Sposoby radzenia sobie z chrapaniem

Niewiele jest objawów i problemów zdrowotnych tak niezrozumianych i traktowanych w sposób żartobliwy jak chrapanie. Co ciekawe ten laryngologiczny problem w sposób okazjonalny dotykać może aż 45% populacji.

Abstrahując od poważnych problemów do jakich może prowadzić chrapanie – jest to także jeden z najczęstszych problemów z jakimi muszą zmagać się małżeństwa. Te nocne odgłosy mogą prowadzić w ostateczności nawet do rozwodu. Czy jednak osoby cierpiące na tę dolegliwość są w stanie na własną rękę zaradzić chrapaniu  i dać wytchnienie zarówno sobie jak i rodzinie?

Należy zachować ostrożność w przypadku własnoręcznego leczenia chrapania za pomocą różnych specyfików, czy to tabletek, czy sprejów. Stosowanie różnych medycznych terapii bez kontroli lekarza i jego wskazań mogą powodować nie tylko wzmożenie się problemu, ale także skutkować innymi problemami zdrowotnymi. Poniższe sposoby skupiają jedynie naturalne metody radzenia sobie z chrapaniem z wykorzystaniem naturalnych środków. Jedynym ich kosztem będzie w większości przypadków zmiana jakości życia i przyzwyczajeń. 

Zmiana pozycji snu

Spanie na plecach generuje zapadanie się tylnej części języka  i podniebienia miękkiego na tylną ścianę gardła powodując wibrujące dźwięki podczas snu. Wszystkie metody zmierzające do utrzymanie pozycji spania na bokach, przy jednoczesnym uniemożliwieniu powrotu pozycji „na plecach” będą tutaj skuteczne.

Pomóc może na przykład tzw. Body Pillow – jest to podłużna poduszka pozwalająca na ułożenie się na boku ciała, blokująca jednocześnie możliwość manewrowania ciałem w czasie snu.

Zgubienie zbędnych kilogramów

Sposób szczególnie skuteczny, jeśli zauważyliśmy u siebie problemy z chrapaniem po przytyciu. Jeśli pamiętacie, że gdy byliście chudsi, to przypadek chrapania nie występował, wtedy problem wagi może być powiązany w Waszym chrapaniem.

Jeśli zauważacie, że Wasz podbródek lekko się poszerzył – zrzucenie zbędnych kilogramów może pomóc ograniczyć chrapanie. Tłuszcz odłożony w okolicy szyi może powodować ucisk punktowy układu oddechowego, co skutkować będzie problemem z cichym snem.

„Nie” dla alkoholu przed snem

Skuteczne sposoby na chrapanie

Alkohol i środki uspakajające wpływają negatywnie na napięcie mięśniowe okolic gardła. Wypicie alkoholu ok. 4-5 godzin przed położeniem się spać będzie często skutkowało chrapaniem nawet w przypadku osób, którym zwykle nie zdarza się chrapać. 

Zaś osoby cierpiące już na tę dolegliwość będą wydawać nawet głośniejsze dźwięki. Ograniczenie spożywania alkoholu przed snem może skutkować zwiększeniem komfortu oddechowego. Podobnie jak alkohol działać będą również przemęczenie  i problemy ze snem. Oba te czynniki sprzyjają osłabieniu siły mięśni, które łatwiej będą się zapadać ku dołowi.

Zadbanie o drożność nosa

Jeśli problem z chrapaniem dotyka głównie nosa – trzeba będzie zadbać o jego drożność. Im bardziej drożne kanały nosowe tym więcej powietrza będzie mogło nimi przepłynąć. Oddech ulegnie spowolnieniu i co może spowodować zmniejszenie bądź wyeliminowanie kłopotliwego świszczenia. Ciepły prysznic przed snem może pomóc rozszerzyć kanały nosowe. Pomocne mogę być również płukanki na bazie soli.

Na Polskim rynku są także dostępny plastry przeciwko chrapaniu, który mają podtrzymywać i rozszerzać otwory nosowe. Ich rola może być nieoceniona jeśli to właśnie nos, a nie podniebienie miękkie jest sprawcą nocnego przypadłości.

Dbanie o odpowiednie nawodnienie.

Jak poradzić sobie z chrapaniem

Picie odpowiedniej wody to jeden z najprostszych metody, które mogą pomóc w walce z tą senną dolegliwością. Gdy nasze ciała są nieodpowiednie nawodnione, gardło i podniebienie miękkie wysusza się i lekko obkurcza, mogąc powodować problematyczny dźwięk. Naturalnie nawilżone nie powodują obkurczania pozwalają powietrzu bardziej swobodnie przepływać. Badania medyczne podają, że wymaganą ilością wody, którą codziennie dostarczać trzeba organizmowi jest ok. 2,5 litra. 

Podstawowa higiena i zdrowy tryb życia pozwalają na często na wyeliminowania problemu z chrapaniem z naszego życia. Naturalnie sposoby dbania o zdrowie są jednocześnie bardzo proste do zastosowania i jeśli staną się nawykiem mogą z powodzeniem dodatnio odbić się na naszym zdrowiu nie tylko jeśli chodzi o nocne świsty, ale także z perspektywy całego ciała.

źródło: https://tomipomaga.pl

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Ola on Porady J8.pl

niektóre działają 🙂 spoko sposoby na uporczywe chrapanie 🙂

by Malina on Porady J8.pl

Napiszcie coś o bezdechu sennym