Skoki rozwojowe u niemowląt: mini-poradnik dla rodziców

Każdy przyszły rodzic jest świadomy powagi sytuacji i odpowiedzialności jaka związana jest z opieką nad malutkim, bezbronnym dzieckiem. Każdy z nich przygotowuje się do macierzyństwa i tacierzyństwa w sobie właściwy sposób.

Najczęściej jest to jednak lektura wielu specjalistycznych książek i poradników, które mają odkryć przed każdym rodzicem arkana wiedzy tajemnej, którą dla wielu jest codzienna opieka nad niemowlakiem. 

Jest to jak najbardziej godne pochwały, ale…

Kiedy Wasz maluszek przyszedł już na świat, żadne z Was nie ma już zapewne czasu na lekturę kolejnych tomów poradników i podręczników.

Rodzice muszą się kierować przede wszystkim swoją intuicją i tym, co zdołali zapamiętać z przeczytanych książek. Jedynym efektywnym źródłem informacji mogą stać się wówczas tylko krótkie i zwięzłe mini-poradniki, które z powodzeniem służą od lat kolejnym świeżo upieczonym rodzicom.

Dlatego właśnie, rozumiejąc trudy wczesnego rodzicielstwa, postanowiliśmy dostosować się do Waszych potrzeb

Poniżej przedstawiamy Wam nasz mini-poradnik opisujący bardzo ważne zagadnienie dotyczące rozwoju Waszej pociechy, a mianowicie: krótki opis skoków rozwojowych u niemowląt.

Dzięki naszemu krótkiemu opracowaniu będziesz mógł w każdej chwili wychwycić i szybko zweryfikować, czy Twoje dziecko nie znajduje się aby w ważnym, przełomowym dla niego momencie.

Czym wyróżniają się skoki rozwojowe niemowląt?

Przede wszystkim: są to okresy podczas których każde dziecko systematycznie zdobywa nowe umiejętności. W ciągu pierwszego roku życia mózg każdego niemowlaka rozwija się niezwykle intensywnie, co skutkuje jego stopniowym rozwojem. Każdy skok rozwojowy to okres, w którym dzieci dokonują nowych odkryć, zyskują nowe umiejętności, rozumieją coraz więcej otaczających je zjawisk. 

Niemniej jednak, każdy skok rozwojowy poprzedza bardzo trudny okres…

Niestety, nauka nowych zachowań i umiejętności ma swoją cenę. Każde dziecko, które znajduje się tuż przed okresem skoku rozwojowego staje się bardzo marudne, płaczliwe. Może ono gorzej spać, może nie chcieć jeść. Możliwe, że dziecko sprawia wrażenie, jakby wręcz cofało się w rozwoju. Nic nie przynosi mu ukojenia, jedynie opiekuńcze ramiona mamy przynoszą mu chwile ulgi.

Takie symptomy występują w różnym nasileniu u wszystkich dzieci. Taka faza „marudności” trwa zwykle kilka dni. Kiedy przemija, możemy mieć wrażenie, że nie rozpoznajemy własnego dziecka. Właśnie teraz przechodzi ono skok rozwojowy, po którym najczęściej zmieni się ono nie do poznania. Humor dziecka poprawia się, a – co najważniejsze – dokonuje ono nowych, dotychczas nieznanych mu rzeczy.

Okresy skoków rozwojowych niemowląt

1) 5 tydzień życia

Zmysły dziecka wyostrzają się. Dotychczas mogły być one w pewien sposób „przytłumione”, ale od teraz słyszy ono, widzi, rozpoznaje smaki i zapachy o wiele intensywniej. Dla wielu dzieci stanowi to sytuację stresową, czują się one zdezorientowane, dlatego też wyrażają swój niepokój poprzez krzyk i płacz. Cierpliwość i opiekuńczość rodziców jest w tym momencie na wagę złota. 

2) 7 – 9 tydzień życia 

Słuch u niemowlaka

Niemowlę zaczyna wówczas czuć większą kontrolę nad swoim ciałem. Oczywiście jego ruchy są dalej nieskoordynowane, ale zaczyna ono unosić główkę, machać rękoma i nogami, dotykać różnych rzeczy. Dziecko skupia też większą uwagę na otaczających je przedmiotach i twarzach, wydaje krótkie dźwięki i zaczyna uważnie słuchać piosenek, które bardzo lubi. 

3) 11 – 12 tydzień życia

To wtedy dziecko zaczyna wkładać wszystko do buzi. Wykazuje ono o wiele żywsze zainteresowanie światem zewnętrznym, zauważa, że może zmieniać ton głosu, także dźwięki jakie wydaje zaczynają być bardziej zróżnicowane. Ruchy niemowlaka stają się nieco bardziej skoordynowane, zaczyna on również manifestować znudzenie. 

4) 14 – 19 tydzień życia

Nasze niemowlę zmienia się coraz bardziej, ale i okresy marudzenia i niepokoju wydłużają się. Dziecko zaczyna przekręcać się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy. Przekłada przedmioty między obiema rękoma. Świadomie zrzuca zabawki na podłogę, korzystając z rączek unosi tułów. Co ważne – wymawia nowe słowa i coraz więcej słów rozumie, w tym zaczyna reagować na swoje imię. 

5) 22 – 26 tydzień życia

Dziecko zaczyna rozumieć związki przyczynowo – skutkowe. Tak więc, rozumie, że niektóre wydarzenia wpływają na inne. Niemowlę jest zafascynowane położeniem różnych przedmiotów względem siebie. Coraz lepiej ocenia ono odległości, coraz sprawniej raczkuje, podczas gdy umie już samo usiąść. Chwytanie przedmiotów staje się bardziej precyzyjne, dziecko wykorzystuje w tym celu kciuk i palec wskazujący. 

6) 33 – 37 tydzień życia

Dla wielu badaczy to bodaj najważniejszy skok rozwojowy u niemowląt. Jest to według nich okres, w którym u dziecka rozwija się inteligencja. Jego pojmowanie rzeczywistości i sposób myślenia stają się w pewnym sensie podobne do myślenia osób dorosłych. Dziecko dzieli świat na kategorie, okazuje emocje, np. demonstruje całym sobą, że uważa coś za śmieszne. Niemowlę przejmuje inicjatywę w zabawie, może okazywać zazdrość o rodziców bądź o zabawki.

7) 41 – 48 tydzień życia 

Dziecko coraz lepiej rozumie ideę związków przyczynowo – skutkowych. Dlatego też coraz sprawniej idzie mu budowanie różnych konstrukcji z klocków. Gdy wskazuje na różne rzeczy, chce aby je nazywać. Wykazuje ono coraz większe zainteresowanie otaczającą je rzeczywistością i coraz bardziej emocjonalnie reaguje na bodźce, między innymi umie zaprotestować wypowiadając słowo „nie”. To w tym czasie dziecko uczy się chodzić opierając się na przykład na chodziku. 

Opisane powyżej etapy to pewnego rodzaju „harmonogram” rozwoju Twojego dziecka

Intensywny rozwój dziecka

Każde niemowlę przechodzi skoki rozwojowe, są one gwarantem jego prawidłowego rozwoju. Dzięki zapoznaniu się z powyższym mini-poradnikiem będziesz mógł przygotować się zawczasu na nadchodzące trudniejsze chwile związane z przejściową marudnością Twojego malucha. 

Jednak należy mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię

Zależy ona od tego, czy Twoje dziecko urodziło się jako wcześniak, czy po terminie. Dziecko urodzone wcześniej będzie przechodzić skoki rozwojowe w czasie późniejszym niż czas podręcznikowy. Tak samo dziecko, które nie spieszyło się z przyjściem na świat będzie przechodzić te skoki wcześniej. Jest to wynikiem rozwoju mózgu, który przebiega przecież intensywnie już w życiu płodowym. 

Pozostaje tylko…

Życzyć powodzenia wszystkim świeżo upieczonym rodzicom! Mamy nadzieję, że nasz mini-poradnik ułatwi Wam trudy wczesnego macierzyństwa i tacierzyństwa, jak również sprawi, że będziecie mogli lepiej zrozumieć swoje dziecko na każdym etapie jego rozwoju!

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by lover on Porady J8.pl

oj skoki potrafią dać w kość... ale różnicę w zachowaniu niemowlaka widać od razu

by Kancler on Porady J8.pl

To już wiem skąd okresowe humorki mojego synka 🙂

by Lena on Porady J8.pl

Jesteśmy w połowie drogi z moim synkiem i na razie wszystko się sprawdza 🙂