Przeszywający ból w plecach

Rwa kulszowa jest bardzo zdradliwa, pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, a potrafi być bardzo niebezpieczna. Wystarczy silniejszy zryw, dźwignięcie, potknięcie się lub zbyt szybkie wstanie np. z łózka, by odczuć przeszywający ból w plecach. Czujemy nieprzyjemne mrowienie w kończynach, a czasem nawet chwilowy paraliż. To oznaki, że dopadła nas rwa kulszowa. Jak sobie z nią poradzić i jak przebiega jej leczenie?

Czym właściwie jest rwa kulszowa?

Tym terminem jest określany ostry atak korzonków nerwowych. Wynika to z niespodziewanego i nagłego ucisku na nerw kulszowy. Może być on wynikiem nagłego ruchu, obciążenia, a nawet niefortunnego potknięcia się. Zwiększa się w ten sposób napięcie na jeden z obwodowych nerwów, co powoduje przeszywający ból.

Zwykle łapie on nas w okolicy lędźwiowej, ponieważ nerw kulszowy rozciąga się od tylnej części uda aż po goleń. Towarzyszyć mu może drętwienie, a także chwilowy paraliż kończyn. Podłożem tej dolegliwości mogą być też zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które postępują wraz w wiekiem.

Powodów rwy kulszowej jest wiele. Oprócz nagłych zrywów czy dźwignięć, mogą one mieć też podłoże anatomiczne. Powoduje ją chociażby obrzęk korzonka nerwowego, który postępuje wraz z długotrwałym naciskiem na zdeformowany krąg. Kolejną z przyczyn mogą być zmiany zwyrodnieniowe, atakujące stawy międzykręgowe.

Skrzywienie kręgosłupa lub znaczne odchylenia w jego budowie również stanowią pole do powstania rwy kulszowej. Z anatomicznych przyczyn, można tu wymienić jeszcze nieprawidłową budowę miednicy. Cierpią na nią też kobiety w zaawansowanej ciąży, gdzie środek ciężkości nacisku na kręgosłup ulega zmianom.

Rodzaje rwy kulszowej

Schorzenie to możemy podzielić w zależności od miejsca jakie atakuje. Pamiętajmy, że rwa kulszowa może być bardzo niebezpieczna i prowadzić do trwałego uszkodzenia kręgosłupa, mięśni, a także nerwów. Jeśli ból nie ustępuje, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wyróżniamy następujące ataki korzonków:

  • rwa kulszowa ramienna- pojawia się zwykle w ramieniu, a ból promieniuje aż do dłoni. Towarzyszą jej niespodziewane przykurcze, drętwienie, mrowienie i paraliż całej ręki.

  • rwa kulszowa- pojawia się w odcinku lędźwiowym, biegnie od biodra lub pośladków aż do stopy. Jak w poprzednim przypadku, pojawiają się niedowłady, paraliże, a także parestezje.

  • rwa kulszowa udowa- dotyka ona oprócz odcinka lędźwiowego, także fragment krzyżowy i przebiega po wewnętrznej stronie nogi. Towarzyszą jej zjawiska jak w dwóch poprzednich przypadkach.
  Jak pozbyć się rozstępów domowymi sposobami?

Nerwy korzonków, są bardzo wrażliwe na nawet najmniejsze zmiany. Anormalne ułożenie kręgosłupa, a także wszelkie zmiany zachodzące w jego okolicy mogą nasilać ataki bólu i powodować niedowłady.

Nerwobóle zwykle powinny ustąpić, jeśli jednak zamiast tego nasilają się i uniemożliwiają ruchy, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to szczególnie osób młodych u których dolegliwość wystąpiła nagle i niespodziewanie.

Diagnoza rwy kulszowej

Objawy rwy kulszowej

Udając się do lekarza powinniśmy być przygotowani na szczegółowy wywiad. Specjalista zapyta o stopień nasilenia się dolegliwości, o ich powtarzalność, a także o to w jakich okolicznościach one występują. Za pomocą nieinwazyjnego badania sprawdzi, które miejsce boli najbardziej. Delikatnymi uciskami na poszczególne mięśnie, lekarz dowie się kiedy rwa kulszowa osiąga swoje apogeum. W razie nie jasności zaleci nam dodatkowe badanie prześwietlające wybrany odcinek kręgosłupa. Często w przypadku ostrego napadu bólu, możemy zostać skierowani na rezonans magnetyczny.

Leczenie nagłego ataku rwy kulszowej

Ból łapie nas nagle i niespodziewanie, nie możemy się do tego w żaden sposób przygotować. Warto jednak wiedzieć, jak radzić sobie z nagłym atakiem rwy kulszowej. Czasami domowe sposoby leczenia i łagodzenia bólu okazują się skuteczne. Jednak nigdy nie możemy zastąpić nimi wizyty u specjalisty i poddania się wymaganym badaniom. Jeśli drętwienia i parestezje nie ustępują po próbie leczenia doraźnego, to sygnał, że rwa kulszowa przybrała szczególnie ostrą postać i niezbędna jest interwencja lekarska.

Kiedy w zaciszu domowym poczujemy przeszywający ból, który utrudnia nam poruszanie się, po pierwsze nie wpadajmy w panikę. Zastosujmy kilka sprawdzonych, a także skutecznych metod by przynieść sobie ulgę w bólu i zapobiec pogorszeniu się naszego stanu. Leczenie ataku rwy kulszowej w domu przebiega następująco:

  • połóżmy się na wznak, podłoże musi być twarde i stabilne. Zegnijmy stawy biodrowe i kolanowe pod kątem prostym. Odciążymy w ten sposób mięśnie.

  • posmarujmy bolące nas miejsce maścią rozgrzewającą lub przeciwbólową.

  • niektórym osobom może przynieść ulgę chłodny kompres. Chłodna temperatura wzmaga wyzwalanie się endorfin, a one działają znieczulająco.

  Reumatologia - na czym polega, metody leczenia

Jeśli w ciągu 24 godzin objawy nie ustąpią, oznacza to, że podjęte przez nas środki doraźne nie przyniosły efektu. Ból informuje nas o tym, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. Niezbędne jest ustalenie jego źródła oraz przyczyny, aby dostosować sposób leczenia, do danego problemu. Każdy atak ostrego napadu bólu w okolicy kręgosłupa powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty. 

Leczenie farmakologiczne

Leczenie rwy kulszowej

W momencie kiedy stadium choroby osiąga swoje apogeum, każdy ruch wydaje się być wysiłkiem przekraczającym nasze możliwości. Lekarz po szczegółowym wywiadzie i badaniu dobiera odpowiednie leki. Zarówno przeciwbólowe jak i te rozluźniające mięśnie. Zwykle na początku leczenia stosuje się duże dawki uderzające, aby precyzyjnie trafić w źródło bólu. Warto wspomnieć, że część leków może wymagać podania domięśniowego. Specjalista zaleca też leki nasenne i uspokajające, w przypadku gdy ból powoduje trudności z zasypianiem i wzbudza wewnętrzny niepokój.

Sen sprzyja regeneracji i rozluźnia mięśnie co przy rwie kulszowej ma kluczowe znaczenie. Jednak gdy medykamenty nie pomagają, dobierane są leki z grupy opioidów. W zależności od stanu pacjenta kuracja może trwać 7-10 dni, a także przeciągnąć się do nawet kilku tygodni. Im dłuższa terapia, tym silniejsze specyfiki są dobierane. W przypadku gdy ból przyjmie formę przewlekłą, przepisywane są także środki antydepresyjne, które również łagodzą dolegliwości bólowe.

Leczenie rwy kulszowej- rehabilitacja i fizykoterapia

By zapobiegać napadom rwy kulszowej w przyszłości nie wystarczą same medykamenty. Niezbędna staje się też rehabilitacja i fizykoterapia. W tym celu wykonuje się lecznicze masaże kręgosłupa, oddziałuje się na niego prądem lub ciepłem. Popularne jest również stymulowanie go polem magnetycznym lub światłem laserowym. Zaleca się również odpoczynek w kąpielach siarkowych, czy naturalne okłady z borowiny. Jednak gdy bóle nawracają, a terapia nie przynosi pożądanych rezultatów, konieczna może być operacja polegająca na usunięciu zwyrodniałego krążka. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Beata on Porady J8.pl

Ból pleców towarzyszy mi coraz częściej. Jest to spowodowane siedzącym trybem życia, muszę zacząć uprawiać jakiś sport.