl skandynawski w domu. Ja też wnętrze domu zrobiłam w stylu Scandi