Twoje włosy się przetłuszczają? Są na to sposoby

Przetłuszczające się włosy to problem nie tylko nastolatków. Narzeka na niego aż 50% kobiet. Tymczasem tłuste włosy to skutek, a nie przyczyna nieestetycznego wyglądu fryzury.

Tłuste, ciężkie, źle układające się pasma włosów to objaw problemów skórnych, a konkretnie nadmiernego wydzielania sebum. Jeżeli dodatkowo na włosach pojawiają się małe, białe płatki skóry, czyli łupież, może to oznaczać poważniejsze problemy skórne, wymagające baczniejszej uwagi, czasami nawet leczenia.

Z typowym problemem tłustych włosów można sobie jednak radzić bez angażowania dużych środków finansowych i czasowych, a domowe sposoby są na ogół skuteczne. Pamiętać należy, że uwagi wymaga skóra, a nie same włosy.

Najskuteczniejsze są płukanki, które należy stosować jako ostatnie płukanie.

Płukanka z octu jabłkowego lub soku z cytryny

W jeszcze nie tak dawnych czasach kobiety do ostatniego płukania włosów dodawały ocet jabłkowy. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz reguluje poziom pH skóry głowy. Antyseptyczne właściwości octu jabłkowego są szczególnie istotne przy nadmiernym wydzielaniu sebum.

Dodatkowo, ocet jabłkowy zamyka łuski włosowe, więc wydzielany tłuszcz nie wnika w strukturę włosa. To z kolei powoduje, że włosy się wspaniale błyszczą i bardzo łatwo rozczesują. Ocet doskonale też spłukuje z włosów resztki mydła i lakierów. Włosy są błyszczące, sypkie i mniej się przetłuszczają.

Podobne działanie ma płukanka z cytryny. Witamina C wspaniale działa na skalp, jest również aseptyczna i antybakteryjna.

Płukankę z cytryny lub octu jabłkowego łatwo zrobić. Wystarczy do litra letniej wody dodać sok z połowy cytryny lub 100 ml octu jabłkowego i spłukać włosy. Ocet jabłkowy można zastąpić zwyczajnym octem kuchennym, lecz ma on specyficzny zapach, który na szczęscie szybko się ulatnia.

Zioła do płukania włosów

Jak dbać o włosy

Ziołowe płukanki do włosów mają  jeszcze dłuższą tradycję, niż te z octu i cytryny. Ich dodatkowa zaleta to wspaniały zapach, który pozostaje we włosach. Najlepszą mieszankę warto zrobić z mieszaniny ziół: łyżeczki tymianku, szałwii, skrzypu polnego i rozmarynu. Zalane gorącą wodą zioła należy zaparzać pod przykryciem, przelać przez gęste sito i dodać do litra letniej wody. Skrzyp polny wzmacnia same włosy, a dokładnie cebulki włosowa, natomiast pozostałe zioła regulują wydzielanie sebum.

Pokrzywa polna

Ta parząca roślina od dawna jest uznawana za panaceum na problemy z włosami. Picie naparu z pokrzywy wzmacnia cebulki włosowe od wewnątrz, natomiast płukanka leczy grzybicę skóry oraz reguluje wydzielanie sebum.

Dieta na skórę głowy

Wydzielanie sebum zależy również od kondycji całej skóry. Dlatego do walki z przetłuszczającymi się włosami warto włączyć dietę. Szczególnie ważne w utrzymaniu dobrej kondycji skóry są witaminy i minerały piękności. Zdrowa skóra potrzebuje cynku, witamin z grupy B, wapnia, witamin C i E oraz A. Należy spożywać dużo warzyw i owoców.

Niewskazane są przyprawy typu ostra papryka, sól i pieprz. Niestety, smakosze czekolady powinny ją odstawić w walce z tłustą skórą głowy. Podobnie, jak ostre przyprawy nasila ona wydzielanie sebum.

Kosmetyki fryzjerskie zatykają pory skóry

Do układania włosów używa się ogromnej ilości kosmetyków – lakierów, pianek i żeli. Część z nich pozostaje na skórze głowy, pod wpływem ciepła spływając z włosów, część w formie aerozolu osiada na skalpie. Niestety, zatykają one skutecznie pory skóry, co powoduje nadmierne wydzielanie sebum (skóra w mechanizmie obronnym chce się ich pozbyć).

Szczotkowanie również sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Tłuszcz, pozostający u nasady włosów wraz z włosiem szczotki lub zębami grzebienia zostaje rozprowadzony po długości całych włosów, a gruczoły łojowe są w ten sposób sprowokowane do intensywniejszej pracy.

Przetłuszczających się włosów nie powinno się czesać zbyt często.

Włosy lubią oddychać

Prawie każdy zaobserwował pogarszający się stan włosów zimą, kiedy na ogół nosi się czapki. Również włosy się szybciej przetłuszczają. Kiedy jednak stajemy przed wyborem – czapka czy włosy, lepiej wybrać ochronę przed zimnem. Należy pamiętać, ze czapkę należy często prać, gdyż osiadający na niej kurz, kosmetyki do stylizacji z włosów i tłuszcz również pogarszają stan skóry głowy.

Kiedy udać się do dermatologa?

Tłuste włosy

Jeżeli zmiana diety oraz płukanki nie przyniosą oczekiwanego skutku po kilku tygodniach stosowania, a skóra głowy mocno swędzi lub na włosach utrzymuje się łupież, może się konieczna okazać interwencja medyczna. Przyczyną nadmiernej pracy gruczołów łojowych może być grzybica skóry głowy lub problemy hormonalne. W zależności od ustalonej przyczyny, powinno być podjęte leczenie.

Terapia dermatologiczna skóry głowy może polegać na przyjmowaniu leków doustnych, może też dotyczyć stosowania do mycia oraz wcierania w zmienioną chorobowe skórę głowy maści lub specjalnych wcierek dermatologicznych.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Anitka on Porady J8.pl

w moim przypadku na tłuste włosy pomógł dermatolog dopiero, żądne domowe i niedomowe sposoby nie pomagały niestety..

by Kaśka on Porady J8.pl

to trochę błędów żywieniowych robiłam w takim razie, bo teraz dopiero wiem co powinnam jeść żeby mieć ładne włosy

by milcia on Porady J8.pl

Niestety i ja mam problem z nadmiernym przetłuszczaniem włosów.